Повірка лічильників знову обов'язкова: як часто це треба робити та хто за це заплатить

Повірка лічильників знову обов'язкова: як часто це треба робити та хто за це заплатить

Повірка лічильників у 2023 році знову стала обов'язковою. "Ми – Україна" розповідає, хто, коли та за чий кошт має це робити, та які виключення діють під час війни?

Обов'язкова повірка

У квітні 2022 року Кабмін запровадив мораторій на повірку лічильників протягом воєнного стану та ще місяць після його завершення. Тавра на приладах та записи у документах визнали чинними на увесь це час. Але навесні 2023 р. ухвалили, а влітку набрала чинності постанова №440, якою вимоги змінили.

Ті прилади, час повірки яких настав під час дії мораторію, зобов'язали повірити протягом трьох місяців після завершення опалювального періоду – до середини липня. Якщо час тільки настане – повірка у передбачені терміни. Проте прописали виключення, та термін дії тавр і записів у документах пролонгували для:

  • на ТОТ – на термін дії воєнного і надзвичайного стану, плюс три місяці після його завершення саме на цих територіях;
  • на території активних бойових дій – протягом шести місяців після їхнього завершення;
  • на території можливих бойових дій – протягом шести місяців з моменту зникнення їхньої можливості.

Відштовхуватися треба від наказу Мінреінтеграції №309, де визначають ТОТ і території бойових дій. Лічильники на решті територій мають знову повірятися за правилами.

Терміни повірки лічильників

За законом про метрологію (ст. 17), перелік вимірювальних приладів, які треба повіряти, та міжповірочні інтервали для них визначає Кабмін (наказ Мінекономрозвитку №1747).

За загальними вимогами повіряти треба:

  • лічильники води – кожні чотири роки;
  • лічильники газу – кожні два роки (класу 1,0) та кожні вісім років (класу 1,5). Термін залежить від класу лічильника, а клас – від точності приладу;
  • лічильники електроенергії. Тут найбільший розбіг періодів повірки: електромеханічні однофазні (класи точності 0,5-2,0 та А і В) – 8 (16) років, статичні однофазні (класи 0,2S-3,0 і А, В, С) – 6 (16) років, електромеханічні трифазні (класи 0,5-,0 і А,В) – 4 (10) років, статичні трифазні (класи 0,2S-3,0 і А, В, С) – 6 (10) років, активної та реактивної електроенергії (клас 0,01-0,1) – 1 рік;
  • лічильники тепла – кожні чотири роки.

Типи та класи приладів мають бути документах, терміни останньої повірки –у документах про неї та на пломбі, якщо прилад після встановлення ще не повіряли. Але не усі дані споживач має тримати в голові, бо повірка та сплата за неї відбувається за різними процедурами.

Хто замовляє та сплачує повірку?

Вимоги прописані у законах про метрологію та про комерційний облік теплової енергії та водопостачання.

Лічильники електроенергії та газу. Якщо власники фізособи або співвласники багатоквартирного будинку, вимога загальна: періодичну повірку, ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування, монтаж, проводять силами підприємств, які надають послуги. Для газових лічильників – це облгази, для лічильників електроенергії – обленерго та їхні підрядники.

У постачальників має бути база приладів із зазначенням типів та датою останньої повірки. Коли підходить час нової – вони попереджують споживачів, якщо до приладів треба надати доступ, та здійснюють повірку.

Напряму споживачі під час повірки кошти за неї на руки не віддають. Але це й не благодійність: за законом постачальники закладають ці витрати у тарифи. На період повірки замість демонтованого приладу мають встановлювати інший, з обмінного фонду постачальника.

Лічильники води і тепла. Лічильники для індивідуального обліку в квартирі – це повірка за рахунок власника, хіба що є інші вимоги у договорі. Тобто, якщо співвласники багатоквартирного будинку уклали індивідуальний договір на комунальну послугу, то повірку забезпечує її виконавець. Звісно, не безоплатно. Ці витрати закладають у плату за абонентське обслуговування.

За термінами періодичних повірок індивідуальних лічильників води та тепла побутовий споживач зацікавлений слідкувати, бо інакше сплачуватиме за послуги на загальних підставах. В обох випадках витрати на повірку можна тільки прикинути, бо на них впливає низка чинників:

  • хто проводить повірку. Це може бути як постачальник послуги, так і сертифікована сервісна компанія;
  • терміни. Повірка може тривати три-чотири тижні, але дехто може за доплату провести терміново, за кілька днів;
  • як вона відбувається. Знімати лічильник та везти на повірку можна самостійно (має бути цілою пломба та треба мати документи), а можна замовити повірку, тобто щоб фахівець зробив її з демонтажем чи без демонтажу.
  • кількість лічильників. В залежності від розводки тепла та води у квартирах, може бути кілька. За "гуртову" повірку дехто надає знижку.

