Новий церковний календар, обмін монет та зміни у держвиплатах: чого чекати у вересні

Новий церковний календар, обмін монет та зміни у держвиплатах: чого чекати у вересні

Зміни з 1 вересня 2023 року стосуватимуться виплат ВПО, податкових умов для ФОПів, компенсації за пошкоджене житло. "Ми – Україна" розбирався із цими та іншими детальніше.

Навчальний рік

Згідно із постановою Кабміну, навчальний рік в Україні стартує 1 вересня 2023 р. та закінчується 28 червня 2024 р. Як саме навчатимуться діти, офлайн чи онлайн, у яку зміну, скільки днів на тиждень, за якою структурою, визначають заклади освіти та місцева влада. Відштовхуються від безпекової ситуації, наявності та стану укриттів. Три можливі та анонсовані варіанти форми навчання: дистанційна, очна, змішана.

Є сподівання, шо вже у вересня учні 11 класів знатимуть загальні вимоги щодо вступних випробувань до вишів. Заступник міністра освіти Михайло Винницький сповістив, що розроблений законопроект, згідно із яким:

  • у 2024 році для вступу треба буде складати зовнішнє незалежне оцінювання у формі НМТ;
  • замість трьох предметів, двох обов'язкових та одного на вибір, абітурієнти складатимуть три обов'язкові предмети, плюс один на вибір;
  • у 2023 р. обов'язковими були українська мова та математика. У 2024 р. планують зробити обов'язковими: українську мову, математику, історію України.

"Дуже сподіваємося, що депутати ВРУ приймуть цей законопроект ще у вересні, щоб цьогорічні 11-класники могли повноцінно готуватися впродовж всього наступного навчального року до НМТ знаючи його правила заздалегідь", - додав Винницький.

Виплати ВПО

У серпні змінилися умови виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Розпочалася верифікація, і виплат позбавляли в разі перебування за кордоном протягом понад 30 днів без поважних причин, повернення на покинуте місце проживання, відбування покарання у місцях позбавлення волі, засудження за злочини проти основ нацбезпеки.

З 1 вересня додаються нові підстави, з яких ВПО позбавляють виплат:

  • придбано транспортний засіб, випущений менше п'яти років тому. Це не стосується мотоциклів вартістю до 27209 грн, самостійно зібраних ТЗ, ТЗ, придбаних особами з інвалідністю першої чи другої групи, безоплатно одержаних ТЗ, ТЗ придбаних батьками-вихователями, багатодітними, сім'ями з дітьми з інвалідністю, сім'ями, де є особи з інвалідністю першої чи другої групи у віці понад 80 років;
  • витрачено понад 100 тис. грн на нерухомість (крім житла за рахунок бюджету), цінні папери, віртуальні активи, товари довгострокового вжитку (крім матеріалів для відбудови знищеного житла чи знищеної автівки), роботи та послуги (крім будівельних для відновлення знищеного житла, освітніх, медичних та ЖКП);
  • придбано валюти на понад 100 тис. грн (крім тієї, яка потрібна для оплати медичних, освітніх, соціальних послуг) чи банківські метали на ту ж суму;
  • є депозит чи ОВДП на суму понад 100 тис. грн;
  • є житло, яке не розташоване в зоні бойових дій чи на ТОТ (території з визначеного Мінреінтеграції переліку), чи на території, де бойові дії завершилися, але є знищеним або непридатним (має бути внесене до Держреєстру пошкодженого чи знищеного майна);
  • ВПО до переміщення перебував і після переміщення перебуває на повному державному утриманні у: будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, спецбудинку-інтернаті системи соцзахисту, школі-інтернаті, закладі спецосвіти військового чи військового чи військово-спортивного спрямування

Враховувати настання цих вимог починають з моменту набрання чинності постанови №709, тобто з 15 липня 2023 р.

