Скільки коштуватиме пальне у серпні: чому воно здорожчає та як вплине на ціни

Скільки коштуватиме пальне у серпні: чому воно здорожчає та як вплине на ціни

В середині літа на АЗС зросли ціни на усі види пального. Причина відома мабуть кожному власнику авто – повернулися довоєнні рівні податку на додану вартість (з 7% до 20%) та акцизи на бензини (100 євро за тону). Після стрибка вгору зростання уповільнилося, але воно ще не вичерпалося. "Ми – Україна" з'ясовував, що відбуватиметься із цінами на пальне найближчим часом та які чинники впливають на його вартість.

Вплив податків протягом липня

Повернення 20% ПДВ на усі види пального з 1 липня спрацювало практично миттєво. Цей податок сплачується під час продажу, тому за перші три дні липня отримали синхронне здороження "на пістолеті".

Зростання середніх цін по Україні протягом липня(за даними Консалтингової групи А-95)

Перед підвищенням акцизів та ПДВ ринок зробив запаси пального. Хоча при застосуванні ПДВ це своєї ролі не зіграло, але допомогло відкласти вплив нових акцизів. Та загальмувало зростання цін. Різні оператори – різні обсяги запасів, вартість зберігання, логістичні можливості. Тому у кожного настає свій день Х, коли на цінах позначаються вже не тільки ПДВ, а й нові акцизи.

"Підвищення податків заклало резерв для зростання цін десь на 10-11 грн на літрі. Очікувалося, що за рахунок власного прибутку десь 3 грн заберуть трейдери. Залишалося 7 грн зростання на літрі. Але мали залишки, по-перше. По-друге, влітку з боку побутових споживачів низький попит. Але я кажу саме про бензини, бо дизель зростає через попит аграріїв. Поки ціни піднялися десь на половину від того, на що очікували", - зазначає член Економічного експертного клубу Олег Пендзин.

Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн підтверджує: липневі запаси пального вже заміщують червневі. Його прогноз, що до середини серпня процес завершиться остаточно. Але на той момент буде ще зарано видохнути і сказати, що усі підстави здороження вичерпано. Бо поки поверталися податки, змінювалися ціни на зовнішніх ринках.

Що буде із цінами далі?

"Звичайно, 60 гривень поки не станеться, але 55 грн цілком відчувається, - прогнозує засновник групи компаній "Прайм Дмитро Льоушкін.

Він підтверджує: червневе "доподаткове" пальне закінчується і вже на порозі підвищення, в якому відіграють роль податки та нафтові котирування.

Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук пригадує, як деякі експерти та політики обіцяли українцям або незначне підвищення цін або взагалі відсутність реакції на це ринку.

"Хоча ми казали, що додати 11 грн до літра не буде дуже великою помилкою. Математика не сприймає політичні заяви та має свою логіку. Були запаси, завезені до 1 липня. До того ж як тільки підвищуємо ціну, одразу падають продажі. Це боляче б'є по ефекту від продажу: в знаменнику кількість літрів, а над ним умовно постійні витрати на обслуговування. То чим більше продаємо, тим ефективніше працює мережа. І за рахунок зміни умов систем лояльності все пройшло відносно лагідно. Якщо ж далі застосовувати математику, то перспектива на серпень наступна: А-95 може дійти до 60 грн за літр, а дизпаливо точно перетне позначку у 55 грн", - каже Косянчук.

Середина літа –активізація жнив у аграріїв. Це сезонне та передбачуване явище, через яке зростає попит на пальне як всередині країни, так і за її межами. Проте, зазначає Косянчук, через війну цей вплив в Україні не такий вже значний. Інший вагомий – вартість нафтопродуктів на міжнародних ринках. Вона зростала протягом липня, і прогноз вартості пального на українських АЗС у серпні вже враховує цей чинник.

"Роздрібна ціна залежить не тільки від податків, а й від цін на європейському ринку – ми на 98% залежимо від імпорту. Там бачимо зростання цін, які корелюються із зростанням цін на нафту. У свою чергу ціни на нафту поводять себе як полохлива гімназистка у безмісячну ніч: то вгору, то вниз. Але ф'ючерси відпрацьовують, сировина дорожчає", - констатує Косянчук.

