Диктатор Володимир Путін заявив, що росія призупиняє участь у договорі про стратегічні наступальні озброєння. Йдеться про останній документ, який обмежує ядерні потенціали США та рф. Підставою для такого кроку глава Кремля назвав деградацію відносин двох країн. З цим важко посперечатись. Однак причиною погіршення стосунків стала не політика Вашингтона, як казав путін, а розв’язування рф загарбницької війни проти України. Чому росія вирішила розірвати договір про СНО і як на це відреагував вільний світ – розбирався “Ми-Україна”.
Коротка історія ядерних угод між росією та США.
Першим договором про скорочення стратегічних наступальних озброєнь був СНО-I. Документ підписали 1991 року генсек СРСР Михайло Горбачов та президент США Джордж Буш-старший. Угода закріплювала кількість засобів доставки ядерної зброї для кожної зі сторін на рівні, що існував на той період. Це була перша подібна угода між США та СРСР.
Договір встановлював ліміт на кількість боєзарядів та засобів їх доставки. Кожна зі сторін не могла мати більш ніж 1600 розгорнутих міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет, підводних човнів і важких бомбардувальників, а також до 6000 боєголовок.
Продовженням договору став СНО-ІІ. Він був підписаний президентами Росії Борисом Єльциним та США Джорджем Бушем старшим 3 січня 1993 року в Москві. Договір забороняв використання балістичних ракет з головними частинами, що розділяються. Хоча він був ратифікований парламентами обох держав, він так і не набув чинності.
Угода зобов'язувала сторони зменшити кількість боєзарядів на стратегічних носіях до рівня 3000-3500 одиниць. При цьому на балістичних ракетах морського базування не може бути розміщено понад 1750 боєзарядів. Іншим ключовим положенням угоди була вимога ліквідації всіх балістичних ракет наземного базування, оснащених більш ніж однією бойовою частиною та всіх важких ракет.
ДСНО-ІІІ був підписаний 2010 року президентами Бараком Обамою та дмитром медведєвим у Празі. Передбачалося скорочення для кожної зі сторін розгорнутих ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів та важких бомбардувальників – до 700 одиниць.
27 січня 2021 року держдума і рада федерацій рф ратифікували угоду між Росією та США про продовження угоди про СНО до 5 лютого 2026 року. 29 січня президент путін підписав цей закон. Однак 21 лютого 2023 року російський диктатор під час виступу перед федеральними зборами заявив, що рф призупиняє участь в угоді. Наступного ж дня держдума рф одноголосно проголосувала за призупинення участі рф у договорі про СНО.
СНО-ІІІ залишався чи не останньою великою російсько-американською угодою про контроль над озброєннями, яка ще діяла. У 2019 році США та Росія розірвали Договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. У 2020-2021 роках США та Росія вийшли з Договору щодо відкритого неба, який дозволяв вільні польоти неозброєних розвідувальних літальних апаратів у повітряному просторі країн-підписантів.
Чим путін аргументував призупинення ДСНО
Своє рішення путін супроводжував бездоказовими звинуваченнями США у порушенні договору. Зауважимо, що співпраця Росії та США щодо СНО не припинялася навіть на тлі кризи у відносинах країн. У 2021 році президенти продовжили дію угоди, попри претензії, які були у Вашингтона та Москви до змісту договору. Однією з претензій путіна стали нібито зриви інспекції на ядерних об’єктах США, які влаштовував Вашингтон.
"Нам проводити повноцінні інспекції в рамках цього договору не дають. Наші неодноразові заявки про огляд тих чи інших об'єктів залишаються без відповіді або відхиляються з формальних підстав. І перевірити до пуття ми нічого не можемо на тій стороні. Хочу підкреслити, США і НАТО прямо говорять тому, що їхня мета – завдати стратегічної поразки Росії. І що, після цього вони, як ні в чому не бувало, збираються роз'їжджати по наших оборонних об'єктах? У тому числі новітніх?" – сказав російський диктатор.
У США на це заявили, що об’єктивною причиною призупинення інспекцій була пандемія COVID-19. Однак після її закінчення рф стала спеціально відтягувати повернення до нормальних перевірок.
"Попри дві особисті двосторонні зустрічі, численні дзвінки та широкий обмін документами, росія лише збільшила кількість своїх уявних вимог у зв'язку з COVID-19 та додаткових попередніх умов, які вона вимагала, перш ніж погодитись на відновлення інспекційної діяльності", – йдеться у доповіді Держдепартаменту Конгресу від 13 січня 2023 року.