ФОПи

Змінами до податкового законодавства спрощенку повертають до довоєнних умов. З 1 серпня до сплати єдиного податку за загальними правилами повернули ФОПів першої, другої та третьої групи. Але ФОПам третьої групи, які на час дії пільг та сплати ЄП на рівні 2% скористалися ними, надали можливість до кінця серпня визначитися із групою платника ЄП.

Тобто, відштовхуючись від обсягу доходів, кількості найманих працівників, видів господарської діяльності, подати заяву щодо застосування спрощеної системи оподаткування. Наприклад, перейти на другу групу з третьої, якщо це дозволяють умови. У такому випадку на спрощену систему ФОП поставлять з 1 серпня.

Отже, з початку осені відбудеться остаточне повернення спрощенки на довоєнні умови у питанні сплати єдиного податку. Про всі умови повернення до довоєнних вимог сплати подитків читайте у матеріалі "Ми - Україна".

Новий церковний календар

Помісний собор Православної церкви України 27 липня затвердив перехід з 1 вересня 2023 року з Юліанського на Новоюліанський календар. Ще раніше, у лютому 2023 р. рішенням Архирейського Синоду з 1 вересня на те ж літочислення переходить Українська греко-католицька церква.

Юліанський календар на 13 днів відстає від Григоріанського, який використовується у світі в якості стандарту. Новоюліанський майже збігається із Григоріанським. Різниця у тім, що Великдень та пов'язані із ним свята та піст (Трійця, Вербна неділя, Вознесіння та Великий піст) у Новоюліанському припадаюьб на ті ж дати, що й у Юліанському.

Отже, вже цієї осені неперехідні церковні свята змінюються за датою:

  • Різдво Пресвятої Богородиці – 8 вересня (замість 21 вересня);
  • Воздвиження Хреста Господнього – 14 вересня (замість 27 вересня);
  • Покров Пресвятої Богородиці – 1 жовтня (замість 14 жовтня);
  • Архістратига Михайла – 8 листопада (замість 21 листопада);
  • Введення в храм Пресвятої Богородиці – 21 листопада (замість 4 грудня);
  • Андрія Первозванного – 21 листопада (замість 4 грудня);
  • Святого Миколая – 6 грудня (замість 19 грудня);
  • Різдво Христове – 25 грудня (замість 7 січня);
  • Собор Пресвятої Богородиці – 26 грудня (замість 8 січня);
  • Щедрий вечір, день святої Маланки – 31 грудня (замість 13 січня).

Змінюються також періоди постів, і Різдвяний піст, замість 28 листопада-6 січня, припадатиме на 15 листопада-24 грудня.

Парафіями і ПЦУ, і УГКЦ дозволили за власним бажанням лишатися на Юліанському календарі.

Компенсація за пошкоджене житло

15 вересня наберуть чинності зміни до умов компенсації за пошкоджену нерухомість – до програми "єВідновлення". Зараз під неї підпадають квартири у багатоквартирних будинках, якщо не були пошкоджені місця загального користування. Після змін, також якщо місця загального користування були пошкоджені, але в подальшому відремонтовані.

Щодо отримувачів допомоги умови зараз є жорсткими – на неї може розраховувати фізособа, яка досягла 18-річного віку, яка є власником або співвласником об'єкта. Тепер дописують умови у тому разі, якщо недієздатна, обмежено дієздатна особа чи особа у віці до 18 років є:

  • власником об'єкта. Отримувачем компенсації може бути законний представник;
  • співвласником об'єкта. Отримувачем може бути один з дієздатних співвласників за згодою від законного представника.

У цих випадках заяву на компенсацію можна подати тільки у паперовій формі, а не через "Дію".

За умовами "єВідновлення", на компенсацію деякі категорії мають пріоритетне право. Це, зокрема, УБД, мобілізовані, особи з інвалідністю першої та другої груп, багатодітні, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, діти-сироти а діти позбавлені піклування, опікуни чи піклувальники. Але не враховані особливості у тому випадку, коли особи з пріоритетним правом є не тільки власниками, а й співвласниками.

