9 травня у Львові відбудеться захід на рівні міністрів закордонних справ, де буде виражена політична підтримка створення спецтрибуналу, який судитиме близько 20 найвищих посадовців трьох країн-агресорок: росії, Білорусі та Північної Кореї. Про це розповіла заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра в ефірі телемарафону "Єдині новини".
Вона додала, що міжнародний спецтрибунал щодо злочину агресії проти України розпочне формування вже цього місяця, а запрацювати може у 2026 році.
"Трибунал – це спеціальний суд, який створений в нашому випадку міжнародним договором під одну конкретну ціль – судити найвище політичне і військове керівництво держав, які ведуть війну проти України за злочин агресії. Це росія, Білорусь і Північна Корея. Спецтрибунал буде займатися лише цією конкретною справою, тобто злочином агресії, що дозволить суддям сфокусувати максимально свою увагу на конкретних особах цих держав-агресорів. Розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності і злочину агресії – це може робитися в національних судах, це здійснюють органи правопорядку України у співробітництві з Міжнародним кримінальним судом", - зазначила Мудра.
Спецтрибунал для росії: кого судитимуть
За її словами, цей спецтрибунал буде створено для притягнення до відповідальності найвищого військового і політичного керівництва рф, РБ і КНДР. Йдеться про "орієнтовно 20 осіб, які планували, готували, керували веденням агресивної війни проти України".
"Їхній злочин проти України і всього світу, настільки серйозний, це найполітичніший, найбільший злочин. Це серйозний виклик глобальної системи міжнародних відносин, заснованій на міжнародному праві. Тому це справа усього світу, це не є справа виключно України чи українців. Це справа всього світу, за це судити і надавати трибуналу міжнародну легітимність. Решту злочинів судитимуть в Україні чи в країнах-партнерах, які мають універсальну юрисдикцію і здійснюють переслідування за воєнні злочини. І в міжнародному кримінальному суді. Але саме цих лідерів, які в нашій юрисдикції захищені імунітетом, саме цих лідерів, без дій, яких не було б і війни, і сотень, і тисяч воєнних злочинів, пов'язаних з нею, буде судити саме міжнародний спецтрибунал в Гаазі", - підкреслила вона.
Процедура створення трибуналу для рф
Мудра розповіла, що наприкінці березня завершила свою дворічну роботу коаліція держав зі створення спецтрибуналу щодо злочинної агресії проти України, яка нараховувала понад 40 країн.
"Повний текст був сформований і завтра, 9 травня, у Львові відбудеться захід на високому рівні, на рівні міністрів закордонних справ, де буде виражена політична підтримка створення спецтрибуналу," – зауважив радниця голови ОП.
Таким чином, вже з цього місяця розпочнеться імплементація напрацювань, зроблених робочою групою протягом двох років. Ця робота відбуватиметься на майданчику Ради Європи, яка буде імплементувати установчі документи і створювати сам трибунал.
Коли запрацює спецтрибунал
"Спецтрибунал може запрацювати вже наступного року. Ми завершуємо юридичне оформлення і Рада Європи почне формувати спецтрибунал, набирати суддів, секретаріат, прокурорів, впроваджувати правила, процедури, регламенти роботи," – зазначила Мудра.
Як писав "Ми-Україна" раніше, напередодні голова МЗС Андрій Сибіга повідомив, що конкретних рішень щодо трибуналу варто очікувати найближчим часом.