"Рубака", "Бобер" та інші "птахи": нові дрони, які створили українці для посилення ЗСУ

У Міністерстві оборони України повідомили, що на озброєння ЗСУ надійшло 28 найменувань дронів українського виробництва. Про деякі з них стало відомо лише нещодавно, зокрема суспільству презентували надводний дрон Magura V5 та ударний БПЛА "Рубака". Докладніше про безпілотники, які створили вітчизняні розробники — у матеріалі "Ми-Україна".

"Бобер"

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль оглядає ударний БПЛА "Бобер". Фото: пресслужба Кабміну

Саме безпілотники "Бобер" вважають дронами, які періодично атакують Москву. Цей безпілотник схожий на іранські дрони типу Shahed, хоча розмах крил в українського дрона трохи більший.

"Бобер" описують як безпілотний літак типу "качка" з невеликою передньою частиною основного крила, що надає йому "дуже характерну форму". Така аеродинамічна схема забезпечує ефективність зміни висоти польоту дрона. Завдяки цьому "Бобер" може успішно проходити зони дії ППО або змінювати ціль без втрати підйомної сили.

Цей дрон літає повільно, з очевидним акцентом на дальність. "Бобер" здатний уражати цілі на відстані в понад 1000 кілометрів.

Наразі не розголошується, наскільки добре "Бобер" справляється з навігаційними перешкодами та захистом радіоелектронної боротьби, встановленим у Москві та навколо неї.

Характеристики:

  • Розмах крила — приблизно 2,5 м;
  • Довжина близько — 2-2,5 м;
  • Швидкість — 150-200 км/год;
  • Вага — близько 150 кг;
  • Бойова частина — близько 20 кг;
  • Приблизна вартість —  4 млн грн.

"Рубака"

БПЛА "Рубака". Фото з відкритих джерел

Нещодавно український оборонно-промисловий комплекс представив новий БПЛА оперативно-стратегічного рівня під назвою "Рубака".

Дрон має значний радіус дії – до 500 кілометрів, запускається він з катапульти. Розробила безпілотник українська оборонна компанія, вартість одного дрона – 550 тис. грн. На їх закупівлю планують зібрати 10 млн грн.

Новий безпілотник презентував український актор Владислав Шевченко. За його словами, спецпідрозділ Головного управління розвідки замовив 18 дронів "Рубака".

https://www.youtube.com/watch?v=j1kXAAAECtE&t=27s

Характеристики та особливості "Рубаки" наразі не розголошуються. Однак відомо, що безпілотник створений за технологією, яка має назву "Літаюче крило", та забезпечений двигуном у передній частині.

D-80 Discovery

БПЛА D-80 Discovery Фото: Facebook/AeroDrone

Цей дрон від компанії AeroDrone є мультифункціональною платформою, що може нести корисне навантаження вагою до 80 кг (включно з пальним). D-80 призначений як для розвідки, так і завдання ударів по цілях (скидання бомб).

Дрон обладнали апаратурою, яка дозволяє виявляти об'єкти на суші та під водою. Камери дозволяють зробити до 25 тисяч знімків за один політ з різними рівнями масштабування та високою роздільною здатністю. Додатково дрон може бути оснащений транспондером, відеопередавачами та супутниковим зв'язком.

D-80 Discovery літає автономно, за завчасно заданими координатами. Безпілотник автоматично злітає, приземлюється та застосовує корисне навантаження в визначених точках. Оператор може запрограмувати скидання бомб на позицію противника, або ж взяти керування на себе, щоб повести дрон в ручному режимі. Компанія AeroDrone надає програмне забезпечення, яке допомагає відстежувати пройдену відстань, фільтрувати необроблені дані та переводити їх у різні формати для подальшої обробки.

При загальній вазі близько 200 кг, D-80 Discovery може нести на собі до 80 кг корисного навантаження. За словами розробників, пального вистачає на дальність від 100 до 800 км. Якщо потрібно збільшити радіус дії, на безпілотник можна встановити додаткові паливні баки Але така модернізація зменшує максимальну вагу корисного навантаження.

Характеристики:

  • Розмах крил — 6.50 м;
  • Довжина літака — 4.0 м;
  • Площа крила — 52.2 м. кв.;
  • Максимальна злітна вага — 200 кг;
  • Корисне навантаження (з паливом) — до 80 кг;
  • Вантажність (без палива) — 11-71 кг;
  • Максимальна висота польоту — 2000 м;
  • Дальність польоту — 100-800 км (в залежності від цільового навантаження);
  • Тривалість польоту — 1:10-9:00 год (в залежності від цільового навантаження);
  • Крейсерська швидкість — 100 км/год.