Окрім претензій до США путін згадав про Францію й Британію. Раніше у кремлі вимагали, аби Лондон і Париж стали учасниками СНО. Однак у Вашингтоні робили зустрічну пропозицію щодо участі в СНО Китаю. У своєму виступі путін фактично оголосив доєднання Франції та Британії до угоди умовою відновлення участі в ньому рф.
"Перш ніж повернутися до обговорення цього питання, ми повинні для себе зрозуміти, на що все-таки претендують такі країни Північноатлантичного альянсу, як Франція та Велика Британія? І як ми враховуватимемо їх стратегічні арсенали? Тобто сукупний ударний потенціал альянсу", – сказав путін.
Наостанок диктатор висловив переконання, що США нібито хочуть провести випробування нових зразків ядерних озброєнь. Очільник кремля пригрозив, що рф має бути готова до проведення власних ядерних випробувань, після того, як їх здійснять американці.
У світі давно не проводилося великих ядерних випробувань, за виключенням північнокорейських. Велику роль у цьому зіграло підписання договору про всеохопне припинення ядерних випробувань 1996 року. Його підписали 185 держав, з яких 170 ратифікували. Серед останніх була й росія, однак путін у своїй промові дав зрозуміти, що й ця угода не має для нього значення.
Після виступу путіна російське МЗС опублікував роз’яснення, в якому рф обіцяє зберігати кількісні обмеження, зафіксовані в СНО та повідомляти США про пуски балістичних ракет. Втім, є суттєва різниця між обіцянкою і зобов’язанням, особливо коли йдеться про росію.
Як відреагував Захід на "ядерні" заяви путіна
На відміну від рашистів на Заході виказали більш конструктивну позицію щодо ядерної угоди. Так, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон будь-якої миті готовий повернутися до переговорів. Разом з тим він оголосив про готовність США подбати про безпеку як своєї країни та союзників.
“Оголошення росії про те, що вона призупиняє участь, є дуже прикрим і безвідповідальним”, – резюмував Блінкен.
На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка окрім безвідповідальності йдеться також про свідому ескалацію.
“Путін сказав, що наступним кроком буде проведення ядерних випробувань. Це те, що світ не бачив роками, оці ядерні гриби в пустелях. Це ще один виток ядерної ескалації. Попередній раз путін спробував налякати світ тактичною ядерною зброєю проти України. Але не вийшло, Захід підтримує нашу державу. Зараз путін намагається налякати США. Мовляв, дивіться, я призупиняю (договір про СНО - ред.)”, – сказав експерт в ефірі “Ми-Україна”.
Про чергову спробу погрожувати вільному світу заявили й в НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг нагадав, що рф неодноразово порушувала угоди щодо контролю за озброєннями. Він також наголосив, що рф намагається розхитати глобальну систему безпеки.
“Сьогоднішнім рішенням щодо договору про СНО вся архітектура контролю за озброєннями зруйнована. Я рішуче закликаю росію переглянути її рішення і поважати існуючі домовленості”, – сказав генсек НАТО й додав, що шкодує про рішення рф.
Україна також заявила про намагання країни-агресорки зруйнувати існуючу систему ядерного роззброєння та нерозповсюдження.
“Підриваючи один із найважливіших міжнародних договорів у сфері контролю за ядерною зброєю, Росія робить черговий зухвалий виклик світовому товариству, підтверджує свою злочинну природу та подальші агресивні наміри щодо знищення міжнародного миру і безпеки. Риторика Москви щодо можливості застосування ядерної зброї є неприйнятною і ставить під загрозу безпеку всього світу.”, – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Цю думку доповнив Мусієнко, який припустив, що у майбутньому рф може остаточно вийти з СНО. “Гадаю, все ж таки йдеться про вихід з угоди. Адже цей договір не передбачає призупинення. Ви або в ньому або ні. Відповідно путін може сказати: ви не реагуєте, значить я проводжу ядерні випробування”, – сказав військовий експерт.
Остаточне розірвання угоди про СНО може стати сигналом до нарощування ядерного потенціалу іншими державами, зокрема Китаю, Індії та Пакистану. Останні дві країни мають напружені відносини, тоді як Піднебесна має претензії до США. Якщо контроль над озброєннями буде втрачено, глобальна безпека буде в небезпеці. І путін зробив черговий крок до того, аби зробити світ менш безпечним.
Нагадаємо, Путін заявив, що росія призупиняє участь у договорі про стратегічні наступальні озброєння, тобто про обмеження ядерних озброєнь рф та США.