Субсидії під час війни: як по них звернутись, нарахувати і отримати у 2023 році

Субсидії під час війни: як по них звернутись, нарахувати і отримати у 2023 році

В минулому році отримувачами субсидій були 2,4 млн українських сімей. Біля 10% з них – на тимчасово окупованих територіях або у населених пунктах, де немає можливості опрацьовувати субсидії належним чином.

В цьому опалювальному сезоні отримувачі вже перейшли під "зонтик" Пенсійного фонду України. Звертатися за субсидією можна будь-коли, отже нові заявники тепер мають звертатися із документами саме у Фонд. До завершення опалювального сезону залишається чимало часу, у процедурі призначення субсидій з’явилися новації, отже розбираємось у нюансах.

Де і як оформлювати субсидію?

З 1 грудня 2022 року за всю процедуру призначення субсидій відповідає Пенсійний фонд України. З 1 січня 2023 року Мінсоцполітики надало Фонду реєстр отримувачів субсидій у березні-грудні минулого року. Отже, всі важелі перейшли у нові руки.

Українці, які оформили субсидію до цього переходу, не мають звертатися до ПФУ із якимись документами. Все відбувається автоматично. Ті, хто подаватиметься зараз, вже мають звертатися до Фонду особисто, можна надіслати документи поштою, а можна звернутися онлайн.

В електронному вигляді подати заявку можна на сайте електронних послуг ПФУ. Для авторизації знадобиться кваліфікований електронний підпис і на додачу до онлайн-заявки – відскановані документи.

Також можна подати заявку на порталі "Дія". Тут авторизуватися можна не тільки за допомогою електронного підпису, а й через BankID. Також заповнити пункти у формі та додати відскановані або сфотографовані документи.

Два документи, які обов’язкові для оформлення субсидії: заява та декларація про доходи та витрати за останньою затвердженою формою. Інші залежать від статусу отримувача субсидії.

Хто і на що може оформити субсидію?

Державна адресна допомога передбачена на покриття витрат на житлово-комунальні послуги, скраплений газ, рідке або тверде побутове поливо, абонентське обслуговування за індивідуальними договорами.

Оформлюють субсидію на одного з членів сім’ї, зареєстрованого у квартирі або домі. Є два випадки, коли субсидію надають без реєстрації, і в обох потрібно надати під час заявки додаткові документи. Субсидію можуть оформити на:

  • орендаря. В цьому разі до пакету документів треба додати договір наймання або оренди житла;
  • внутрішньо переміщену особу. В цьому разі договір оренди не знадобиться, але статус необхідно підтвердити довідкою.

На одну людину субсидію за зареєстрованим та за фактичним місцями проживання не нададуть.

Як розраховують субсидію?

Розмір держдопомоги для кожної сім'ї індивідуальний та залежить від доходу. Для розрахунку виплати перед початком опалювального сезону беруть дохід двох кварталів календарного року. Яких саме кварталів – залежить від того, коли за субсидією звертаються:

  • якщо субсидія призначається з початку неопалювального сезону, враховують доходи за третій та четвертий квартал попереднього року;
  • якщо субсидія призначається з початку опалювального сезону – доходи за перший та другий квартали поточного року;
  • якщо субсидія призначаються протягом сезону, опалювального чи неопалювального, – за два квартали перед місяцем звернення.

Зараз діє узагальнений порядок розрахунку доходів для призначення будь-якої державної допомоги, у тому числі й субсидії. Згідно із ним до переліку доходів сім’ї включають:

  • зарплату після сплати податку на доходи фізосіб;
  • грошове забезпечення військовослужбовця;
  • пенсію;
  • стипендію;
  • допомогу по безробіттю та інші виплати фондів соцстрахування;
  • грошові перекази із-за кордону;
  • задекларовані під час подання щорічної декларації доходи;
  • доходи ФОПів із розрахунку одна мінімалка на місяць (6700 грн) для першої групи, дві – для другої, три – для третьої.

