У Держатомрегулюванні відповіли на заяви голови МАГАТЕ про перезапуск ЗАЕС

У Держатомрегулюванні відповіли на заяви голови МАГАТЕ про перезапуск ЗАЕС

Держатомрегулювання відповіло на заяви голови МАГАТЕ Рафаеля Гроссі про можливий "запуск Запорізької АЕС протягом кількох місяців", наголосивши, що будь-які зміни умов ліцензій можливі лише після деокупації, демілітаризації, розмінування та повернення станції під контроль України.

Ядерний регулятор нагадав, що всі шість енергоблоків ЗАЕС перебувають у стані "холодного зупину" у зв'язку з їх силовим захопленням росіянами у березні 2022 року та подальшим "привласненням" владою рф у жовтні того ж року.

У відомстві підкреслили, що в таких умовах безпечна експлуатація станції неможлива, оскільки відсутні: 

  • кінцевий поглинач тепла;
  • стале і надійне водозабезпечення;
  • постійне зовнішнє живлення; 
  • професійне технічне обслуговування;
  • кваліфікований персонал;
  • інфраструктура аварійної готовності та реагування;
  • системи раннього оповіщення та радіаційного контролю у зоні спостереження.

У Держатомрегулювання нагадали МАГАТЕ, що цивільний персонал ЗАЕС перебуває під постійним тиском і наглядом російських військових, які облаштували собі на майданчику вогневі позиції, тривають боєкомплекти у спорудах станції і мінують прилеглі території.

"Незважаючи на резолюції Генеральної конференції та Ради керуючих МАГАТЕ, Ради Безпеки ООН, вони продовжують використовувати окуповану ЗАЕС як військову базу", - наголошується в заяві.

Регулятор підкреслив, що внесення будь-яких змін в умови ліцензій на експлуатацію реакторів на ЗАЕС можливі виключно після деокупації станції, її демілітаризації та розмінування, повної перевірки та повернення "Енергоатома" і нагляд Держатомрегулювання.

"Будь-які заяви і коментарі щодо намірів і способів "перезапуску" енергоблоків у поточній ситуації є провокативними і спекулятивними та не мають жодного відношення до питань ядерної безпеки Європейського регіону", - вказано у заяві. 

У Держатомрегулюванні також нагадали, що МАГАТЕ, за своїм Статутом, може надавати рекомендації та продовжувати спостереження за станом безпеки на ЗАЕС. Однак будь-які рішення щодо дозволів на експлуатацію ядерних установок є відповідальністю законних державних органів країн-членів.

"Для Запорізької АЕС такими законними органами управління і нагляду були, є і залишаються органи державної влади України", - підсумував регулятор.

Як писав "Ми-Україна" раніше, МАГАТЕ запросило доступ до паливних баків на окупованій росіянами ЗАЕС для незалежної перевірки інформації, наданої МЗС України щодо пошкодження дизельного резервуара на станції.

Головне