Барабани в укриття та пісок на пляжі: скандальні закупівлі та дії місцевих влад під час війни

Барабани в укриття та пісок на пляжі: скандальні закупівлі та дії місцевих влад під час війни

Дороги і стадіони за десятки мільйонів, барабани в укриття або пісок на пляжі в столиці. Влада у містах продовжує дивувати замовленнями на багатомільйонні закупівлі. Чи має на це право і хто повинен приватизувати закупівлі – мер чи депутати на місцях? Що робити у випадку, якщо мер відсторонений від посади? Відповіді на ці питання – в матеріалі "Ми-Україна".

Скандальні тендери на Житомирщині та Волині

Ворог збирає стотисячне військо вздовж Куп'янського напрямку, тяжкі бої на Бахмутському та Таврійському. Як українські воїни ціною власного життя просувають метр за метром по замінованій землі, так і місцева влада одна за одною оголошують нові скандальні тендери.

У Борисполі на Київщині оголосили тендер на будівництво флагштока на майже 5 млн грн Щоправда, потім призупинили, але певно вже готуються до перемоги, бо ще майже на 52 млн грн замовили прибирання у аеропорту Бориспіль. Той від 24 лютого послуги не надає.

Житомирська ОВА дала 70 млн грн на будівельні матеріали для ремонту стадіону "Полісся". Як з’ясували журналісти, ціни на будівельні матеріали завищені інколи у двічі від ринкової.

Так само ремонт стадіону на понад 100 млн грн намагалися провести у міськраді Ківерті Волинської області. Однак, після розголосу скасували тендери.

Скандальні тендери на Київщині

Не припиняють дивувати столичні придбання. Відгримів скандал з барабанами для столичних укриттів на майже як мільйон гривень, а з ним овочерізки, пательні та плити майже на 2 млн грн.  А на 6,5 млн грн планували закупити пісок для столичних пляжів. На мільярд і 19 мільйонів збираються покласти новий асфальт. Два кілометри дороги ремонтують вже третій тиждень. У двічі більше перекладають бруківку у центрі столиці – її не змінювали останні років 70 і тепер не міняють на нову, а лише миють і знову викладають. У Київавтодорі запевняють, що увесь ремонт обійдеться у 12 мільйонів.

"Все одно є місцеві ради, які розпоряджаються цими місцевими бюджетами. Саме вони визначають, куди, як і скільки витрачати. На кожному з цих етапів – це питання пріоритетності. Питання друге – адекватність кошторису і питання третє – як проводяться тендерні процедури і хто їх виграє", - заявив політичний експерт Валентин Гладких.

Мости у столиці в аварійному стані

Саме правоохоронці, на думку експертів, мають фіксувати порушення і передавати справу до суду. Приміром, до столичних ремонтів доріг експерт вже має питання.

"У Києві є безліч об’єктів, які перебувають у "сумнівному" стані. Деякі об’єкти критично важливі і перебувають у стані, який наближений до того, що незабаром вони зійдуть з експлуатації. Передусім я говорю про мости", - додав Гладких.

Днями в Україні розпочала робу комісія, яка перевіряє стан усіх мостів в Україні, а це 28 000. Стартувала інспекція з Києва. У столиці маємо вісім переправ. Перший день перевірки показав – два найважливіші (міст Патона та міст Метро) у корозії і тріщинах. У них п’ятий, аварійний стан.

"У чому причина такого стану транспортної інфраструктури у місті, на мою думку, дві причини – некомпетентність і корупція. Подільсько-Воскресенський міст вже став символом національного рівня корупції. На ньому вкрадено більше 200  мільйонів гривень і не схоже, щоб його будівництво завершувалось", - сказав депутатка Київради Ксенія Семенова.

Дороги, недобудовані мости, лише обіцянки про нові станції метро і незаконні побудови – ці проблеми шлейфом тягнуться за мером Києва усі роки каденції при владі. Лише у 2022 році Київська міська прокуратура провела понад 60 обшуків у комунальних підприємствах та підрозділах КМДА. А цього річ під домашнім арештом директор департаменту муніципальної безпеки. Його підозрюють у службовій недбалості через загибель людей біля зачиненого укриття.

Оборудки Труханова

Цьогоріч на лаві підсудних, хоч і не вперше, мер Одеси Труханов. Прокурори САП підозрюють, що він з соратниками обікрав місто на 92 млн грн. Усе це у межах відомої справи заводу "Краян". За нею місто придбало старе приміщення адміністративного корпусу колишнього заводу за удвічі завищеною ціною. Справа ця триває вже п’ять років. На час досудового розслідування за Труханова внесли заставу та чи будуть вироки – питання. Таке ж питання у справі міжнародного аеропорту Одеси, їй вже 12 років. Збитки цієї оборудки слідчі оцінюють у 100 млн грн.

Окрім корупційних, Труханова пов’язують з численними політичними скандалами.

