Telegram під контролем ФСБ: 7 альтернативних месенджерів з підвищеним захистом від шпигунів

Telegram під контролем ФСБ: 7 альтернативних месенджерів з підвищеним захистом від шпигунів

Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що месенджер Telegram загрожує безпеці українців. У ГУР застерегли, що ключі від цього додатка належать ФСБ РФ. Застереження української розвідки спонукають до пошуку альтернативних програм для обміну повідомленнями. “Ми-Україна” зробив підбірку месенджерів, які можуть стати заміною популярному нині Telegram. 

1. Signal

Фото з відкритих джерел

Signal – це програма для обміну зашифрованими повідомленнями. По суті це більш конфіденційна альтернатива Telegram, WhatsApp або Skype. Особливістю Signal є примусове E2E-шифрування (з кінця в кінець).

Це означає, що ніхто, зокрема власники Signal, не зможуть прочитати ваші повідомлення. У цьому ж Telegram таке шифрування включається лише у конфіденційних чатах на запит.

Про Signal схвально відгукувалися такі відомі люди, як Ілон Маск та Едвард Сноуден. Останній ще з 2015 року заявляв, що користується ним, щоб уникнути стеження ФБР.

Що може Signal:

  • Обмінюватись повідомленнями;
  • Телефонувати або спілкуватися по відеозв'язку (до 8 учасників);
  • Посилати голосові повідомлення, фотографії, ролики, стікери, емодзі;
  • Ділитися контактами та своїм місцеперебуванням на карті;
  • Створювати групові чати (максимум на 1000 чоловік).

Signal програє у плані зручності та практичності. Наприклад, у груповому чаті Telegram у вас може бути до 200 000 осіб, а в Signal – не більше 1 000. У Telegram можна передавати файли розміром до 2 ГБ, Signal – лише до 100 МБ.

Telegram дозволяє тримати все ваше листування у хмарі. Ви можете спілкуватися в ньому просто з браузера, якщо під рукою клієнта немає. У Signal всі розмови зберігаються локально на пристроях користувачів, тому веб-версії немає і не планується.

Telegram відомий своєю колекцією ботів, які можуть робити буквально все, що завгодно. У Signal їх немає і, швидше за все, не буде, оскільки для їх створення потрібно дати розробникам доступ до листування користувачів, а це величезна дірка в безпеці. Аналогів Telegram-каналів у Signal також немає.

Signal доступний для Android та iOS. Також є настільні клієнти для Windows, macOS та Linux. Для реєстрації потрібний лише номер телефону. Програма повністю безкоштовно.

Після встановлення та реєстрації, як у будь-якому іншому месенджері, Signal попросить вас створити ПІН-код для шифрування повідомлень. Його не потрібно буде вводити щоразу, але він дозволить відновити контакти та інші дані, якщо ви перевстановите програму.

2. Threema

Фото: threema.ch

Для тих читачів, яким попередні кандидати на заміну Telegram видалися недостатньо захищеними, можемо порадити Threema. Додаток  створила швейцарська компанія Threema GmbH у 2012 році. Наразі він доступний для Android та iOS, а також у десктопній версії.

Для ідентифікації користувача Threema не потрібно прив'язувати свій номер телефону або поштову адресу. Натомість програма присвоює кожному користувачеві унікальний ідентифікатор, за допомогою якого і визначатиме вас у мережі. На основі цього коду генерується індивідуальна пара ключів, яка використовується для шифрування та дешифрування повідомлень.

Перший ключ зберігається на гаджеті, а другий передається співрозмовникам. Потім користувачу надається унікальний ідентифікатор, завдяки якому користувач ідентифікується в мережі. Набір цифр можна візуально замінити нікнеймом для зручності.

З погляду функціональності Threema нічим не поступається лідерам. Можна надсилати текстові повідомлення, фотографії та короткі відео, ділитися місцем розташування або навіть здійснювати голосові та відеодзвінки. Єдиний недолік сервісу – платна основа.

Месенджер немає безплатної версії. За нього доведеться один раз заплатити близько $3. Але не потрібно купувати передплату, створювати групові чати й спілкуватися там.

Особливістю Threema є його 100% приватність. Навіть під час реєстрації ви не зможете зареєструватися за допомогою номера телефону, пошти чи соцмереж. Вам доведеться створити два ключі (один публічний, інший приватний). Паролів також можна створити кілька, і додати кодове слово. При додаванні контакту рекомендується використовувати QR-код. 

