Наш друг король: як Чарльз III підтримує Україну та чим вразить його коронація

Наш друг король: як Чарльз III підтримує Україну та чим вразить його коронація

6 травня у Вестмінстерському абатстві відбудеться коронація Чарльза III. Востаннє британського монарха коронували 70 років тому. Тепер Співдружність націй (раніше Британська Співдружність) вітатиме нового, запросивши до Лондону високі делегації. Серед них буде українська, тоді як російську не запросили. Як британський король підтримує Україну та чим має вразити коронація?

Вплив британської корони

Британська монархія не є найдавнішою ані у світі (цей статус за японською монархією), ані у Європі (такою є данська монархія). Але за площею та кількістю підданих вона не має рівних. Король є головою Співдружності націй або Британської Співдружності – об’єднання 56 незалежних держав. П’ять із них мають власні монархії, 36 є республіками, а 15 країн (Королівства Співдружності), серед яких Канада, Австралія, Нова Зеландія, визнають своїм королем Чарльза III.

Площа всієї Співдружності – майже 30 млн кв. км, населення – 2,4 млрд осіб. Королівства Співдружності із 15 держав– це майже 19 млн кв. км та понад 150 млн населення. Сфера впливу монарха на Королівства є скоріше церемоніальним, але вагомою з історичної та культурної точки зору.

Королівства Співдружності

Окрім ролі лідера у Співдружності, британський монарх є символічним головою англіканської церкви, яка налічує біля 26 млн вірян.

Конституційні обов’язки короля скоріше церемоніальні, але не без нюансів. Саме він затверджує новий уряд та законодавство, призначає деяких посадовців, надає державні почесті. У країнах Співдружності призначає своїх представників – генерал-губернаторів. Є у корони, тобто й у королівського представника – генерал-губернатора, резервні повноваження: можливість звільняти уряд. Так було у 1975 р. в Австралії, під час конституційної кризи, коли генерал-губернатор відправив уряд у відставку.

Ставлення саме британців до монархії не є стійким. Якщо у вересні минулого року загалом позитивним до інституту воно було у 68% населення, то зараз – у 55%. Саме до Чарльза III прихильні 59%. Це не найбільший його рейтинг, бо минулої осені він мав 67-70% підтримки. Але й не найменший, бо у 2017 р. ще у статусі принца мав підтримку у 47%.

Проте у бік негативу думку суспільства схиляє скоріше фінансове питання. Щодо зовнішньополітичних поглядів короля догану поки не висувають. Його матір королеву Єлизавету багато хто називав найбільшим британським амбасадором. Кількість її закордонних офіційних візитів перебільшила сотню. Зовнішньополітична діяльність її сина також не стоїть на місці. І він відверто та беззаперечно підтримує Україну.

Чарльз III та Україна

Хоча король є головою протестантської англіканської церкви, він тяжіє до православ’я, що не є дивним. Батько Чарльза, покійний герцог Единбурзький Філіп, був хрещений як православний, бо належав до грецької лінії Ольденбурзької династії. Прийняв англіканство він після одруження із Єлизаветою II.

Православні ікони були у Вестмінстерському абатстві під час вінчання принца Вільяма, старшого сина короля.

Православні ікони у Вестмінстерському абатстві

Чарльз неодноразово здійснював паломництво на Святу Гору Афон, до православних святинь в Європа та Ізраїлі. 3 березня 2022 р., у Всесвітній день молитви за мир в Україні, Чарльз із дружиною Каміллою відвідали український собор Святого сімейства у Лондоні.

Перед тим, 1 березня 2022 р. тоді ще принц Уельський засудив напад на Україну.

"Те, що ми побачили в жахливій трагедії в Саутенді (вбивство у цьому місті у 2021 р. депутата від консерваторів, - авт.), було нападом на демократію, на відкрите суспільство, на саму свободу. Ми бачимо, як ці самі цінності піддаються нападу сьогодні в Україні в самий безсовісний спосіб. У позиції, яку ми займаємо, ми солідарні з усіма, хто протистоїть жорстокій агресії", - заявив Чарльз.

https://www.youtube.com/watch?v=ZNE7OilSCR0

У листопаді 1996 р. він був із візитом у Києві. Зустрічався із президентом Леонідом Кучмою, покладав вінок до могили Невідомого солдата, відвідав будинок пристарілих та Києво-Могилянську академію. Зараз каже, що хоче ще раз приїхати до України, "поки не постарішає".

Принц Уельский у Київі у 1996 р.

Ще за життя матері, Чарльз читав її послання до парламенту у 2022 р.:

"У ці важкі часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, включаючи продовження підтримки народу України".

Королівська родина зробила вагомий фінансовий внесок, обсяг якого не оголошується, до Комітету з надзвичайних ситуацій Великої Британії на користь українських біженців.

З початку повномасштабної агресії Чарльз зустрічався із українськими біженцями в Ірландії.

Він був на тренуваннях українських військових на базі у Вілтширі.

"Ви дивовижні, я не знаю, як вам це вдається. Я сповнений захоплення", - сказав тоді Чарльз.

У листопаді 2022 р. король зустрічався із першою леді Оленою Зеленською, а на початку лютого 2023 р. приймав у Букінгемському палаці Володимира Зеленського.

