Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессант , 1 травня підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна.
Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.
"Дякую президентам за лідерство. Дякую всім, хто працював заради угоди, робив її більш змістовною. Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн – України та Сполучених Штатів", - написала міністерка.
Ця Угода передбачає спільне зі США створення Інвестиційного фонду з відбудови України, метою якого є залучення глобальних інвестицій у нашу державу. Ключові положення угоди гарантують, що повна власність і контроль над ресурсами залишаються за Україною; саме українська держава визначатиме політику видобутку, а надра залишатимуться в українській власності.
Фонд створюється на паритетних засадах (50/50) і управлятиметься спільно, без переважаючого голосу жодної зі сторін, що відображає рівноправне партнерство. Угода також захищає національну власність, не змінюючи процесів приватизації чи управління держкомпаніями на кшталт "Укрнафти" чи "Енергоатому".
Важливо, що документ не містить жодних боргових зобов’язань України перед США, а спрямований на збільшення економічного потенціалу обох країн. Угода відповідає Конституції України, не суперечить міжнародним зобов’язанням, не змінює євроінтеграційний курс і слугуватиме сигналом про надійність довгострокової співпраці з Україною.
Наповнення Фонду здійснюватиметься виключно за рахунок 50% доходів бюджету від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, виданих після його створення, підкреслюючи фокус на майбутній стратегічній співпраці. Для функціонування Фонду знадобляться лише точкові зміни до Бюджетного кодексу, а саму Угоду має ратифікувати Верховна Рада. США через агенцію DFC допомагатимуть залучати додаткові інвестиції та технології від міжнародних партнерів, причому передача технологій є важливою складовою угоди. Також передбачено податкові гарантії: доходи і внески Фонду не оподатковуватимуться в обох країнах.
Механізм роботи Фонду такий: США роблять внесок (фінансовий або у вигляді нової допомоги, наприклад, ППО), а Україна вносить 50% доходів від нових рентних платежів за нові ліцензії на нові ділянки (з можливістю додаткових внесків). Фонд інвестуватиме виключно в Україні у видобуток корисних копалин, нафти/газу та суміжні галузі за спільним рішенням сторін. Очікується, що перші 10 років прибутки фонду реінвестуватимуться в Україну.
"Ми сформували версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав. Це Угода в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції", - зазначила Свириденко.
Як писав "Ми-Україна" раніше, на засіданні Ради безпеки ООН виконувач обов'язків заступника постійного представника США Джон Келлі звинуватив росію в обстрілах території України, що призвели до загибелі цивільного населення.