У датку є групові чати та інший набір стандартних функцій. А для посилення захисту можна встановити додатковий пароль на випадок крадіжки гаджета. Його потрібно вводити під час запуску або після деякої бездіяльності.

Політика додатка гарантує, що всі повідомлення шифруються прямо на пристрої, а прочитати їх зможе лише одержувач.

3. Wickr

Фото: wickr.com

Ще один представник сімейства надбезпечних месенджерів. Запустився у 2012 році у Сан-Франциско. Доступний для Android, iOS, Mac, Windows. Месенджер цілком анонімний, не залишає жодних слідів ні на пристрої, ні на серверах.

Криптозахист поширюється і на повідомлення, і на фото, і на аудіо, і відео. Зробити скріншот або скопіювати якесь повідомлення також не можна. При реєстрації ви не використовуєте номер телефону, ні пошту, а вигадуєте свій ID і пароль.

Wickr також має варіант для корпорацій. Загалом, є три варіанти: Wickr Me, Wickr Pro та Wickr Enterprise. Перший варіант передбачає безплатне використання до 10 користувачів. Другий і третій варіант – для великих груп із правами адміну. По 5 і 10 доларів на місяць, відповідно, доведеться платити.

Wickr позиціює себе як додаток, що не залишає слідів. У програмі є функція повного стирання, після застосування якої повідомлення неможливо відновити. Користувач сам визначає, наскільки довго його послання доступне одержувачам, а також може "відгукати" надіслані повідомлення.

Wickr кодує майже всі види контенту, включаючи зображення, аудіо та відео. Додаток запобігає копіюванню та пересиланню повідомлень або контенту третім особам, а також не дозволяє робити скріншоти.

4. Slack

Фото: slack.com

Slack запустили у серпні 2013 року. А офіційне відкриття відбулося у лютому 2014 року. Сервіс для спілкування з колегами, який пропонує всі функції гарного месенджера. У Slack будуть тільки ті, з ким працюєте, і ніхто, крім колег, не відверне вас черговою картинкою з котами. Стікерами, до речі, не відволіче ніхто, у Slack їх просто немає.

Переваги перед телеграмом: можна керувати повідомленнями – на деякі повідомлення відправник ставить оповіщення, але на деякі немає; можна позначити собі конкретні діалоги, канали, групи – і їх не доведеться шукати у списку всіх ваших контактів у месенджері (в телеграмі можна закріпити лише п'ять каналів і чатів).

В основі Slack лежать канали. Кожен канал – це окремий чат. Це дуже зручно для компанії та відмінно дозволяє кооперувати роботу різних відділів в одному месенджері. Повідомлення месенджера зберігаються на окремих серверах, тобто користувачі завжди можуть отримати до них доступ.

Slack має вебверсії під Android та iOS. Також програма доступна для Windows і macOS. Є підтримка двофакторної аутентифікації, зручно працює для мобільних пристроїв.

Також програма надає зручну систему пошуку за повідомленнями та документами. Є функція обміну файлами для користувачів, однак обсяг файлів залежить від тарифного плану.

Серед недоліків системи варто звернути увагу на те, що Slack не підтримує дзвінки та відеодзвінки. Месенджер дає можливість лише обмінюватись повідомленнями.

5. Line

Фото: line.me

Умовно безплатний месенджер розроблений японськими компаніями NHN Japan та NHN Corp. та запущений у 2011 році. У плюс програми можна відразу записати те, що його було заборонено в Росії, що свідчить про непоганий рівень захисту.

Line – популярний в Азії додаток для Android, iOS, Windows, Google Chrome і працює за принципом наскрізного шифрування. Однак явно більш уразливе, попри вбудований антивірус, порівняно з тими самими Signal або Threema. І причина полягає в тому, що це і месенджер, і соцмережа, ще й із "хмарою".

Але навіть якщо зловмисник зламає пошту і підбере пароль, то при вході в месенджер з нового мобільного пристрою все листування буде стерте. Тобто. акаунт втратити можна, але хоча б листування хакеру не дістанеться.

