Обмін полоненими, 16 САУ Zuzana та навчання на F-16: підсумки турне Зеленського

Обмін полоненими, 16 САУ Zuzana та навчання на F-16: підсумки турне Зеленського

Президент Володимир Зеленський використав цей тиждень, щоб заручитися підтримкою закордонних колег на міжнародній арені. З Болгарією Україна підписала меморандум про співпрацю у галузі енергетики, Чехія допоможе нам у навчаннях пілотів на F-16 і надасть штурмові гелікоптери. А Словаччина надасть 16 гаубиць і починемо спільне виробництво нового типу.

Короткі підсумки президентських зустрічей зібрала редакція телеканалу "Ми-Україна".

За 48 годин – чотири країни, два десятки важливих зустрічей. Візити президента України – завершено.

Пізно ввечері, у п’ятницю, Володимир Зеленський прибув до Стамбулу – фінальна точка цього турне після зустрічі з лідерами Словаччини та Чехії.

Продовження "зернової угоди"

Переговори з президентом Туреччини відбулись ввечері, востаннє президенти бачились у серпні 2022 року. Зустріч на тлі чергового шантажу росіян – вони знову відмовляються продовжувати "зернову угоду". Термін домовленостей спливає 17 липня. На продовження і розширення умов наполягають як Україна, так і Туреччина.

"Ми не можемо збиратися кожен раз, щоб думати "а як прожити наступні два місяці людям у світі". Дуже потрібно зробити все, щоб цей коридор не залежав від бажання однієї держави", - сказав Зеленський.

"Наша мета – це продовження угоди не ще два місяці, принаймні, кожні три. Очікуємо на таке рішення і докладемо зусиль, аби продовжити угоду на два роки. Також обговорили питання розблокування 12 турецьких суден в українських портах", - сказав Реджеп Таїп Ердоган.

Обмін полоненими

Обмін полоненими. Ще одна пріоритетна зустріч, як зазначають обидві сторони. Туреччина вже сприяла поверненню українців додому. Ердоган обіцяє підняти цю тему особисто при розмові з Путіним, яка запланована на цей місяць. Він м’яко, але натякає на перемовинах з росією і заявляє про готовність Туреччини сприяти цьому. Та це аж ніяк не впливає на позицію Києва. Дипломатія лише після виведення російських військ за кордон 91-го року. Водночас, вперше звучить, хоч і символічна, але позиція Анкари щодо членства України в НАТО.

"Україна заслуговує на членство в НАТО", - сказав Ердоган.

Вступ України в НАТО

Євроатлантична інтеграція – одне з головних питань кожної зустрічі президента. У Болгарії він підписав декларацію про вступ. Це означає, що Софія з Києвом на шляху України до НАТО.

Декларація стала 22 документом, що засвідчує політичну підтримку членства України в Альянсі. За вступ також Словаччини та Чехія.

"В інтересах Чеської Республіки, щоб у момент, коли закінчиться війна, Україна почала перемовини про вступ до НАТО. Це в інтересах нашої регіональної безпеки, стабільності та економічного прогресу", - сказав президент Чехії Петр Павел.

Візитом східним флангом Альянсу Зеленський фактично заручився підтримкою перед важливим самітом у Вільнюсі.

Його результати побачимо лише наступного тижня, але голоси маємо вже, каже політичний експерт Віктор Рейтерович.

"В НАТО – одна країна, це один голос. Тому будь-яка країна є дуже важливою. Дуже правильно, щоб був обраний східний фланг НАТО і президент зміг поспілкуватися з лідерами цих країн", - сказав він.

Військова підтримка

Окрім підтримки політичної, маємо і допомогу на полі бою. Ще більше зброї – Чехія обіцяє підтримку на землі та у небі.

Чехія передасть Україні штурмові гелікоптери. Наступними місяцями ще 100 000 великокаліберних боєприпасів. Чехія допоможе готувати спеціалістів для літаків F-16 і надасть Україні симулятор для такого тренування.

Словаччина поставить Україні 16 самохідних гаубиць Zuzana-2, вони доповнять вісім екземплярів, які вже є на озброєнні у ЗСУ. Важливо, що техніку Словаччина вироблятиме спільно з Україною.

Більше озброєння матимемо і від Болгарії, яку президент відвідав першою. Він провів зустріч і з урядом, і з президентом. Болгарський лідер заявив, що зброєю Україні не допоможе та і загалом війну назвав "конфліктом". У відповідь від Володимира Зеленського почув:

"Я думаю, що люди Болгарії чітко розуміють, що це не конфлікт, а війна. Якщо конфлікт, то мільйони людей не виїжджають з держави, щоб зберегти життя своїх дітей".

Журналістам президент пояснив, що приїхав до Болгарії аби отримати обладнання для енергетики та пришвидшити поставки зброї від якої залежить перемога України.

Новообраний уряд Болгарії пакет допомоги погодив попри незгоду президента країни.

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, небезпека на Запорізькій АЕС лишається, адже один блок продовжує перебувати в стані “гарячого зупину”.

Головне