"По ньому тривають суди, правда дочекатися рішення судді і тільки після цього ми можемо говорити хто є корупціонер чи ні. Знак того, що НАБУ займається цими справами вже говорить про масштаб", - сказав політичний експерт Тарас Семенюк.

У 2019 році журналісти "Української правди" виявили документ, за яким Труханов анулював свій російський паспорт. А у 2020 журналісти "Слідства ІНФО" отримали підтвердження, що мер Одеси таки ворожий паспорт має. Утім сам міський голова цю інформацію заперечував.

Також міжнародні ЗМІ писали про зв’язки Труханова з Італією.

"Польські розслідувані пов’язали з бізнесами мерією і Трухановим. Поляки навіть за італійський паспорт згадували, що ніби у рамках взаємовідносин", - розповів політичний експерт Олексій Буряченко.

Італійська мафія і Труханов

Голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко розповів, що декілька тижнів тому польські журналісти знайшли італійський мафіозний слід в оточенні Геннадія Трухнова. Мова йде про громадянина Італії Аттіліо Маліані, який за наявності зв’язків із мером Одеси активно розкрадає гроші, що виділяються на будівництво і реставрацію Одеси.

Маліані проживає в Україні досить тривалий час і свою діяльність у місті розпочав по дипломатичній лінії і завдяки зв’язкам колишнього консула Італії в Одесі Еспозіто Вінченцо. Водночас Маліані дійсно має зв’язки на рівні італійських силовиків та мафії, а також підозрюється у зв’язках з департаментом інформації та безпеки Італії. Спочатку в Україні він був помічений у колі офіційних представників італійських спецслужб, які використовують політичне прикриття та імунітет.

"За інформацією польських колег, у розробку італійської поліції Маліані потрапив через проблеми з наркотиками, спроба їх збуту та налагодження каналів реалізації. Це і стало підставою для вербування і подальшим використанням Маліані  в Україні. Дружба мера Одеси та Маліані дуже вигідна. За твердження джерел близьких до Одеського міського голови, Маліані допомагає Труханову відмивати незаконні кошти, що дозволяє змогу зберегти свої активи за форс-мажорних ситуацій. Також Маліані допоміг отримати Труханову Італійський паспорт, що неможливо зробити без зв’язків на урядовому рівні або без дружби з італійськими спецслужбами", - додав Чаленко.

На рахунку Труханова і численні проросійські заяви:

"Я взагалі не прихильник переводити пісні оригінальні, які співали в Одесі на українську мову".

"Активісти нічого… у чому вони активні? У безладах? У прояві своєї агресії? Хочу нагадати цим "активістам", що на всяку силу знайдеться інша сила. Коли маршувати по Європі фашисти, вони думали, що найсильніші".

Скандал з мером Полтави

У своїх висловлюваннях Труханов може позмагатися хіба що зі своїм полтавським колегою.

"У нас сьогодні відбуваються бойові дії, на нашій території воюють дві наддержави  - це США і росія".

Обурлива заява мера Полтави ще з 2021 року. За неї Мамай опинився у базі сайту "Миротворець", але залишався мером і під час великої війни. Чи діяв у цей період в інтересах росії? СБУ мають щодо цього підозри. У грудні 2022 року вони заявили, що Мамай розголошував чутливу інформацію щодо переміщення наших військ і зброї. Це полтавський мер повністю заперечив. А от те, що крав гроші у міста – погодився. У березні ВАКС визнав його винним у розкраданні понад 500 000 гривень і Мамай пішов на співпрацю зі слідством та отримав 5 років умовно.

Корупційні справи мера Чернігова та Рівного

Щоправда, після вироку суду Мамай опинився за межами своєї посади поповнивши ряди міських голів, яких від посади відсторонили. Першим таким став екс-мер Чернігова наприкінці 2022 року. Яворівський суд визнав Атрошенка винним у порушення законодавства про конфлікт інтересів і на рік позбавив його обіймати посаду. Атрошенко доручив своєму водієві вивезти за кордон автомобіль його дружини. А наступні три місяці бюджет міста платив за цей транспорт. Жодного з обвинувачень Атрошенко не визнавав і називав їх "політичним переслідуванням".

Крайнім до команди "ексів" долучився мер Рівного Олександр Третяк. На нього НАЗК склало три протоколи через конфлікт інтересів. Обвинуватили у поверненні собі премій, голосування за призначення керуючою справами виконкому. Йдеться про Марію Корнійчук, яка внесла на виборчий рахунок Третяка 45 000 грн. Зрештою суд визнав міського голову винним у корупційному правопорушенні і присудив штраф у розмірі 6800 грн і позбавив права обіймати посаду терміном в один рік.

Як писав "Ми-Україна"раніше, росіяни обстріляли об’єкт інфраструктури в Запорізькій області, є загиблі.

Головне