Україна покращила показники сприйняття корупції й за підсумками 2022 року посіла 116 місце зі 180 у Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index - CPI). Про це свідчать дані Transparency International Ukraine.
Так, Україна отримала 33 бали зі 100 можливих, тобто за останні 10 років показник нашої країни зріс на 8 балів.
У Transparency International Ukraine наголошують, що бали України за 2022 рік є найвищими з часу запуску оновленої методології СРІ.
Цікаво що з-поміж сусідів Україна все більше відривається від країни-агресора росії, яка минулого року втратила 1 бал і з 28 балами посідає 137 місце у списку. Також втратила 1 бал Угорщина й з показником в 42 бали посідає 77 місце. Мінус 2 бали за підсумками минулого року й в Білорусі.
В Transparency International Ukraine зазначають, що під час оцінювання України до уваги не бралися останні гучні антикорупційні скандали, зокрема, щодо закупівель Міноборони. Цілком імовірно, що про них згадають у наступному дослідженні й це може вплинути на позицію України в Індексі.
"Україна показала, що боротьба з корупцією у нас продовжується навіть в умовах війни. Проте варто розуміти, що весь успіх антикорупційної реформи за останнє десятиліття може швидко зійти нанівець. Останні гучні корупційні кейси, що стосуються, зокрема, закупівель під час війни з росією, важко пояснити не тільки українцям, які, кожен на своєму фронті, виборюють нашу свободу, але й іноземним партнерам. Якщо дані, що не несуть загрози безпеці, й надалі будуть закритими, е-декларування чиновників не відновиться, і загалом українці матимуть вкрай обмежені можливості дізнаватися про роботу влади, ми втратимо свої позиції швидше, ніж можемо уявити", - пояснив виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.
Варто зазначити, що в цілому Індекс сприйняття корупції за минулий рік свідчить про те, що значна кількість країн не досягли прогресу в боротьбі з корупцією за більш ніж 10 років. В середньому показник країн залишається на досить суттєвому рівні - 43 бали зі 100.
Що таке Індексі сприйняття корупції
Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, СРІ) це показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Для визначення оцінки України використовують 9 джерел.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Індекс оцінює корупцію лише в державному секторі.