Ракети та дрони з пральних машин – такі повідомлення дедалі частіше з’являються у ЗМІ щодо російського озброєння. Мовляв, для виробництва своєї "технологічної" зброї московити використовують електроніку з побутових приладів.
Чи відповідає це дійсності розповів військовий, який досліджує підбиту зброю окупантів.
"Ми-Україна" розібралася, з чого складається російська зброя. Кореспондент Владислав Паливода показав комплектуючі з російської техніки, яку підбили чи "затрофеїли" ЗСУ на полі бою.
Вороже військове приладдя показав капітан ЗСУ Андрій Рудик. Допуск туди, де зберігають ці трофеї обмежений, тож зразки привезли до нас у студію.
"Тут ми можемо побачити різні складові електроніки російського трофейного озброєння та військової техніки", - сказав він та показав мікросхему з крилатої ракети Х-101.
Цей компонент потрібен, щоб здійснювати електронні обрахунки, обчислює і передає далі на бортовий комп’ютер для звіряння з координатами, які задані в ракету.
Сама мікросхема із російським маркуванням, написи кирилицею. Однак вбудовані чіпи – іноземного виробництва.
"російських чіпів тут немає. Вони безумовно намагаються їх замінити і налагодити певні канали постачання, але якщо загалом говорити про базову комплектацію даної ракети, то чіпи тут саме закордонного походження", - пояснив Рудик.
Схожа ситуація і з безпілотниками. Основні чіпи для обчислення і навігації до іранських "Шахедів", російських "Орланів", "Ланцетів" та інших ворожих БПЛА – вироблені за кордоном.
Іноземну електроніку росіяни використовують не лише у ракетах чи безпілотниках. Схожі мікросхеми військові виявляли і в артилерії. Прості деталі здебільшого російські, більш технологічні – іноземні.
"Це все відповідає за точність наведення вогневої артилерію Повторюсь, якби у рф не було цієї електроніки, їм би довелось наводити вогонь артилерії, як це робили наші прадідусі під час Другої світової війни", - сказав він.
Найбільша надана нам деталь – пристрій захисту інформації шифрування в системах зв’язку. Одразу кидається в очі наліпка російських спецслужб.
"Це означає, що пристрій однозначно належить до системи зв’язку і відповідає за шифрування інформації, що фсб її перевірила", - повідомив військовий.
Більшість чіпів знову таки іноземного виробництва. І хоча росіяни намагаються приховати походження цих деталей, наші військові навчилися їх розрізняти.
"Дивимось на маркування чіпа, які дати, серійні номери, часто можуть зазначатись навіть компанії та різні вигляди пайки", - додав Рудик.
Є випадки, коли росіяни використовують чіпи побутового призначення, каже військовий. Але наголошує, що вираз "зброя зроблена із пральних машин" варто сприймати обережніше.
"Звикли вважати "із пральної машини" і все – це все замінить. Вона або не взлетить, або вибухне на місці", - пояснив він.
Використовують іноземні технології росіяни ледь не в усій техніці – оптичні прилади, системи навігації та наведення. А от діставати такі деталі росіяни намагаються із різних куточків світу. Здебільшого – контрабандою. Відстежити такі системи постачання вкрай важко, але можливо.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Міненерго закликало бізнес імпортувати більше електрики.