До доходу не включають:

  • частину виплати при народженні і усиновленні дитини, яка виплачується разово (10 тис. грн);
  • разову винагороду при присвоєнні статусу "Мати-героїня";
  • держдопомогу дітям-сиротам, позбавленим опіки, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • допомогу ВПО на проживання та компенсацію їхніх витрат на тимчасове розміщення;;
  • компенсацію в межах послуги "муніципальна няня";
  • соцдопомогу з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А чи особою з інвалідністю з дитинства першої групи підгрупи А.
  • допомог від міжнародних організацій (допомога ООН).

Щодо допомоги по безробіттю під час війни запровадили уточнення. В тому разі, якщо людина втратила роботу і зареєструвалася в службі занятості під час дії воєнного стану, враховувати до доходу будуть виплату по безробіттю у місяць напередодні звернення за субсидією. Тобто не враховуватимуть зарплату за пів року.

Розмір субсидії, відштовхуючись від сукупного доходу сім'ї, рахують так: від плати за комуналку в обсягах соцнормативів віднімають обов'язковий платіж кожної сім'ї. Зрозуміло, що сума платежів за ЖКП у кожного своя, так само, як і сума обов'язкового платежу, тому і розмір держдопомоги буде різним.

Обов’язковий платіж виводять за такою формулою: коефіцієнт доходу домогосподарства ділять на базовий коефіцієнт доходу та помножують на базову норму оплати.

Коефіцієнт доходу домогосподарства – це відношення середньомісячного сукупного доходу на одного члена сім’ї до прожмітмінімуму станом на 1 січня року;

Базовий коефіцієнт доходу для субсидії. Це два прожитмінімуми, тобто коефіцієнт дорівнює 2;

Базова норма оплати за послуги поки що дорівнює 15% доходу сім'ї. Цей показник має збільшитися до 20%. Але план щодо цього прив’язаний не до воєнного стану, а до терміну дії карантину. Нагадаємо, що Кабмін своєю постановою №1236 регулярно його подовжує. Поки що карантин встановлено до 30 квітня 2023 року.

Які нормативи враховують?

Субсидію надають у певних межах. Щодо площі житла вимоги такі: 13,65 кв. м на кожну особу плюс 35,22 кв. м на сім’ю. Субсидію можуть надати і на понаднормову площу, додаючи ще 30% до квадратури, якщо субсидію отримує непрацездатна і непрацююча особа, яка живе сама. Цей показник враховують щодо сплати за утримання житла та опалення.

Решта нормативів така:

  • централізоване водопостачання. Якщо є централізоване гаряче, то 2 куба холодної води на людину на місяць, якщо немає централізованої подачі гарячої води - 3,6 кубів холодної води на людину. Постачання гарячої води - 1,6 куба на людину на місяць. Централізоване водовідведення - 3,6 кубів на людину на місяць;
  • постачання та розподіл природного газу. За наявності газової плити і гарячого водопостачання - 3,3 куба на людину на місяць; за наявності плит і відсутності гарячої води - 5,4 куба; за наявності газової плити і газової колонки - 10,5 кубів на місяць, на опалення-4 куба на квадратний метр площі з коригувальним коефіцієнтом в опалювальний сезон;
  • постачання та розподіл електроенергії. У будинку або квартирі без електроплит - 70 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї, але не більше 190 кВт/год на місяць. За наявності електроплити та гарячого водопостачання - 110 кВт/год і по 30 кВт/год на кожного члена сім'ї, але не більше 230 кВт/год на місяць. За наявності плити та відсутності гарячого водопостачання - 130 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї і не більше 250 кВт/год на місяць. Без електроплит, гарячої води, за наявності холодної води і газової колонки - 100 кВт/год плюс 30 кВт/год на кожного члена сім'ї і не більше 220 кВт/год на місяць;
  • опалення. Якщо в будинку стоять лічильники, то норматив 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі.

Кому відмовлять у субсидії, а для кого роблять виключення?

