Скасування відстрочки студентам та придатність хронічно хворих: як змінюються умови мобілізації

Скасування відстрочки студентам та придатність хронічно хворих: як змінюються умови мобілізації

Верховна Рада найближчим часом може позбавити деяких студентів права на відстрочку від мобілізації. Міноборони нещодавно змінило норми про військово-лікарську експертизу, і тепер служити може більша кількість хронічно хворих. Йдеться про два документи – законопроект 9672 та наказ про ВЛК №490. Перший тільки може, а другий вже змінює умови мобілізації. Як саме – розбирався "Ми – Україна".

Кому зі студентів скасують відстрочку?

За статтею 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію, здобувачі освіти за денною чи дуальною формою на час навчання не підлягають мобілізації. Щодо кількості попередніх дипломів та віку обмежень немає. Але законопроектом №9672 це хочуть виправити.

Зміни пропонують внести саме до ст. 23 закону про мобілізацію та переписати той пункт, що стосується відстрочки здобувачів освіти. Якщо його ухвалять у запропонованому вигляді, то з-під мобілізації виводять здобувачів освіти денної та дуальної форми, якщо вони:

  • отримують освіту того рівня, який є вищим за раніше здобутий;
  • та на день початку навчання їм не виповнилося 30 років.

Нові умови не стосуватимуться докторантів, які навчаються за денною або дуальною формою. У них, як і зараз, відстрочка на час навчання.

12 рівнів освіти зараз визначає профільний закон (ст.10, ч.2) і вони є такими:

  • дошкільна освіта;
  • початкова освіта;
  • базова середня освіта;
  • профільна середня освіта;
  • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
  • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
  • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
  • фахова передвища освіта;
  • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
  • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
  • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
  • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти – аспірантура чи ад’юнктура.

"Навіть якщо ви навчаєтеся на денній формі навчання, але рівень освіти нижчий за раніше здобутий, тобто якщо раніше отримали бакалавра, а тепер вступили до професійно-технічного училища, якогось, це вже не буде надавати права на відстрочку, навіть якщо ви на денній формі. Або якщо ви раніше здобули магістра і зараз поступили на бакалавра на іншу освіту, це не буде надавати права на відстрочку. Тобто рівень освіти має бути вищим для того, щоб отримати право на відстрочку, плюс це має бути денна форма навчання. Друга умова – це вік. Якщо ви вступили у 30+, то це не буде надавати вам право на відстрочку, байдуже який це рівень освіти. Тобто ви маєте почати навчатися молодше 30 років", - зазначає адвокат Володимир Красіловський.

До певного часу прикриватиме норма законодавства про те, що мобілізують саме військовозобов'язаних та резервістів, тобто не тих, хто стоїть на військовому обліку як призовник. Але граничний вік перебування у такому статусі поки становить 27 років. Рада вже знизила його до 25 років, але відповідний законопроект Президент досі не підписав.

Як обґрунтовують скасування відстрочки?

Законопроект про звуження права на відстрочку для студентів з’явився у ВР 4 вересня. Судячи із пояснювальної записки до нього, він є наслідком збільшення кількості вступників до навчальних закладів призовного віку, які здобувають рівень освіти рівнозначний тому, що вже мають, або нижчий.

Голова освітнього комітету ВР Сергій Бабак надає статистичну довідку про те, як кількість вступників чоловічої статі старше 25 років змінювалася протягом останніх п’яти років (з огляду на те, що зарахування цьогоріч ще не завершилося).

"В 2019-2021 роках до закладів освіти на всіх рівнях освіти вступало в середньому 40 тис. чоловіків 25+ років, в 2022 році їх вступило 106+ тисяч, а цього року вже 76+ тисяч, і це ще не кінець вступної кампанії, - каже Бабак, - Що означає різниця 106-40=66 тисяч чоловіків? Це 13 бригад. Лише за 2022 рік. Це просто для розуміння масштабу".

Виходячи з назви довідки та контексту коментаря, це дані суто за віком. Але у пояснювальній записці до законопроекту автори наводять ті самі цифри, вже вказуючи, що це про призовників "чоловічої статі призовного віку, які розпочали здобувати рівень освіти, що є рівнозначним, або є нижчим за здобутий рівень попередньої освіти". Тобто вже з посиланням на освітній рівень. Тому із обґрунтуванням якась незлагодженість, хоча у 2022 та 2023 збільшення кількості чоловіків-вступників дійсно вражаюче.