З середини вересня наявність пріоритетного права буде визначатися щодо того співвласника, який подасть заяву. Якщо заяву подасть законний представник, відштовхуватися будуть від наявності пріоритетного управа у власника об'єкта.

Ще одна важлива зміна стосується тих випадків, коли пошкоджене житло ремонтували  до запровадження "єВідновлення" та подання заяви на компенсацію. Зараз умови щодо цього не виписані. З 15 вересня в разі проведення часткового ремонту можна подати заяву про компенсацію за виконаний ремонт та заяву про компенсацію щодо ще не проведеного ремонту.

До того ж більш чітко виписують, що виплата за "єВідновленням" можлива:

  • для придбання будматеріалів для проведення ремонту самостійно чи через замовлення робіт та послуг;
  • за придбання будпродукції та виконання ремонту за власні кошти, якщо ремонт на день подання заяви повністю або частково зроблений.

Зараз обсяг компенсації обмежений сумою у 200 тис. грн для кожного об'єкту. Після змін суми компенсацій розбивають за категоріями:

  • ремонт категорії А – розрахована сума компенсації до 200 тис. грн. Таку суму виплачуватимуть одним платежем;
  • ремонт категорії Б – розрахована сума компенсації від 200 тис. до 350 тис. грн (для квартир, якщо місця загального користування не пошкоджені), від 200 тис. до 500 тис. грн (для одноквартирних будинків). Таку суму виплачуватимуть двома траншами: 70% після затвердження рішення та 30% після повідомлення про закінчення проміжного етапу робіт. Тобто отримувача компенсації зобов'язують звітувати через "Дію" або у паперовій формі про придбання будпродукції та оплату ремонтних робіть за кошти першого транша.

До переліку товарів, які можна придбати за рахунок компенсації (додаток 1) додають гідроізоляцію, а до переліку робіт (додаток 2) – фундаментні, цокольні, із вимощення, антисептичні.

Розмінні монети

З 1 жовтня 2019 р. перестали бути платіжним засобом монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. З 1 жовтня 2020 р. – 25 копійок. Вони вже не в обігу, але до кінця вересня 2023 р., тобто до 30 вересня включно, їх ще можна обміняти.

Звертатися для обміну треба у підрозділи Національного банку чи у відділення уповноважених банків – "Ощад", "Приват", "Райффайзен", ПУМБ.

Міняти розмінні монети можна на ті, що є в обігу, чи банкноти будь-яких номіналів. Суми мають бути кратними 10 копійкам.

Важливі події

"Україна проти рф". З 18 по 27 вересня у Палаці миру в Гаазі пройдуть слухання Міжнародного суду ООН. Вони стосуватимуться заперечень росії у справі про геноцид. З російських аргументів слухання стартують, а Україна надасть їх наступною.

"Рамштайн". Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Контактна група з оборони України збереться в проміжку від 17 до 24 вересня. Згідно із прогнозами міністра, обговорюватимуть постачання ППО, ракет та радіолокаційних систем.

Бюджет-2024. За бюджетним законодавством Кабмін має подати до Верховної Ради перший проект бюджету на наступний рік до 15 вересня. З першого драфту зрозуміємо обсяги дефіциту, очікування від зростання економіки, інфляції, курсу. Також зрозумілою буде соціальна політика на наступний рік. Попередні умови є в листі Мінфіну головним розпорядникам коштів держбюджети і попередні прогнози такі:

  • зростання ВВП на 5%;
  • індекс споживчих цін – 10,8%;
  • курс – 41,4 грн до долара;
  • мінімальна зарплата – збільшення з 6700 грн у два етапи до 7100 грн (з 1 січні 2024 р.) та до 8000 грн (з 1 липня 2024 р.);
  • прожитковий мінімум: працездатних з 2684 грн до 3028 грн, осіб, які втратили працездатність з 2093 грн до 2361 грн, дітей до 6 років з 2272 грн до 2563 грн, дітей від 6 до 18 років з 2833 грн до 3196 грн.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про строки, умови та альтернативи механізму тимчасового захисту в Євросоюзі для українців.

Головне