23 лютого Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) у ході надзвичайної сесії 23 лютого ухвалила переважною більшістю голосів резолюцію щодо необхідності досягнення справедливого миру в Україні.
Документ вимагає від росії негайно вивести всі свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Також йдеться про належне поводження з військовополоненими, повне дотримання міжнародного гуманітарного права та негайного припинення атак на критично важливу інфраструктуру України.
“Ми-Україна” розбирався, як відреагувала міжнародна спільнота й українські політичні діячі на заклик ООН до рф вивести війська з України.
Що кажуть західні політики
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на твердій підтримці України міжнародною спільнотою.
“За відновлення суверенітету проголосувала 141 країна. Через рік міжнародна спільнота міцно підтримує Україну. Заклик ясний: росія має припинити свою агресивну війну”, — написала вона.
ЇЇ підтримав очільник європейської дипломатії Жозеп Борель, який привітав рішення ООН.
“Переважна більшість міжнародної спільноти чітко заявила: росія має припинити свою агресію. Це потрібно зробити зараз”, — заявив Борель.
Посолка США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, заявила, що це голосування ООН увійде в історію.
“У першу річницю цього конфлікту ми побачимо, якою є позиція країн світу в питанні миру в Україні” — заявила вона й підкреслила, що переважна більшість міжнародного товариства підтримує український спротив.
Державний секретар США Ентоні Блінкен також прокоментував ухвалення резолюції ООН. Він підкреслив, що рф свідомо вибрала шлях збройної агресії й тепер світ змусить кремль відповісти за свої злочини.
"росія вибрала цю війну й тепер світ притягує її до відповідальності за звірства, які вона чинить в Україні. Ми хочемо, щоб ця війна скінчилася якнайшвидше — справедливим миром та повагою до суверенітету й територіальної цілісності України", — написав Блінкен.
Що кажуть українські політики й дипломати
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення ООН і наголосив, що ухвалення резолюції свідчить про незмінну глобальну підтримку нашої держави.
“Потужне свідчення солідарності світової громади з українським народом у контексті річниці повномасштабної агресії РФ. Потужний прояв глобальної підтримки української формули миру", — написав Зеленський.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що Україна має повернути всі свої території.
“Територіальна цілісність України має бути відновлена. Через рік після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення, глобальна підтримка України залишається сильною”, — зазначив дипломат.
Під час голосування він також повідомив, що рф Білорусь робили усе можливе, аби голосування було провалене.
“Напруга шалена. росія робить все, щоб збити кількість голосів та “завалити” резолюцію. Білорусь їй вирішила підіграти й від фактично російського імені внесла свої поправки до резолюції. Велика напруга, але працюємо з кожною країною, бо кожен голос однаково важливий”, — написав Кулеба у Facebook.
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак зауважив, що серед тих, хто підтримав резолюцію ООН були й провідні держави Близького Сходу.
“Дуже вдячний всім, хто в річницю неспровокованої російської агресії виступив на боці України. Таких держав — 141. Світ розуміє, на чиєму боці правда”, — написав Єрмак.
Про здобутки української дипломатії та західних союзників написав постійний представник України в ООН Сергій Кислиця. Він подякував державному секретарю США Ентоні Блінкену за плідну роботу в Генеральній асамблеї ООН і допомогу в ухваленні резолюції.
"Це були чудові кілька днів у ГА ООН, і результат ясний — світ вимагає, щоб росія негайно вивела свої війська з України", - написав Кислиця.
Колишній постпред України в ООН Володимир Єльченко в коментарі для "Ми-Україна" проаналізував результати ухвалення резолюції й дав невтішний прогноз для російських окупантів.
“Крок за кроком цементується підтримка нашої держави у всьому світі. 141 голос проти 11 говорять самі за себе і ляпас тим, хто намагався переконати, що нас підтримує лише Західний світ”, — зазначив дипломат
Єльченко нагадав, що резолюцію підтримали переважна більшість країн Латинської Америки, Азії, Африки.
“Набуває конкретних обрисів поступова задушлива ізоляція росії, яка врешті-решт призведе до її вигнання з ООН та інших міжнародних структур. Процес вже пішов і його не зупинити”, — переконаний він.
Намагання рф зірвати ухвалення резолюції Єльченко оцінив як провальні. “За лаштунками голосування лишилися відчайдушні спроби росії запобігти схваленню цього рішення. Апогеєм цих конвульсій стали запропоновані до тексту недолугі поправки Білорусі, які підтримали лише ті самі 11 країн”, — зауважив він.
Дипломат переконаний, відтепер будь-які “мирні плани”, що не спиратимуться на цю резолюцію, не матимуть жодного шансу на підтримку. “Резолюція заклала надійні підвалини для майбутніх міжнародних рішень про репарації та покарання російських злочинців винних у розв‘язанні жахливої війни проти України”, — резюмував Єльченко.
Раніше Верховний комісар ООН у справах біженців повідомив, що більшість українських вимушених переселенців та біженців хочуть з часом повернутися в Україну.