На початку навчального року, на хвилі зарахування вступників, яке триватиме до 30 листопада (останній день зарахування за формами навчання, окрім денної), секретар РНБОУ Олексій Данілов також висловився й щодо доцільності здобуття чоловіками призовного віку другої, третьої освіти.

"Міністерство освіти зараз розглядатиме це питання, проводитимуть аналіз, адже так сталося, що переважно чоловіки з певним життєвим досвідом – 40-50 років вирішили здобувати другу-третю освіту. Кількість людей, які хочуть здобути освіту, збільшилася в рази. Якщо ви можете служити в армії, придатні, чи зачекає навчання, чи ні, вирішуватиме відповідне міністерство", - заявив секретар РНБОУ.

Тут можна було б шукати потенційне порушення конституційних прав на освіту. Але у нинішньому вигляді законопроект №9672 у можливості вступати до навчальних закладів чоловіків не обмежує. Бо заборону на освіту він не вводить, а скасовує право на відстрочку від мобілізації. А от чи будуть більш жорсткі обмеження від МОН чи ВР саме щодо вступу – питання відкрите. Бабак вважає, що такого не буде.

"Впевнений, наш комітет і МОН не будуть ініціювати жодних обмежень по доступу чоловіків до другої, третьої чи будь-якої наступної освіти, тому що це порушення конституційного права на освіту", - каже голова освітнього комітету ВР.

Проте й тут є нюанс. На час воєнного стану Президент в указі про нього зазначає ті статті Конституції, права та свободи за якими під час ВС можуть бути обмежені. В цьому переліку є й ст. 53 Основного закону – про те, що кожен має право на освіту.

Хвороби та придатність до служби

Окрім потенційної втрати права на відстрочку для студентів, нещодавно змінилися умови визначення придатності до служби за станом здоров'я. Положення про військово-лікарську експертизу ЗСУ змінилося наказом Міноборони №490. Найбільшого розголосу набули корективи у розкладі хвороб, за якими оцінюється придатність до військової служби.

ВЛК мали й мають приймати постанову про придатність для контингентів, які проходять медогляд, за трьома графами:

  • Графа І – громадяни під час приписки до призовних дільниць, призову на строкову службу, вступу до військових навчальних закладів, строковики;
  • Графа ІІ – громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються, проходять службу як рядові, сержанти, старшини, прапорщики;
  • Графа ІІІ – громадяни, офіцери, які приймаються та проходять службу в офіцерському складі, офіцери запасу.

У Розкладі щодо однієї хвороби може бути різний висновок для графи І, ІІ, ІІІ: придатні, непридатні у мирний час, обмежено придатні у воєнний, обмежено придатні, непридатні з виключенням з обліку, придатність визначається індивідуально.

Пункт 20.4 Положення, який нещодавно змінили, описує, як ухвалювати рішення ВЛК стосовно хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до служби. На воєнний час для графи ІІ та графи ІІІ Комісії мають приймати постанову про придатність.

До змін постанова ВЛК про придатність мала ухвалюватися з дев'ятьма винятками, які позначаються як статті у таблиці Розкладу хвороб. Після змін винятки прибрали. Тому тепер та під час війни придатними визначають тих, у кого:

  • клінічно вилікуваний туберкульоз (стаття 2-в у Розкладі хвороб);
  • вірусні гепатити з незначним порушенням функцій (4-в);
  • безсимптомне носійство ВІЛ (5-в);
  • повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму (12-в);
  • хвороби ендокринної системи з незначним порушенням функцій (13-в);
  • легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів (14-в);
  • невротичні, пов'язані із стресом і соматоформні розлади при помірно виражених короткотривалих проявах, астенічний стан (17-в);
  • повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій (21-в);
  • епізодичні та пароксизмальні розлади, крім епілепсії, з незначними порушеннями функцій органів і систем (22-в).

Представник Командування Медичних сил ЗСУ підполковник медичної служби Дмитро Мірошниченко запевняє, що зміни до переліку хвороб опрацьовували з фахівцями Міністерства охорони здоров'я, консультувалися з юристами, узгоджували усі з родами та видами ЗСУ. Він каже, що зміни потрібні для того, аби лікарі максимально однаково трактували Положення та щоб знизити кількість помилок.