В якості прикладу наводимо прайс "Київводоканалу". Повірка одного лічильника води звичного діаметру 15 см: 124 грн (знімаєте та доставляєте самі), 400 грн (без демонтажу), 535 грн (демонтаж, повірка, монтаж, транспортування, опломбування та внесення інформації). Прайси уповноважених компаній на повірку лічильників тепла у Києві та області стартують від 1000 грн за кожний.

Якщо проігнорувати повірку?

Відповідальність за своєчасну повірку лічильників газу та електроенергії законодавчо покладена на надавачів послуг. Але споживачі, якщо від них залежить доступ до приладу, зобов'язані надати доступ до приладів. Згідно із порядком періодичних повірок (постанова Кабміну №474) все має відбуватися так:

  • споживача треба попередити про періодичну перевірку листом чи в будь-який інший спосіб за місяць до повірки;
  • якщо у зазначений час людина не може прийняти представника компанії, має не пізніше ніж за десять днів до повірки повідомити про це листом чи в другий спосіб;
  • той, хто проводить повірку, має показати споживачу направлення на повірку.

У тому разі, якщо споживач не допустить представника облгазу до лічильника, мають скласти відповідний акт. Після цього йому нараховуватимуть газ за нормативами споживання, а не за фактичним спожитим обсягом. Граничні щомісячні обсяги споживання залежать від газового обладнання:

  • 9,8 кубів на місяць – на людину, якщо є газова плита та гаряча вода;
  • 18,3 кубів – на людину, якщо є газова плита, але немає газової колонки та централізованого постачання гарячої води;
  • 23,6 кубів – на людину, якщо є газова плита та газова колонка.

За Кодексом комерційного обліку електричної енергії та Правилами роздрібного ринку електроенергії за недоступ до лічильника споживача мають право відключити від електроенергії або обмежити її споживання. Зробити це можуть, а не зобов'язані, та ще й з попередженням. Тому буде можливість вирішити проблему та узгодити час візиту. Поки ж немає доступу до лічильника, нарахування відбувається за середніми показниками споживача у той же період минулого року.

В Україні на час воєнного стану діє мораторій на відключення від комунальних послуг (постанова Кабміну №206). Але варто звернути увагу, що припиняти та зупиняти надання ЖКП заборонено саме у разі несплати чи неповної оплати за них. Тобто за борги, а не за недоступ до лічильника.

Якщо за результатами повірки лічильник газу чи електроенергія забракують, міняють їх коштом постачальника послуги. Але вартість також закладається у тариф.

В разі неповірки лічильника води чи тепла, прилад знімають з обліку та проводять нарахування спожитих обсягів, відштовхуючись від середнього.

Якщо у багатоквартирному будинку є загальнобудинковий прилад обліку. Від його показань мають відняти показники лічильників по квартирам, де є лічильники, а залишок ділять між квартирами, де лічильники не встановлені. Той самий принцип і в тому разі, якщо не повірений лічильник тепла. Це прописано у Методиці розподілу спожитих комунальних послуг (розділ XI).

Якщо в будинку немає загальнобудинкового лічильника. Тоді нарахування будуть за нормативами споживання, які визначає місцева влада. Наприклад, у Києві зараз діють нормативи, які узгодили в січні 2022 р. На одну особу із централізованого водопостачання та водовідведення на місяць вони становлять:

  • багатоквартирні будинки. Холодна вода: 5,59 кубів (є водопровід, каналізація, але немає гарячого водопостачання), 6,69 кубів (є водопровід, каналізація та будь-який водонагрівач). З водопроводом, каналізацією та гарячим водопостачанням: 5,78 кубів холодної води та 3,04 – гарячої.
  • приватні будинки. Холодна вода – 1,52 куб. (користування питною водою з вуличних колонок),3,34 куб (користування питною водою з дворових колонок чи кранів), 6,69 куб. ( є водопровід, каналізація, але немає водонагрівача та гарячого водопостачання), 7,9 куб. (є будь-який індивідуальний водонагрівач). З водопроводом, каналізацією та гарячим водопостачанням: 5,68 куб. холодної води та 2,98 куб. гарячої води.

Якщо за результатами повірки індивідуальний лічильник води чи тепла забракують, споживачу за власний рахунок доведеться купувати новий. Витрати – це вартість самого приладу (орієнтовно 450 грн), його монтаж, якщо користуєтесь послугами майстра (середня вартість – 500 грн). Опломбування, взяття приладу на облік – це послуги, які водоканали включають до тарифів.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, як в Україні змінилися правила реєстрації автомобілів.

Головне