Він додає ще один важливий чинник: валютний курс. Відносно долара гривня почуває себе більш-менш спокійно. Але акцизи сплачуються у євро, вартість якого протягом липня зросла на 60 копійок.

"Курс гривні впливає швидше за все, - уточнює експерт, - Поки той нафтопродукт буде куплений, завезений і замістить той, що придбаний за меншими цінами… Тоді як валюту купують щотижня. Україна єдина країна у світі, яка встановлює межі податків не у власній валюті, а у тій, яка не має офіційного ходження у нас. Мінфін планує збір податків у гривні, і чим більше вона девальвує, тим швидше виконає план".

Сергій Куюн зазначає, що за липень котирування бензину та дизелю додали по $130-140 за тону, що додає близько 5 грн на літрі вже з урахуванням ставки ПДВ 20%. Зібравши усі чинники до купи, маємо усі підстави для подальшого здороження пального найближчими тижнями. Директор "А – 95" також вказує на рівень 60 грн для бензину та 55 грн для дизпалива.

Як підвищення цін на пальне вплине на споживчі ціни?

Витрати на пальне – одна із складових вартості майже усіх товарів та послуг. Зростання цін на нього передбачає й підвищення споживчих цін. Але все працює не напряму та не так швидко.

"Те підвищення цін, як маємо зараз, великого впливу на вартість споживчих товарів не дасть. В перевезеннях доля невелика, і здороження, яке відбулося, не є визначальним. Але свою роль підвищення вартості пального відіграє у вартості зерна, яке збирають зараз. Бо там якраз частка дизелю є великою. З точки зору впливу на ціни ми це побачимо та відчуємо не раніше жовтня-листопада. Щоправда усе тоді буде скомканим. Буде багато інших складових та факторів впливу і під ними вплив вартості пального буде поховано", - зазначає Олег Пендзин.

Один із прогнозів впливу здороження пального на споживчу інфляцію, раніше озвучений у НБУ – плюс один відсоток до споживчої інфляції протягом року. Економіст вважає, що це наближена до реальності оцінка.

Нафта і нафтопродукти – відкрите питання

Залежний від імпорту український ринок звісно з острахом дивиться на коливання цін на нафту та нафтопродукти. Здороження сировини впливає на пальне не одразу, а з часовим лагом, бо її реалізують через ф'ючерси. Станом на початок серпня ситуація не дуже втішна. Тенденції такі, що попит на нафту зростає, тоді як видобуток за рішенням країн ОПЕК+ скорочується.

"За оцінками аналітиків Goldman Sachs, у липні світовий попит на нафту зріс до історичного максимуму в 102,8 мільйона барелів на добу", - рапортують у Reuters.

І додаються, що прогноз потенційного дефіциту змінюється – він буде більшим, ніж очікувалось раніше, та становитиме 1,8 млн барелів на добу у другій половині 2023 р. та 0,6 барелів на добу у 2024 р.

Дефіцит – це передумова підвищення котирувань. Наприкінці липня жовтневі та вересневі ф'ючерси на нафту Brent були вищими за $85. А от якими будуть далі та який це матиме вплив на вартість нафтопродуктів – слизька прогнозна стежка.

"Перша людина, яка зможе чітко передбачити поведінку європейського ринку, стали мільярдером за один день. Як казав Воррен Баффет, є безліч прогнозів у світі щодо нафти та нафтопродуктів, але жодного коректного. Так і є, бо надзвичайно багато чинників впливає на процеси, - зазначає Косянчук, - Але не треба забувати, що міжнародна торгівля нафтою та нафтопродуктами, або будь-яка біржа, це фінансово-спекулятивний, а не ресурсний інструмент. Від ф'ючерсів, які ми бачимо, в реальності реалізується близько 2%. Ф'ючерси – це зобов'язання: продавець зобов'язується продати по цій ціні, а покупець – купити. Але чи буде це реалізовано, ніхто не знає".

Отже, орієнтуємось на наявні чинники, яких для здороження пального на АЗС і так більш ніж достатньо.

"Якщо ми будемо спостерігати плюс 1,5-2 гривні кожен тиждень, це буде найбільш наближеним до реальності", - резюмує експерт.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" дізнавався у експертів, як вихід росії із зернової угоди вплине на курс гривні.

Головне