Програма має ПК- та вебверсію. Також Line має функцію таємних чатів: задається таймер, і після того, як закінчиться час, все листування між двома співрозмовниками вилучиться з сервера і з гаджета. Повідомлення можна видалити лише в секретних чатах. Чат сам їх нищить. Відкликати повідомлення неможливо.

Реєстрація у Line відбувається так само, як і в більшості інших подібних програм — за допомогою номера телефону. Контакти завантажуються у месенджер з телефонної книги. Тобто, ті хто має встановлений Line, авоматично додаються до списку контактів.

Також є функція запрошення користувачів до Line. Активується за бажанням користувача. Програма використовує push-сповіщення. Їх налаштування та вимкнення відбуваються на екрані налаштувань.

6. Confide

Фото з відкритих джерел

За словами розробників, ідея створити програму виникла під впливом слів: "Сказані слова зникають відразу після того, як їх почують. Але те, що ви говорите в Мережі, залишається назавжди".

Confide позиціює себе як зашифрований і захищений від скріншотів месенджер для обміну повідомленнями, що зникають. Він дозволяє спілкуватися без ризику, що бесіда буде збережена або кому-небудь переслана. Всі повідомлення після прочитання автоматично втрачаються назавжди.

Якщо одержувач спробує зробити скріншот, то його викине у список контактів, а саме повідомлення буде негайно видалене. У ту ж мить відправник отримає сигнал, що його співрозмовник намагався зробити скріншот.

Читання повідомлень досить специфічне. Спочатку воно приходить "прихованим". Тобто всі слова закриті. Вони відкриваються, коли користувач клікає на рядок. Повний текст на екрані ніколи не відображається. Після прочитання воно миттєво видаляється. Повідомлення ніде не зберігаються.

Месенджер дозволяє пересилати файли форматів Word, Excel, PowerPoint та PDF. Також можна підвантажувати в чат картинки, аудіо та відео файли. Усі повідомлення видаляються одразу після прочитання.

Розробники шифрують усі повідомлення. На серверах вони не зберігаються і потрапляють одразу адресату. Месенджер може інтегруватися в дропбокс, iCloud, вміє працювати з GoogleDrive та іншими корисними сервісами.

Користувачі зв'язуються лише через адреси електронної пошти, а не через контакти телефонної книги. Водночас обліковий запис можна з'єднати з друзями з Facebook.

Програма є повністю безкоштовною і окрім десктопної версії доступна для Android та iOS. Також у Confide немає реклами. З мінусів — месенджер не має функцій дзвінків і відеозв'язку.

7. Element.io

Фото: element.io

Element.io — ще один умовно безплатний месенджер з високим рівнем шифрування. Завдяки використанню федерального протоколу користувач може підключитися до будь-якого сервера Matrix та спілкуватися з користувачами інших серверів спільної мережі.

Окрім миттєвого обміну текстовими повідомленнями та організації чатів, Element може використовуватися для передачі файлів, організації телеконференцій, здійснення голосових та відеодзвінків. Месенджер підтримує використання наскрізного шифрування, яке використовується за умовчанням для всіх приватних чатів.

Розробники гарантують, що лише авторизовані користувачі можуть бачити ваші повідомлення. До того ж вибір серверів означає велику гнучкість, коли йдеться про ваші дані. Це трохи схоже на змішані разом Signal та Slack з додатковими параметрами безпеки та конфіденційності.

Element пропонує програми для Android, iOS, Windows, macOS та Linux. Програма також працює у веб-браузері. Коли ви реєструєтеся, вам потрібно буде вибрати сервер для розміщення ваших повідомлень: ви можете вибрати безкоштовний, розмістити свій власний або заплатити за нього.

Додаток має більшість функцій, які потрібні для обміну повідомленнями:

  • Спільні та приватні кімнати;
  • Спільне використання файлів; 
  • Детальний контроль над повідомленнями;
  • Сповіщення про прочитання, аудіо- та відеодзвінки.

Одним із приємних моментів є можливість згенерувати ключ безпеки, який можна використовувати для повторного розшифрування повідомлень, якщо ви забудете свій пароль. Вам також необхідно підтвердити адресу електронної пошти, з якою ви реєструєтеся, як додатковий рівень безпеки.

Нагадаємо, СБУ затримала ворожу інформаторку, яка створила Telegram-канал для збору розвідувальних даних про оборону в Одесі.

Головне