У Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що з 1 квітня рецептурні препарати в аптеці можна буде придбати за електронним рецептом лікаря. Це означає, що багато препаратів, які українці звикли просто купувати в аптеках, тепер відпускатимуть не лише за паперовим, але й електронним рецептом. Як його отримати й використати для отримання ліків — у матеріалі “Ми- Україна”.
Які ліки належать до рецептурних і за яким рецептом їх продаватимуть
Рецептурні ліки — лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках. Як зазначають у МОЗ, цей перелік може включати:
- Антибіотики;
- Антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- Гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
- Препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- Протисудомні засоби;
- Деякі антигельмінтні препарати;
- Деякі антигістамінні засоби;
- Кроворозріджуючі препарати
- Стероїдні лікарські засоби;
- Деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Також до таких лікарських засобів відносять ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоровʼя пацієнта та корекцію плану лікування.
Як пояснив голова МОЗ Віктор Ляшко, рецептурні препарати в аптеці можна буде отримати як за паперовим, так і за електронним рецептом. За е-рецептами продаватимуться ті ліки, які й раніше належали до категорії рецептурних. На цих ліках в інструкції застосування вказувалося, що їх можна купити тільки за рецептом.
"По факту єдина зміна полягає у тому, що раніше відпуск цих ліків відбувався за паперовим рецептом, а тепер буде використовуватись і електронний, що значно зручніше для всіх — і лікаря, і пацієнта, і фармацевта" — зазначає він.
На час перехідного періоду, який діятиме щонайменше до кінця воєнного стану, можливе використання обох варіантів рецепта. Пацієнт може сам вибрати, за яким рецептом йому зручніше придбати ліки в аптеці — електронним чи паперовим.
Які ліки будуть відпускати по рецепту з 1 квітня
Знеболювальні та жарознижувальні. Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену і далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток — лише за рецептом, так само як і Анальгін в ампулах. Те саме з Ношпою і Спазмалгоном — таблетки без рецепта, ампули — за рецептом. Взагалі ампульна продукція уся має йти за рецептом.
Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб Німесил та його аналоги.
Ліки проти кашлю. Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю і далі будуть у вільному доступі, зокрема Мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом — усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний Беродуал.
Гормональні препарати. Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть екстрений протизаплідний засіб Постинор, який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта. Люди, які мають захворювання щитовидної залози й постійно приймають Тироксин (L-тироксин чи Еутирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно. Рецепт буде потрібен навіть не деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на Момедерм. Натомість Феністил усе ще буде у вільному доступі.
Антигістамінні (протиалергічні). Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: Діазолін, Лоратадин, Супрастин тощо. Однак Супрастин в ампулах — лише за рецептом. Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.
Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань. У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, як-от Каптоприл, Каптопрес, Бісопролол — виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати Фуросемід та Діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.
Краплі Корвалол та Валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Зрештою, як і на звичайний Етиловий спирт. Це теж, виявляється рецептурний препарат.
Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик спирту, на 100 г уже треба рецепт. Люди, які мають проблеми з серцем, часто щоденно вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх теж можна буде кувати лише малими упаковками. Магнікор чи Кардіомагніл на 100 таблеток — лише за рецептом.
Дізнатися, чи належить засіб до рецептурних, можна в інструкції до нього — про це вказано наприкінці. Також є Державний реєстр лікарських засобів із переліком усіх зареєстрованих в Україні ліків. Там вказано, який засіб може відпускатися без рецепта, а який виключно з ним.
Як скористатися Держреєстром ліків:
- У пошуковому рядку треба ввести назву лікарського засобу або його міжнародну непатентовану назву (діючу речовину);
- Відкрити реєстраційне посвідчення відповідного засобу (крайня ліва колонка в таблиці);
- У профілі лікарського засобу знайти рядок “Умови відпуску”.
- Якщо в інструкції зазначено “За рецептом”, для отримання цього препарату в аптеці потрібен рецепт від лікаря.
Як отримати е-рецепт
Виписати електронний рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей у державних та приватних клініках, а також лікарі-ФОПи. Декларація для цього не потрібна.
Щоб отримати е-рецепт, необхідно звернутися на огляд до лікаря. В документі лікар вказує не конкретний препарат, активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.
Рецепт лікар надсилає пацієнтові. Там вказано код, який треба буде назвати фармацевтові в аптеці. Використати рецепт його можна лише раз.
У разі тривалого лікування за хронічних захворювань або ж за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до сімейного лікаря дистанційно. Ліки для паліативних хворих можуть купувати їхні родичі при наявності відповідного документа.
Е-рецепт можна погасити частково (отримавши меншу кількість ліків). Щоб отримати решту ліків, повторно рецепт виписувати не потрібно. Важливо розуміти, що рецепт призначає лише активну речовину препарату, а не конкретного виробника. Що саме купувати, вирішує сам пацієнт.
Термін дії електронного рецепта складає 30 днів. Протягом цього часу, пацієнт має змогу отримати виписані йому ліки в будь-якій аптеці України, яка уклала договір про реімбурсацію з НСЗУ.
Якщо ви приймаєте рецептурний препарат на регулярній основі
Перевагою е-рецепта є те, що на відміну від паперового, вам не треба щоразу йти на прийом до лікаря, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити дистанційно.
Повторний е-рецепт на ліки можна буде отримати дистанційно, якщо лікування є тривалим, ви маєте хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування.
Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Якщо телефону немає, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.
Важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та у разі якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікаря у квітні для того, щоби надалі зручно та безперешкодно придбати ліки в аптеці.
Чи обов’язково мати декларацію з сімейним лікарем
Для отримання е-рецепту не обов’язково мати договір з сімейним лікарем. Але ви маєте бути зареєстрованим в ЕСОЗ. Якщо ви хоч раз вакцинувались від COVID-19, ваші дані там є.
Виписати рецепт може терапевт, хірург, онколог чи кардіолог, у якого ви проходите лікування. Також не важливо, чи це буде приватний лікар, державний, або ж ФОП.
Як отримати “Доступні ліки” за е-рецептом
Електронний рецепт дає можливість отримувати ліки безоплатно чи з незначною доплатою за програмою“Доступні ліки”. Отримати препарати за цією програмою можна наступним чином:
- Повідомте працівнику аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом. Продиктуйте усно, надайте роздруковану інформаційну пам’ятку чи записку із номером рецепта, покажіть увімкнений екран телефону з відкритим СМС-повідомленням.
- Фармацевт має запропонувати вам наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.
- Переконайтесь, чи є в наявності саме той бренд лікарського засобу, який ви бажаєте отримати й чи кількість ліків запропонована в повному обсязі. Перепитайте, чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі? Якщо так, чи згодні ви доплачувати таку суму?
- Якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище “ні”, ви не повинні називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.
- Якщо вас усе влаштовує, називайте код підтвердження. Якщо необхідно, здійснюйте доплату, а фармацевт накладе електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього ви отримаєте ліки.
- В разі відсутності у даній аптеці саме того лікарського засобу, який вам потрібен, ви не називаєте код підтвердження рецепта, і можете звернутися до іншої аптеки. Або замовити ті препарати, які відсутній в аптеці на цей час. Детальніше про програму “Доступні ліки” можна прочитати на сайті МОЗ.
Нагадаємо, в Україні останнім часом у хворих коронавірусом фіксується агресивніший перебіг хвороби.