"Якщо в людини є певна хвороба, яка не дозволяє за станом здоров’я виконувати обов’язки військової служби, то таку людину, звісно, не можуть мобілізувати до війська. Інший випадок, якщо є захворювання, які перебувають в довготривалій ремісії (3–5 років), це підтверджується лабораторним дослідженням, стан здоров’я військовослужбовця нормальний, і він може виконувати обов’язки, то буде застосований індивідуальний підхід і ухвалене індивідуальне рішення — придатний чи непридатний. Приймається постанова про придатність за певною обліково-військовою спеціальністю. Для того, щоб дати командирам більше можливостей та розуміння на яку посаду доцільніше призначити військовослужбовця, враховуючи поточний стан його здоровʼя", - пояснює Мірошниченко.

Що ще змінилося під час ВЛК?

Окрім придатності, також додали чимало змін загалом до організації ВЛК. Зокрема там прописали, що:

  • з переліку штатних ВЛК виключили ВЛК евакуаційного пункту та пересувної госпітальної бази. Тепер штатними є тільки Центральна ВЛК та ВЛК регіону;
  • збільшився перелік документів, які може витребувати ВЛК регіону. До особових та пенсійних справ, меддокументів, матеріалів адмінрозслідування, дізнання, судового розгляду, характеристик, архівних довідок, витягів з наказів, актів, протоколів додали матеріали досудового розслідування, службового (спеціального) розслідування;
  • перелік позаштатних постійно діючих ВЛК збільшився за рахунок ВЛК Десантно-штурмових військ, ВЛК розвід органу Міноборони, ВЛК Сил спецоперацій ЗСУ;
  • входження до ВЛК ТЦК СП медиків з державних та комунальних закладів тепер можливе не тільки за рішенням голови районної держадміністрації (виконкому міської ради), а й за рішенням виконкомів місцевих рад, голів обласних та Київської міської військових адміністрацій, районних та у населених пунктах військових адміністрацій;
  • змінилися вимоги щодо можливого голови позаштатної постійно діючої ВЛК. Ним може стати лікар, який або пройшов відповідну підготовку, або має досвід у ВЛК не менше трьох років. До того умови про роки досвіду не було, він просто мав бути, плюс ще й підготовка з ВЛК;
  • за особами, які проходять ВЛК (ЛКК) закріпили право на таємницю про стан здоров'я. Але також додали, що відомості про стан здоров'я, які збирають для визначення придатності, антропометричні дані, групу крові, резус-фактор вносять до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
  • призовників, яких призовні комісії визнають непридатними, з метою контролю спрямовують на медогляд до ВЛК ТЦК СП (обласних, Ар Крим, міських у Києві та Севастополі);
  • повторний медогляд всіх військовозобов'язаних, який раніше просто був передбачений, тепер призначається один раз на п'ять років. Офіцерів запасу, як і раніше, під час чергового атестування, а рядових, сержантів та старшин запасу – при зміні призначення;
  • постанова ВЛК ТЦК СП про ступінь придатності є дійсною п'ять років. Перелік можливих постанов (про придатність, тимчасову непридатність, непридатність) поповнюється постановою про обмежену придатність;
  • у постанові ВЛК має вказати до служби за якою саме військовою спеціальністю людина придатна або непридатна;
  • перед оглядом військовозобов'язані мають, як і призовники, здати аналізи на ВІЛ, гепатити В та С, на RW (сіфіліс). Для призовників такі вимоги були раніше, для військовозобов'язаних зазначили змінами.

Окремо варто звернути увагу на новий пункт у Положенні – про скарги на рішення ВЛК, бо раніше це питання зазначалося лише у загальних рисах. Тепер яка Комісія розглядає скарги на інші прописують у пунктах 3.1-3.4.

Дії, бездіяльність, рішення, постанови, які прийняті:

  • позаштатними ВЛК (госпітальні, гарнізонні, ЛЛК, Десантно-штурмових військ, ТЦК СП, розвідоргану Міноборони, ССО ЗСУ, закладів охорони здоров'я комунальної або державної форм власності) оскаржуються у штатних ВЛК (Центральна ВЛК та ВЛК регіону) відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності (зони зазначені у наказі Міноборони №608);
  • ВЛК районних чи міських ТЦК СП за підпорядкованістю до ВЛК обласних, Київського, Севастопольського, АР Крим ТЦК СП;
  • ВЛК обласних, Київського, Севастопольського, АР Крим ТЦК СП оскаржуються у штатних ВЛК;
  • ВЛК регіону оскаржуються у Центральній ВЛК.

Якщо штатна ВЛК вважатиме що скарга чи заява про перегляд або скасування постанови обґрунтовані, то або переглядає висновок, або спрямовує людину на повторний медогляд.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, як жінок мають брати на військовий облік за новими правилами та чи можлива їхня мобілізація.

Головне