E-300 Enterprise

БПЛА E-300 Enterprise. Фото: Facebook/AeroDrone

Ще один БПЛА від AeroDrone. Ця модель здатна нести до 300 кілограмів корисного навантаження (включно з пальним) при швидкості у 150 км/год. E-300 може пролетіти відстань від 675 км до 3150 км залежно від наявності/відсутності додаткових паливних баків. Дрон може перебувати в небі від 9 до 23 годин на висотах до 5000 метрів.

Такі показники дозволяють Е-300 подолати відстань до Уралу та дістатися Сибіру.Такий радіус дії дозволить Україні боротись зі стратегічною авіацією ворога на дальніх аеродромах базування. Дальності у 3100 кілометрів вистачить, щоб двічі злітати на Москву та повернутись.

В залежності від модифікації, безпілотники можуть коштувати від $250 000 до $450 000.

Тоді як вартість одного бомбардувальника дальньої авіації  рф може становити сотні мільйонів доларів. До того ж кількість бортів дальньої дії у росіян є обмеженою. Втрата кожного стратегічного бомбардувальника суттєво послабить здатність ворога завдавати ракетних ударів по Україні.

Тобто застосування дронів Е 300 Enterprise може допомогти Україні нейтралізувати одну з головних загроз з боку російської стратегічної авіації.

Характеристики:

  • Розмах крил — 8.50 м;
  • Довжина літака — 5.72 м;
  • Площа крила — 14.1 м. кв;
  • Максимальна злітна вага — 540 кг;
  • Корисне навантаження (з паливом) — до 300 кг;
  • Вантажність (без палива) — 38-243 кг;
  • Максимальна висота польоту — 5000 м;
  • Дальність польоту — 675 км (3150 при додаткових баках);
  • Тривалість польоту — 5 год. (23 год при додаткових баках);
  • Крейсерська швидкість — 135-150 км/год.

"Довбуш Т-20" і “Котигорошко”

БПЛА "Довбуш Т-20". Фото з відкритих джерел

“Довбуш Т-20” — дрон-бомбардувалькик, який виробляє підприємство співзасновника Monobank Володимира Яценка. БПЛА має підвіс із кріпленням для розміщення і скидання боєприпасів вагою до 5 кг — достатньо для пробиття броні військової техніки. Собівартість дрона — $8 тисяч, однак виробники передають їх в армію безплатно.

Окрім ударних функцій “Довбуш Т-20” може проводити розвідку, коригувати артилерійський вогонь по знайдених цілях. БПЛА також може ретранслювати сигнали для дронів-камікадзе “Котигорошко”, що дає змогу наносити удари по станціях РЕБ і бронетехніці в російському тилу.

Ще однією перевагою “Довбуша Т-20” є відносна незалежність від іноземних комплектуючих. Так, усі модулі — власної розробки команди Яценка, зокрема модулі управління двигуном. Радіостанції також власного виробництва.

Дрон-камікадзе “Котигорошко” — ще одна модель безпілотника від команди Яценка. Коштує дрон $750, що є трохи дорожчим за БПЛА, які збираються в Україні з китайських комплектуючих (близько $400).

За словами виробника, ті дрони-камікадзе, які масово збираються в Україні, мають обмежену дальність. До п'яти, до шести кілометрів, не більше. Водночас при роботі з далекобійними камікадзе необхідно мати стабільну ретрансляцію. Тому "Довбуш Т-20" має здатність супроводжувати ударні "Котигорошки" й ретранслювати сигнал.

Характеристики цих дронів-камікадзе не розголошуються, однак відомо, що дальність їхня дальність — до 50 км. Вони можуть нести до п'яти кілограмів боєприпасу. Цього достатньо, аби пробивати навіть сучасну броню, не кажучи вже про радянську.

Blackfire

Ударно-тактичний БПЛА "Backfire". Фото: Facebook/Angry Birds

Нещодавно стало відомо, що військовослужбовці загону безпілотної ударної авіації Angry Birds використовують на фронті український тактичний БПЛА Backfire. Дрон має високий рівень стійкості до ворожих засобів РЕБ. За словами військових, вони ще не втратили жодного Backfire за сім місяців бойового застосування.

Завдяки повній автономності БПЛА невидимий для радарів противника. Основною перевагою БПЛА є практично безшумний політ. Backfire містить три ударні дрони, пускову установку і станцію наземного управління. Все це перевозиться в спеціально обладнаному транспортному засобі.

