Різдво Пресвятої Богородиці: традиції святкування, заборони й народні прикмети

Різдво Пресвятої Богородиці: традиції святкування, заборони й народні прикмети

З 1 вересня Православна церква України перейшла на новий церковний календар. Через це дати свят та подій змістилися на 13 днів. Якщо до цього віряни вшановували народження Діви Марії 21 вересня, то з 2023 року цей день відзначають 8 вересня. Докладніше про Різдво Пресвятої Богородиці, традиції святкування і заборони в цей день — у матеріалі "Ми-Україна".

Історія і значення свята

Фото: pixabay.com

Різдво Пресвятої Богородиці — одне з найбільших християнських свят, засноване на Церковному Переданні. Святому письмі про нього немає згадки. За переказом, Діва Марія народилася від благочестивих батьків Йоакима та Анни, які довго були бездітними й молилися Богу про потомство. Юдеї вважали безпліддя Божою карою за гріхи, тож часто насміхалися над подружжям. Юдейський священник навіть привселюдно назвав Йоакима грішником.

Одного дня їм обом з’явився янгол і сповістив, що вони зачнуть і народять дитину, яка буде особливою для Бога. Невдовзі дійсно сталося чудо – у подружжя народилася дівчинка, яку назвали Марією.

Деякий час вона мешкала в Єрусалимському храмі. Одного дня Марія отримала звістку від ангела Гавриїла, що народить Сина Божого. На той час була заручена з назаретським теслею Йосипом, який взяв її за дружину. Разом із чоловіком Марія вирушила до Вифлеєму, де й народила Ісуса Христа. Вона супроводжувала сина протягом його життя й померла в Єрусалимі.

Згідно з переказом, будинок Йоакима та Анни розташовувався в північно-східній частині Єрусалима. На цьому місці побудували базиліку святої Анни, у крипті якої розташовані стародавні підземні приміщення. Православні ж вказують місце народження Богородиці в безпосередній близькості до Левових воріт, де збудований монастир святої Анни й церква Різдва Богородиці.

Свято Різдва Пресвятої Богородиці почали вшановувати, як окремий святковий день, у другій половині V століття. Про це свідчать писання Константинопольського патрiарха Прокла (439-446 роки) і требник Папи Геласiя (492-426 роки).

Покровителем Різдва Пресвятої Богородиці є сама Богородиця. Вона є заступницею й помічницею людей у всіх їхніх потребах. Вона є також покровителькою сільського господарства, особливо виноградарства, і дарує благословення на новий урожай.

Традиції святкування

Фото з відкритих джерел

В Україні традиції святкування Різдва Пресвятої Богородиці здавна переплелися з народними звичаями. Віряни також називали це свято "Малою Пречистою" або "Другою Пречистою" за аналогією з "Великою (Першою) Пречистою", коли вшановують день Успіння Діви Марії.

У давнину селяни на Другу Пречисту починали готуватися до осені. Зокрема прибирали з городу цибулю, забирали на зиму вулики, закінчували всі роботи в саду й на полі.

Часто у святковий день накривали багатий стіл і ходили один до одного в гості, пригощали пиріжками, борщем, варениками та новим урожаєм. Хлібороби обов'язково молилися Пресвятій Діві, адже вона вважається захисницею землеробства й урожаю.

На світанку жінки за традицією йшли вмиватися до відкритих водойм. Вважалося, що вода цього дня стає цілющою та допомагає зберегти красу. Також це свято шанує матерів. Доброчинні дії в цей день спрямовані на допомогу жінкам, зокрема тих, які мають труднощі з вагітністю або пологами.

У цей день прийнято відвідувати церковну службу на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Віряни ставлять свічки та моляться з різноманітними проханнями. Зазвичай моляться про захист, здоров’я та заступництво.

Також вважається, що в цей день важливо бути щедрим і допомагати нужденним. Рекомендується подавати милостиню або робити інші благодійні вчинки, аби й самому мати покровительство Пресвятої Богородиці.

На Другу Пречисту не заведено відвідувати кладовища, адже великі християнські свята — не зовсім вдалий час для вшанування померлих. Ці дні асоціюються з веселощами, а не сумом. Водночас церква не дає прямої заборони на відвідування цвинтарів цього дня. Вважається, що це особиста справа кожного, яка має відбуватися за покликом душі та серця.

Заборони та народні прикмети

Фото: pixabay.com

На Різдво Пресвятої Богородиці є низка обмежень, яких заведено дотримуватися:

  • Не можна займатися важкою працею на городі чи в полі, зокрема оранкою, копанням, садінням тощо. Це вважається порушенням пошани до Богородиці й невдячністю за її благословення на урожай.

  • Не можна злословити й лаятися, а також сваритися та ображати інших людей. Це вважається гріхом і у свято Богородиці, яка є матір’ю милосердя й миру.

  • Не можна їсти м'ясо, пити алкогольні напої та змітати на підлогу крихти зі святкового столу. Це буде проявом жадібності й нескромності.

  • Не можна носити старе, незручне і брудне взуття. Це вважається неохайністю й неуважністю до себе. А також неповагою до Богородиці, яка, нагадаємо, зветься Пречистою і є покровителькою краси й чистоти.

  • Не варто ділитися хлібом із чужими людьми, але рекомендується розділити його з рідними й друзями. В цей день це буде проявом гостинності й згуртованості, а також повагою до Богородиці, яка, зокрема, є покровителькою хліборобства.

    Водночас не можна також відмовляти нужденним у допомозі й по можливості чинити добрі справи. Також Друга Пречиста — хороший день для того, аби зайнятися благодійністю.

  • Різдво Пресвятої Богородиці – це світле й радісне свято, тому цього дня варто відпустити старі образи й очистити душі щирими молитвами.

Також наші пращури вірили у прикмети, пов'язані зі святом Різдва Пресвятої Богородиці:

  • На свято туман – осінь прийде рано і буде дощовою;
  • Якщо туман розвіється несподівано швидко – погода буде мінливою;
  • Якщо на Різдво Пресвятої Богородиці стоїть сонячна погода – осінь буде ясною та теплою;
  • Прийшла Пречиста – на дереві чисто, прийде Покрова – на дереві стане голо;
  • Перша Пречиста жито засіває, а друге — дощем поливає;
  • Прийшла Пречиста — принесла сватів нечиста;
  • Якщо дівчина вмиється на схід сонця, її обов'язково посватають цього року.

Нагадаємо, стало відомо, коли відзначати християнські свята після переходу ПЦУ на новоюліанський календар.

Головне