"Ми всі так довго хвилювалися за вас і думали про вашу країну, я не можу вам сказати", - сказав тоді король президенту.

24 лютого 2023 р., у річницю російського повномасштабного вторгнення, король виступив із заявою на підтримку України:

"Минув рік, як народ України неймовірно постраждав від неспровокованого повномасштабного нападу на його націю. Вони продемонстрували справді дивовижну мужність і стійкість перед обличчям такої людської трагедії. Світ з жахом спостерігав за всіма непотрібними стражданнями, завданими українцям, багатьох із яких я мав велике задоволення зустріти тут, у Великій Британії, і, справді, по всьому світу, від Румунії до Канади.

Раніше цього місяця я зустрівся з президентом Зеленським у Букінгемському палаці, щоб висловити свою особисту підтримку народу України. Надихає те, що Сполучене Королівство разом зі своїми союзниками робить усе можливе, щоб допомогти в цей важкий час. Тому я можу лише сподіватися, що сплеск солідарності з усього світу принесе не лише практичну допомогу, але й зміцнить усвідомлення того, що разом ми об’єднані".

Делегація, коронація та сенсація

Делегації із семи країн не запросили взяти участь у коронації 6 травня. А саме з росії, Білорусі, Сирії, М’янми, Венесуели, Афганістану та Ірану. Очільник МЗС України Дмитро Кулеба підтвердив, що делегацію з України запрошено. Вона буде високоповажною, та й узагалі все буде "красиво, представницькі та на рівні". Хто саме вітатиме короля поки невідомо, у МЗС тримають інтригу.

Захід буде пишним, хоча політично він нічого не вирішує, бо Чарльз вже є визнаним та неоспорюваним монархом. Решта європейських королівських домів вже відмовилися від таких церемоній. Але для Великої Британії це данина традиції. В Вестмінстерському абатстві помазання правителів відбувається понад 950 років. Скоріше за все першим королем, якого було короновано у ньому, був останній з англосаксонських монархів – Гарольд Годвінсон, у січні 1066 р.

У червні цього року буде 70 років, як у абатстві проходила коронація Єлизавети II. На відміну від неї, церемонія 6 травня буде коротшою (70 років тому вона тривала три години) та меншою за кількістю гостей. Їх буде 2800 проти 8000 у 1953 році. Проте все обійдеться державі дорого. Остання коштувала 1,57 млн фунтів або 43,5 млн у цінах 2019 року. Цьогорічна обійдеться удвічі більше.

Коронація королеви Єлизавети II

У Великій Британії коронацію проводять коштом платників податків, а вартість зараз оцінюють у понад 100 млн фунтів. 51% британців засуджують такі витрати. Цим і можна пояснити останні зниження королівських рейтингів.

Коронаційний маршрут Чарльза буде учетверо коротшим, ніж був у його матері. Замість 8 км він складе 2 км. Точки на мапі: процесія з Букінгемського палацу у Вестмінстерське абатство, потім назад до Букінгемського палацу, привітання з його балкону та концерт у Віндзорському палаці за участі Кеті Перрі, Лайонела Річі, Андреа Бочеллі, Take That.

Генеральна репетиція параду. На фото карета Gold State Coach XVIII ст., якою король і королева консорт повертатимуться до палацу після коронації.

Коронація почнеться в суботу об 11 годині. Церемонію вестиме архієпископ Кентерберійський. Під час неї Чарльз буде помазаний олією. Йому на голову покладуть корону Святого Едуарда, якій понад 360 років, а до рук дадуть скіпетр володаря із голубом (символ духовної ролі) та скіпетр володаря з хрестом (символ світської влади). Дружини короля Камілли церемонія також стосуватиметься. Вона буде помазана та коронована короною королеви Марії, якій понад сто років.

Корона Святого Едуарда та корона королеви Марії

Помазання британського монарха саме зважаючи на його сімейний статус є явищем для королівського дому унікальним. Вперше королем став раніше розлучений чоловік, що одружений із раніше розлученою жінкою. Для голови англіканської церкви справа небачена. Двоюрідний дід Чарльза Едуард VIII у 1936 році зрікся престолу саме через бажання одружитися із раніше розлученою американкою Волліс Сімпсон. Проте зараз на це мало хто зважає.

Присмаку скандалу коронації надають інша, пов’язана із шлюбом Чарльза та Камілли, історія. На церемонії має бути присутнім молодший син короля, принц Гаррі. Його дружина Меган Маркл залишиться із дітьми у Каліфорнії. Роль принца не є зрозумілою, бо у 2020 р. він відмовився від королівських обов’язків. До того ж на початку цього року вийшла його автобіографічна книга.

У книзі принц Гаррі розповідав, як із старшим братом принцом Вільямом умовляв батька не одружуватися із Каміллою, пригадував, як побоювався її як злої мачухи.

Проте найголовніше, що і у автобіографії, і у інтерв’ю Гаррі називає її небезпечною. Він наполягає що вона та його батько намагалися покращити власний імідж, викликати співчуття громадськості за рахунок виставлення його у поганому світлі.

Проте на час коронації принц та король, наче, уклали мирову угоду. Тому є сподівання, що  коронування друга України пройде справді красиво, на рівні та без скандалів.

Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" про те, як проходитиме Євробачення-2023, яке замість України організовує Велика Британія.

Головне