Backfire збирають переважно з українських комплектуючих. Деталі, яких не вистачає, закуповують у європейський постачальників.

Характеристики:

  • Радіус польоту — 35 км;
  • Швидкість польоту — 84 км/год;
  • Ефективна стеля — 1 км;
  • Вантажність — 3,6 кг;
  • Озброєння — касетні боєприпаси;
  • Вартість — 90 000 USD.

Фінансову підтримку розробникам Blackfire надає благодійний фонд Hero of Ukraine. Наразі триває збір на 18 мільйонів гривень для закупівлі 5 ударних "пташок". Підтримати його можуть усі небайдужі, аби пришвидшити потрапляння безпілотників до українських бійців.

SpyGun

Розвідувальний БПЛА SpyGun. Фото: Facebook/Юрій Голик

Прозорий БПЛА SpyGun — ще одна розробка українських інженерів. За їхніми словами, апарат вийшов відносно недорогим і швидким у виробництві. Водночас точної вартості не називається. Прозорі крила дають йому змогу залітати непоміченим у тил до противника.

SkyGun отримав сучасну систему радіоуправління. Вона діє на дистанції до 50 км. Дрон стійкий до роботи засобів РЕБ. У разі глушіння зв’язку він самостійно повертається у вихідну точку.

Завдяки високим аеродинамічним якостям SpyGun може здійснювати тривалі за часом польоти. Для економії заряду акумулятора під час польоту дрон може відключати двигун. До складу одного комплексу входить два БПЛА і станція управління.

Характеристики:

  • Автономність — 2-3 години;
  • Ефективна стеля — 1,5 км;
  • Швидкість польоту — 90 км/год;
  • Режим роботи: керований і автоматичний;
  • Обладнання — екшн-камера Go Pro, курсова камера і бортовий носій.

Magura V5

Безпілотний човен Magura V5. Фото: "СпецТехноЕкспорт"

Нещодавно на міжнародній виставці військової техніки в Туреччині був представлений український човен-камікадзе Magura V5. Завдяки простому управлінню, вони здатні перевозити до 300 кг вибухових речовин на відстань до 800 кілометрів.

За словами держпідприємства "СпецТехноЕкспорт" Magura V5 призначений для розвідки, патрулювання, пошуково-рятувальних робіт, а також бойових місій. Безпілотний корабель обладнаний зв'язком, який може бути організовано за допомогою Mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковим зв'язком.

https://www.youtube.com/watch?v=Iv1WbNY-yB0&t=27s

Як кажуть українські військові, російські кораблі безсилі проти цих безпілотників через їхню високу мобільність і невеликі розміри. Magura V5 небезпечні для ворога тим, що їх досить просто запускати — потрібен лише один оператор і кілька помічників.

Характеристики:

  • Довжина — 5500 мм або 5,5 м;
  • Ширина — 1500 мм або 1,5 м;
  • Висота над ватерлінією — 500 мм;
  • Крейсерська швидкість: 22 вузли;
  • Максимальна швидкість — 42 вузли;
  • Дальність — 450 морських миль (приблизно 833 км);
  • Корисне навантаження — 320 кг;
  • Зв'язок — Mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковий зв'язок.

ШІ-дрони

FPV-Дрон. Фото з відкритих джерел

Окрім анонсованих моделей БПЛА в Україні йде розробка дронів, які мають штучний інтелект. Вони можуть завдавати удару по цілі навіть у разі втрати зв'язку з оператором.

Як пише The Washington Post, можливість польоту безпілотника без зв'язку з оператором доступна завдяки програмному забезпеченню на основі ШІ. Воно враховує електронні перепони, стабілізує безпілотник та утримує його на заздалегідь вибрану ціль.

Журналісти побували на полігоні, де побачили, як такий дрон з бомбою втратив зв'язок з оператором через включення засобів радіоелектронної боротьби. БПЛА не впав на землю, а "розігнався до цілі та знищив ціль".

Така технологія дозволить покращити ефективність використання українських дронів на фронті. Адже дрони при втраті зв'язку можуть атакувати навіть ті цілі, які перебувають у русі.

Програмне забезпечення з ШІ для БПЛА — це розробка Twist Robotics. Якщо таке ноу-хау приживеться і матиме прийнятну ціну, це стане серйозним оновленням українського арсеналу FPV-дронів. Наразі характеристики і назва дронів не розголошуються.

Нагадаємо, "Ми-Україна" дослідив , як штучний інтелект використовують в сучасних арміях та правоохоронних структурах. 

Головне