Машина з часом: як довго треба заощаджувати, щоб придбати автомобіль

Машина з часом: як довго треба заощаджувати, щоб придбати автомобіль

Після суттєвого провалу у рік повномасштабної агресії, ринок авто в Україні відновлюється. Спочатку пандемія, потім війна показали, що відмовлятися від особистого транспорту зарано, і автівка кожній родині потрібна. Розраховуємо, скільки часу знадобиться, щоб на неї накопити.

Середні зарплати: які маємо?

Нещодавно "Ми - Україна" розраховував, який орієнтовний час потрібен, щоб накопити на квартиру у Києві. Одна із точок відліку та сама, що і при калькуляції витрат на авто – середня зарплата.

Оскільки офіційна статистика зараз під час війни такі дані не наводить, відштовхуватися будемо від показників ринку праці. За даними сервісу для пошуків роботи Work.ua, у квітні середня зарплата в Україні за вакансіями склала 16 тис. грн ($437) У столиці та обласних центрах варіюється від 12,5 тис. грн до 19 тис. грн.

По регіонах маємо такі середні зарплати:

  • 12,5 тис. грн ($341) – Суми;
  • 12,8 тис. грн ($350) – Херсон;
  • 13 тис. грн ($355) – Запоріжжя;
  • 13, 5 тис. грн ($369) – Чернігів, Кропивницький;
  • 14 тис. грн ($382) – Житомир, Луцьк, Миколаїв, Рівне;
  • 14,5 тис. грн ($396) – Вінниця, Полтава, Черкаси;
  • 15 тис. грн ($410) – Харків, Івано-Франківськ, Тернопіль, Хмельницький;
  • 16 тис. грн ($437) – Одеса, Чернівці;
  • 16,5 тис. грн ($451) – Дніпро, Ужгород;
  • 17 тис. грн ($464) – Львів;
  • 19 тис. грн ($519) – Київ.

Раніше ми вже наводили обнадійливі прогнози Нацбанку щодо поступового зростання реальних зарплат у 2023 р. Щодо перспектив працевлаштування вони теж непогані. За даними Work.ua по вакансіям, їх кількість у квітні зросла і майже досягла того ж рівня, що у квітні 2021 р. Найбільший приріст фіксують переважно у прифронтових областях: Харківській, Сумській, Чернігівський, Херсонській, Запорізький та Київській областях.

У плюс пішли пропозиції від роботодавців у категоріях: охорона/безпека, готельно-ресторанний бізнес, сфера обслуговування, будівництво, роздрібна торгівля, фінанси, робочі спеціальності, логістика, транспорт, індустрія краси та здоров’я. Кількість безробітних скорочуються і, незважаючи на війну, ринок розвивається за оптимістичним сценарієм.

Ринок авто: як відновлюється?

Сплеск на ринку у квітні цього року, якщо орієнтуватися суто на цифри, є вражаючим. За рік кількість нових придбаних легкових авто зросла більше ніж на 300%. Але це порівняння із важким квітнем 2022 р., із низькою базою порівняння. І, відносно квітня 2021 р., попит на нові авто у квітні 2023 р. склав лише 51%.

За квітень українці придбали 5,1 тис. нових легковиків. Враховуючи війну, доречніше порівняти цю статистику із попереднім місяцем. У березні купили 4,5 тис. нових легкових ТЗ. Отже, маємо зростання на 14,4%. Воно трохи сповільнилося, бо на початку весни відносно лютого кількість перших реєстрацій збільшилась на 21%. Такими є статистичні дані Укравтопрому щодо "первинки".

Інститут досліджень авторинку надає такі деталі та тенденції щодо ринку нових легковиків:

  • майже 91% з придбаних ввезені з-за кордону, решта зібрані методом крупновузлового складання в Україні;
  • п’ятірка регіональних лідерів за кількість придбаних нових автівок: Київ та Київська область, а решта суттєво відстають: Дніпропетровська, Львівська та Одеська області. Передбачувано найменше перших реєстрацій фіксують біля фронту: у Луганській, Херсонській та Донецькій областях. Там кількість покупок рахується одиницями. Від трьох до чотирьох десятків було у Волинській, Чернігівській та Чернівецькій областях;
  • п’ятірка брендів серед нових авто: Toyota, Renault, BMW, Volkswagen, Skoda. П’ятірка найбільш популярних моделей: Renault Duster, Toyota RAV-4, Mazda CX-5, Nissan Qashqai, BMW X1.

