Рош га-Шана: що треба знати про єврейський Новий рік і чому хасиди святкують його в Умані

Рош га-Шана: що треба знати про єврейський Новий рік і чому хасиди святкують його в Умані

Рош га-Шана, або єврейський Новий рік – важливіша подія для юдеїв усього світу. Це свято символізує не лише зміну календарних дат. У єврейському Священному писанні (Торі) ці дні описані як початок історії та створення перших людей — Адама і Єви.

Цьогоріч Рош га-Шана починається ввечері у п'ятницю, 15 вересня, і закінчується у ввечері в неділю, 17 вересня. Саме в цей період починається 5784 рік від створення світу згідно з єврейським календарем. Як відзначають це свято й чому в ці дні в Умань приїжджають ортодоксальні юдеї (хасиди) — у матеріалі "Ми-Україна".

Яке значення свята Рош га-Шана

Фото: flickr.com

Рош га-Шана має мало спільного зі звичним для нас розумінням Нового року. Ані шампанського, ані мандаринів, жодних феєрверків чи найменшого натяку на веселощі. Це свято є часом переосмислення прожитого, покаяння та надії на майбутнє.

Єврейський Новий рік — це не тільки день створення світу, а й день суду. Саме у день народження світу Бог проводить суд над ним. Головне завдання людини у цей час – згадати про все, що трапилося за рік, прислухатися до голосу совісті, зізнатися собі у всіх своїх недобрих вчинках та щиро розкаятися.

Зі святом Рош га-Шана розпочинаються 10 днів молитов та каяття — так звані "Дні трепету". Їхньою кульмінацією є свято Йом Кіпур – День примирення. У цей день вирок Бога скріплюється печаткою, але протягом десяти днів покаяння людина може випросити прощення у Всевишнього. Це робиться завдяки розкаянню і добрим справам. Саме тому на Йом Кіпур день заведено жертвувати гроші бідним або на благочинні проєкти.

Вважається, що на початку Рош га-Шана Бог сидить на престолі справедливого судді та уважно оцінює вчинки всіх людей. Але потім Господь "пересідає" на престол милосердя і дає людям ще один шанс виправитися.

Перед Богом у цей час відкрито три книги. У першій записані імена праведників, добрі справи яких переважають злі. Друга книга містить імена грішників, які часто робили погані вчинки. А в третій книзі, що лежить посередині, записані імена більшості людей. Вони не праведники, але й не затяті грішники. Чаші їхніх терезів з добрими й злими вчинками знаходяться в умовній рівновазі. Ці люди мають шанс виправити свою долю щирим покаянням.

Єврейський Новий рік – це і початок людської історії, і Божий суд, і можливість "перезавантажити" стосунки з Богом через покаяння.

Чому Рош га-Шана відзначають восени

Фото з відкритих джерел

Рош ха-Шана припадає на початок місяця тішрей – сьомого місяця єврейського календаря. Календар цей місячно-сонячний, тобто єврейські свята є рухливими щодо світського календаря.

Першим місяцем вважається весняний місяць нісан. Він випадає на березень-квітень за григоріанським календарем. Відповідно, сьомий місяць тішрей випадає на вересень-жовтень.

Але чому Рош га-Шана відзначають не в останній чи перший місяць, а в сьомий? Річ у тім, що згідно з юдейською традицією, Бог створив світ саме сьомого місяця. Тому з нього і ведеться літочислення.

З цим часом пов'язане створення перших людей, куштування забороненого плоду, закінчення Всесвітнього потопу, порятунок Ісаака під час жертвопринесення та інші важливі події біблійної історії.

Як готуються до Рош га-Шана

Фото з відкритих джерел

Напередодні Рош га-Шана заведено розривати дані протягом року обітниці. Щоб постати перед судом Всевишнього очищеними від невиконаних обіцянок (в тому числі й тих, що були забуті й лишилися невиконаними).

Євреї намагаються закінчити всі приготування до свята ще до полудня, щоб звернутися усіма думками до майбутнього дня Суду.

В цей день прийнято давати значно більше грошей на благочинність. Крім того, на Рош га-Шана звичай їздять на могили праведників, щоб заручитися їх підтримкою на майбутньому Суді.

В ніч на Рош га-Шана господиня запалює свічки, коли родина повертається з синагоги. Це робиться перед тим, як починати святкову трапезу. На столі має бути все, що потрібно було для святкової трапези, і глава сім’ї здійснює кідуш — святкове благословення та молитва. Він складається з трьох благословень:

1. “Благословен є Господь, що творить плід виноградної лози!”;

2. “Благословен є Господь, який обрав нас з усіх народів, і підніс нас над усіма племенами, і освятив нас Своїми заповідями! І дарував Ти нам, Господь, Бог наш, з любов’ю цей день пам’яті … Бо нас Ти вибрав, і освятив серед усіх народів, і слово Твоє, Цар наш, – істина й непорушно навіки. Благословен Ти, Господь, Цар треба всією землею, що освячує Ізраїль і день пам’яті!”;

3. “Благословен є Господь, за те, що Ти дав нам життя, і підтримував нас, і дав нам дожити до цього часу!”

Після цього омивають руки, розрізають хали (єврейські святкові хлібини круглої форми) і починають трапезу.

Що їдять і говорять на Рош га-Шана

Фото з відкритих джерел

Окрім святкового хліба на столі має бути фарширована риба – ґефілте фіш. На тарілці з рибною стравою обов’язково повинна лежати її голова, яка символізує початок року. Під час поїдання риб’ячої голови заведено бажати іншим, щоби вони завжди були в голові, а не у хвості.