Субсидію не призначать в таких випадках:

  • загальна площа квартири більше 130 кв. м, а житлового будинку - більше 230 кв. м. Норма не застосовується до дитбудинків сімейного типу, багатодітних сімей, сімей, де є троє і більше дітей, які перебувають під опікою і піклуванням;
  • у власності когось із членів сім'ї є ТЗ, випущений менше п'яти років тому (крім мопеда і причепа);
  • у власності є більше одного ТЗ, випущеного менше 15 років тому (крім мопеда і причепа);
  • в складі сім'ї є повнолітні, які не отримують дохід, одержувачі доходу нижче мінімалки, ті, які не сплачують єдиний соціальний внесок. Це не стосується студентів і одержувачів соцпенсії. На субсидію можна буде розраховувати, якщо людина без доходу сплатить або за нього внесуть ЄСВ не нижче мінімального за три місяці (мінімальний ЄСВ у 2023 р. – 1474 грн на місяць). Щодо сплати ЄСВ є виключення. Норма не стосується військовослужбовців, людей, роботодавці яких заборгували ЄСВ, або тих, кого від сплати ЄСВ звільнили;
  • в складі сім’ї є повнолітні, які більше 60 днів сукупно протягом року перебували за кордоном. Тут також є стандартні виключення, і вимоги не стосуються лікування, відрядження, навчання, догляду за дитиною до трьох років. Також є нововведення воєнного часу: не враховуються дні перебування за кордоном під час дії воєнного стану, та ще двох місяців після його завершення. Отже, якщо у родині є біженці, той з родини, хто залишився в Україні, може розраховувати на субсидію;
  • хтось із зареєстрованих членів сім'ї протягом року перед зверненням за субсидією здійснив купівлю чогось на суму понад 50 тис. грн (крім оплати лікування). Але в субсидії не повинні відмовити, якщо протягом півроку перед покупкою нового житла було продано інше;
  • є борг з оплати ЖКП більше трьох місяців і загальна сума перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів (680 грн). Проте отримати субсидію можна, якщо сплатити заборгованість, або домовитись про реструктуризацію, підтвердивши це договором, або оскаржити заборгованість в суді, отримавши про це ухвалу;
  • людині раніше нарахували більший розмір субсидії, ніж належить, і переплату вона не повернула;
  • в складі сім'ї є неплатник аліментів (більше трьох місяців);
  • в складі сім'ї є власник більш ніж одного житлового приміщення. Крім житла на тимчасово окупованих територіях і на лінії зіткнення; такого, що належить на праві спільної сумісної або часткової власності та розташоване в сільській місцевості. Також вимога не стосуються власників житла, яке зруйноване або стало непридатним через війну;
  • у когось із членів сім'ї є депозит більше 100 тис. грн;
  • хтось із членів сім'ї купував валюту на загальну суму в 50 тис. грн протягом року перед зверненням.

Що із субсидіями на тимчасово окупованих територіях?

Отримувачів субсидій, які залишаються на тимчасово окупованих територіях, або в тих населених пунктах, де через війну фінансування неможливе, їхнього права не позбавляють. Постанову щодо нарахування та особливостей Кабмін ухвалив у березні минулого року та тричі виправляв.

Основні умови такі. Субсидія тим, хто її отримував раніше, перепризначається автоматично. Якщо у людини є можливість оформити її вперше онлайн, географія не впливає на рішення щодо призначення.

Є нюанси щодо саме фінансування, яке не завжди є можливим. Тому, кому нараховували субсидію через уповноважені банки, через Ощадбанк продовжують їх нараховувати на ті ж рахунки. Тому, хто отримував виплати у відділеннях Укрпошти, Ощадбанк нараховує виплати через власну платіжну систему My Transfer. У тому разі, якщо протягом 30 днів людина цей переказ не забере, гроші повернуться до Ощадбанку і там зобов’язані виплатити їх через діючий рахунок отримувача у Приватбанку, або після відкриття такого, якщо у отримувача рахунку немає.

Головне