Окремо виведемо статистику та тенденції ринку електрокарів. Квітень став рекордним за рік щодо кількості придбаних: 3,3 тис. проти 3,2 тис. у березні цього року та 2-2,7 тис. щомісяця, починаючи з травня минулого року. Загальні тенденції ринку електромобілів такі:

  • більшість придбаних (48,4%) – вживані з-за кордону, трохи менше – вживані, придбані на внутрішньому ринку (38,4%). Решта – нові (13,1%);
  • п’ятірка найпопулярніших на внутрішньому ринку: Nissan Leaf, Tesla Model 3, Volkswagen ID.4, Honda M-NV, Volkswagen E-Golf. Топ-5 серед ввезених вживаних: Nissan Leaf, Tesla Model 3, Volkswagen E-Golf, Renault Zoe, Tesla Model Y. Топ-5 нових: Volkswagen ID.4, Honda M-NV, Volkswagen ID.6, MG 4, BMW iX.

Ринок вживаних авто найбільш активний. За квітень відбулось 93,5 тис. угод. Це на 47% більше, ніж рік тому, та на 3% менше, ніж у березні. Піку продажі автівки з пробігом досягли у червні минулого року (147 тис. угод), що й не дивно, бо тоді мали пільги щодо ввозу. Зараз тенденції такі:

  • внутрішні перепродажі – 78,5 тис., ввезені з пробігом – 15 тис.;
  • найактивніші регіони з внутрішніх перепродажів: Київ, Дніпропетровська, Київська, Львівська та Одеська області. Топ-5 регіонів за кількістю реєстрацій ввезених легкових ТЗ з пробігом: Львівська область, Київ, Вінницька, Київська та Рівненська області.

Оцінки щодо типів пального придбаних авто з вересня 2022 р. мало змінюються. Станом на березень розподіл такий: 39,7% - бензинові, 37,1% - дизельні, 17,8% - LPG, 2,8% - електро, 2,1% - гібридні. При внутрішніх перепродажах та придбанні нових легкових ТЗ в лідерах бензинові, при ввезені з-за кордону вживаних – дизельні.

На загальні тенденції та на потребу у ТЗ не може не впливати війна. За даними Київської школи економіки, станом на березень 2023 р. українців втратили 207 тис. одиниць приватного легкового транспорту на загальну суму $1,86 млрд (68,1 млрд грн). За можливості українці будуть купувати інші автівки, замість втрачених. Коли та які саме, залежить від заробітку.

Що із цінами?

За даними Інституту досліджень авторинку та агрегатору Automoto.ua, протягом першого кварталу цього року в інтернеті українці розмістили 663,4 тис оголошень про продаж легковиків. Середня ціна ТЗ за ними за квартал – $5150 (188,6 тис. грн), а більш свіжа, березнева – $5299 (194 тис. грн).

Трійка найпопулярніших за підсумками кварталу (вживані, ціни в інтернеті):

  • Volkswagen Passat – $6700 (245,4 тис. грн);
  • Skoda Octavia – $6800 (249 тис. грн);
  • Volkswagen Golf – $4900 (179,4 тис. грн).

За даними інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting, середня вартість нових автомобілів за перші два місяці цього року склала 33,5 тис. євро ($36, 6 тис. чи 1,3 млн грн). Порівняно із початком 2022 р., ще до повномасштабного вторгнення, вона зросла на 21%, бо впали продажі бюджетних.

Останні дані щодо вартості імпортних вживаних авто маємо за березень. Середня склала $6287 (230 тис. грн). Але найбільший попит (майже 33% розмитнених) був на легковики вартістю $1-2 тис. (36,6-73,3 тис. грн). Врахуємо, що ще орієнтовно $2,5 тис. (91,5 тис. грн) треба на розмитнення (ввізне мито, акцизне мито, ПДВ). Остаточні витрати залежать від країни походження, віку автівки, типу та об’єму двигуна.

Скільки часу знадобиться, щоб купити автомобіль?

Маємо 11 розмірів середніх зарплат у регіональних центрах: від 341 до 519 дол. Також маємо такі варіанти середніх цін на авто:

  • $5299 (вживані в інтернеті станом на березень);
  • $3000 (дешеві популярні вживані з-за кордону плюс розмитнення)
  • $6287 (середня вартість імпортних вживаних)
  • $9000 (середня вартість імпортних вживаних з розмитненням)
  • $36600 (середня вартість нових).

Тепер надаємо розрахунки часу у місяцях. Ми їх округлювали одразу у бік збільшення, а не за математичними правилами. Бо якщо для накопичення знадобиться навіть на день більше, ніж днів у місяці, все одно доведеться чекати на наступну зарплату, аби отримати необхідну суму.

Скільки місяців треба відкладати середню зарплату, щоб накопити на автівку?

Отже, маємо заощаджувати від пів року (якщо це середня зарплата у Києві та найдешевший імпортний вживаний легковий ТЗ) до 9 років (новий автомобіль середньої вартості та найменша середня зарплата, як у Сумах). Це за умови, що всю зарплату відкладатимемо на майбутню покупку. Якщо ж тільки частину, наприклад, половину чи чверть зарплати, часу піде, відповідно, вдвічі чи у чотири рази більше.

Раніше "Ми - Україна" з’ясовував, як та чому влітку зміняться податки на пальне та наскільки через це зростуть ціни на АЗС.

Головне