Президент Володимир Зеленський дав велике інтервʼю "Суспільному", в якому розповів про своє спілкування з Дональдом Трампом, можливість переговорів з рф, проблеми мобілізації та ситуацію на фронті.
Переговори з росію можливі лише з позиції сили
Перемовний процес з рф може відбутися "за умов, що Україна буде не наодинці з росією, що буде сильною", заявив глава держави.
"Які можуть бути перемовини з убивцею? Якщо ми говоримо просто з Путіним, просто з убивцею в умовах, у яких зараз, не посилені деякими важливими елементами — це на вході програшний статус для України. У слабкій позиції нічого робити на цих перемовинах", - наголосив він.
Зеленський додав, що один з важливих пунктів для переговорів - це що Сполучені Штати мають дотримуватися попередньої позиції, що "росія — агресорка", "вона порушила нашу територіальну цілісність, міжнародне право".
"А ще повинні бути елементи нашого Плану перемоги. Для нас перемога — сильна Україна. В дипломатії чи на полі бою — це друге питання. Перше — сильна Україна. Вона повинна бути сильною для будь-якої дипломатії", - додав гарант.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З нами риторика "сідай і слухай" не працює, – Зеленський
Контакти Зеленського з Трампом
Президент Зеленський розповів про контакти з новообраним президентом США Дональдом Трампом. За його словами, американський лідер висловив підтримку Україні.
"У нас була дуже хороша зустріч у вересні. Позитивна, зрозуміла, аргументована з нашого боку. Базис, на якому ми стоїмо, він почув. Проти нашої позиції я нічого не чув", - зазначив глава держави.
Він підкреслив, що після привітання з перемогою на виборах відбулася "хороша розмова", під час якої Трамп висловив намір допомагати Україні.
"Він (Трамп - ред.) сказав, що хоче завершити війну, але він хоче допомагати. І він — на стороні підтримки України, цінує нашу міцність, цілісність і сміливість. Тобто атмосфера поки що в наших розмовах була хороша. Подивимось далі", - пояснив Зеленський.
Ситуація на Східному фронті складна: чому у росіян є просування
Говорячи про нинішню обстановку на фронті, Зеленський визнав складність становища на Східному напрямку. Він пояснив повільне просування росіян кількома факторами, зокрема проблемами з укомплектуванням бригад.
"Є повільний, але тим не менш пресинг і просування росіян. З різних причин: наповнення наших бригад підготовленими людьми, наповнення і комплектація бригад зброєю – усі ці процеси були достатньо повільні. Не можна просто наповнювати людьми бригаду, якщо вона чекає на ту чи іншу зброю. Ми чекали постачання деякої зброї 12 місяців з моменту узгодження в Конгресі", - пояснив він.
Інша причина - військове керівництво дозволяє відступати, оскільки пріоритетом є збереження життя військових.
"На сході стоять бригади, у яких хлопці довго воюють. Потрібна їхня ротація, на їхні місця повинні приходити інші бригади. Уявіть, вони не укомплектовані. Просто кинути їх, як м'ясо? Як "рускі"? Ніхто цього не хоче. Тому хлопці втомлюються, відходять. Вони запитують, чи можна їм робити кроки назад, — військове керівництво каже: "Так". Тому що це наша загальна позиція: передусім — людина, а потім — земля", - додав президент.
За його оцінкою, агресор щодня втрачає від півтори до двох тисяч військових убитими та пораненими. З такими колосальними втратами росіяни не зможуть підтримувати нинішні темпи наступу, і вже зараз помітне їхнє уповільнення на окремих ділянках фронту.
Мобілізація та проблеми в армії
Щодо мобілізації президент визнав, що нинішніх темпів недостатньо. Він не погодився з озвученою секретарем РНБО цифрою про необхідність мобілізувати 160 тисяч осіб, зазначивши, що "говорити точну цифру - це неправильно".
"Якщо не вистачає людей на фронті, — це відповідь, чи мобілізували сотні тисяч людей чи ні. Чи я знаю, скільки мобілізували після цього закону? Так. Чи достатньо? Ні. Чому? Ну, тому що, все ж таки, найголовніше — люди. Хочеться, щоб з такими кроками все робили з розумом. А тому, якщо не вистачає, то точно ніякі пів мільйона ніхто не мобілізував", - зазначив Зеленський.
Глава держави також прокоментував проблему дезертирства, наголосивши, що в цьому питанні не можна узагальнювати.
"Є різні бригади, різна підготовка, різний моральний стан військових... В більшості армія - сильна, в більшості люди - героїчні", - сказав він.
Коли завершиться війна в Україні
Зеленський вважає, що зі зміною влади у США війна може завершитися швидше. Головна задача України - відстояти міцну позицію.
"Ніхто не хоче так миру так, як ми. Зміна політики Сполучених Штатів говорить про те, що, на мою думку, війна буде завершена. Не знаю, як. Для нас важливий справедливий мир, щоб не було відчуття, що ми втратили кращих заради несправедливості, яку нам нав'язали. Тому вважаю, війна закінчиться. І не абстрактно. Точної дати немає, але з політикою команди, яка зараз очолить Білий дім, війна закінчиться швидше", - сказав президент.
Глава держави наголосив на необхідності завершити війну у наступному році дипломатичними шляхами.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Зеленський відреагував на дзвінок німецького канцлера Олафа Шольца Володимиру Путіну. За словами глави держави, ця розмова може стати "скринькою Пандори" та спровокувати і інші контакти з Кремлем, чого і прагнув російський диктатор.