Також бажано мати моркву, нарізану кружальцями — вона символізує золоті монети. На святковій трапезі також їдять яблука і мед, які символізують багатство і солодкість нового року. Шматочок яблука, вмочивши його в мед, з'їдають на початку трапези відразу після хали, "щоб рік був солодким і щасливим".

Традиційно на Рош га-Шана їдять фініки, які на івриті називаються тамар (букв. “закінчилася гіркота”). Вважається, що разом зі з’їденим фініком усе погане залишається у старому році.

Також їдять гранат, оскільки цей фрукт сповнений зернятками, що символізує родючість. При цьому говорять: “Дай Бог, щоб заслуги наші помножилися, немов зернятка граната”.

Під час споживання того чи іншого продукту промовляють відповідне побажання:

  • Фініки – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб вороги наші зникли з лиця Землі”;
  • Буряк – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників”;
  • Морква – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою”;
  • Цибуля – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб недруги наші були відсічені”.

На Рош га-Шана також бажають одне одному бути записаним до Книги Життя, а не до Книги Смерті. Метою святкових обрядів, що виконуються на початку трапези, є початок нового року з добрих вчинків, як заповідається в Торі.

З єврейським Новим роком зазвичай вітають фразою "Шана Това", або "а гут ер" що на івриті означає "Доброго вам року". Також заведено казати: "Льоша това, тікатев ветехатем" — "Дай Бог, щоб ви були записані на щасливий рік в Книзі життя!".

Чому на Рош га-Шана сурмлять у баранячий ріг

Фото: pixabay.com

На Рош га-Шана прийнято голосно сурмити в баранячий ріг, який має назву шофар. Символізму цього дійства в тому, що у цей день євреї “коронують” Всевишнього на царство над усім світом – адже про коронацію земного монарха і сходження його на престол сповіщають звуками сурм.

Мета сурмління в шофар – нагадати про заслуги прабатьків, і особливо – про жертвоприношення Іцхака (біблейського Ісаака, сина Авраама, якого Бог наказав принести в жертву, але в останню мить замінив хлопчика на ягня).

Ось що з цього приводу сказано в Торі. “Всевишній сказав тоді Аврааму: “Твої нащадки будуть сурмити перед лицем Моїм у баранячий ріг, і Я пригадаю тоді їм заслугу жертвопринесення Іцхака, сина Авраама!” Тому сурмління в шофар – це ще один засіб “мобілізувати” предків для захисту євреїв у день суду.

Сурмління в шофар також нагадує про дарування єврейському народу Тори. У той день (згідно з тією ж Торою) чувся надзвичайно сильний звук шофара, який означав укладення нового союзу між Богом і народом Ізраїлю.

Крім того, що шофар виготовляють з баранячого рогу, його роблять не прямим, а зігнутим. Це натяк на обов’язок євреїв схилитися перед волею грізного Судді, перед яким вони постануть в судний день.

Чому хасиди приїжджають в Умань на Рош га-Шана

Труна Раббі Нахмана в Умані. Фото з відкритих джерел

На Рош га-Шана тисячі євреїв вважають своїм обов’язком побувати на могилі цадика (праведника) Рабі Нахмана, яка знаходиться в Умані Черкаської області.

Нахман є відомим релігійним діячем, який заснував один з ортодоксальних напрямків юдаїзму — брацлавського хасидизму. Вважається, якщо хасиди зустрінуть Новий рік у могили Нахмана, то наступний рік буде щасливим.

Однак Умань міг би й не бути місцем паломництва хасидів. У 1993 році під час візиту до Ізраїлю тодішній президент України Леонід Кравчук дав згоду на перенесення залишків Нахмана в Єрусалим. Але проти цього виступили лідери брацлавських хасидів, бо це суперечило волі покійного.

У 1996 році двоє ізраїльських хасидів вчинили спробу викрадення останків Нахмана для перепоховання, але їм завадили українські правоохоронці.

Нині Умань продовжує бути історико-культурним центром та місцем паломництва для послідовників хасидизму. Навіть у перший рік повномасштабного вторгнення рф до могили цадика Нахмана приїхало понад 23 тисячі хасидів.

Цікаві факти про Рош га-Шана

Фото з відкритих джерел
  • Цього дня не можна згадувати про гріх. Вважається, що в цей день забороняється, аби диявол відкривав рота.Через це не варто згадувати про гріхи й привертати увагу сатани;
  • Попри те, що цей день вважається єврейським Новим роком, згідно з Торою суд Небесний твориться над усім людством: як над євреями, так і неєвреями;
  • Хоча в Судний день людину можуть занести до книги грішників, цей день все одно вважається радісним. Адже Господь не лише судитиме, але й проявлятиме милосердя до тих, хто щиро розкаюється у своїх гріхах;
  • На Рош га-Шана не бажано спати, оскільки вважається, що можна проспати свою удачу;
  • Цей день вважається початком року, але не початком рахунку місяців – місяць тішрей у євреїв є сьомим місяцем, а не першим;
  • У це свято не можна ставити на стіл та їсти гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не приніс прикрощі та біди;
  • Не можна їсти горіхи, оскільки сума числових значень букв, що становлять слово "горіх" на івриті дорівнює числовому значенню слова "гріх". А про гріх у цей час згадувати не можна ні в якому разі.

Нагадаємо, стало відомо, коли відзначати християнські свята після переходу ПЦУ на новоюліанський календар.

Головне