Компанія мільярдера Ілона Маска SpaceX відправила на Міжнародну космічну станцію чотирьох туристів. Пілотований корабель Crew Dragon здійснив комерційний рейс, другий за останні два роки. Ймовірно, в майбутньому космічні подорожі стануть звичними для людей, про що свідчать плани щодо побудови комерційного модуля на МКС. Які перспективи має космічний туризм і скільки зараз коштує злітати на орбіту — дізнавався “Ми-Україна”.
Що відомо про другу комерційну місію Axiom Space
Екіпаж місії складається з чотирьох людей. Командиром є колишня астронавтка NASA Пеггі Вілсон, яка увійшла в історію як перша жінка-командир експедиції МКС. Пілотом став підприємець Джон Шоффнер. До складу екіпажу також входять астронавти із Саудівської Аравії Райяна Барнаві та Алі аль-Карні.
Запуск відбувся на стартовому комплексі 39 В Космічного центру імені Кеннеді на мисі Канаверал у Флориді. Корабель успішно вивела на орбіту ракета-носій Falcon 9. Стикування з МКС відбулося 22 травня о 09:12 за часом Східного узбережжя США (16:12 за Києвом).
Планується, що туристи проведуть на МКС вісім днів, протягом яких працюватимуть разом із членами постійної місії.
Після прибуття на Міжнародну космічну станцію відбулось 22 травня о 15:24 за київським часом. Екіпаж корабля приєднався до 69-го екіпажу МКС.
Під час перебування космічній станції астронавти виконують наукові та просвітницькі програми. Екіпаж Ax-2 планує проводить понад 20 різних експериментів, серед яких:
- Дослідження стовбурових клітин;
- Робота з наноматеріалами на основі ДНК;
- Дослідження засобів боротьби з раком.
Астронавти також фотографують удари блискавки та висотні перехідні світлові явища, відомі як спрайти й випробовують костюми, що імітують земну гравітацію.
Докладніше про екіпаж Ах-2
Пеггі Вітсон
Колишня астронавтка NASA з великим досвідом космічних польотів стала першою жінкою, яка керуватиме комерційним космічним польотом під час місії Ax-2. Як капітан екіпажу, Вітсон відіграє велику роль у просуванні комерційних космічних досліджень. Це її четверта космічна місія, під час якої завданням астронавтки буде не лише керування екіпажем, але й сприяння науковим і просвітницьким програмам на МКС.
Вітсон приєдналася до Axiom Space після відходу з NASA в 2018 році, ставши директором компанії з пілотованих космічних польотів. Раніше вона пропрацювала понад 665 днів у трьох місях на борту МКС.
Джон Шоффнер
Астронавт зі штату Теннессі, що приєднався до екіпажу Ax-2 як пілот місії, що вперше летить у космос. Як автогонщик, який все життя мріяв потрапити в космос. Окрім пілотування корабля, він має оголосити переможців конкурсу дитячої творчості та поезії та зробить свій внесок у наукові експерименти, що проводяться на борту МКС. Шоффнер — перша людина, що народилася на Алясці (Фербенкс), яка полетіла в космос.
Райяна Барнаві
Барнаві стала 600-ю людиною, яка побувала на орбіті Землі. Саудівська астронавтка виконуватиме обов'язки спеціаліста місії Ax-2. Вона братиме участь у наукових експериментах, інформаційно-просвітницьких програмах.
Астронавтка також стала першою саудівською жінкою, яка здійснила політ у космос, і першою арабською жінкою, що вийшла на орбіту Землі. Перший саудівський (і арабський) астронавт, який злітав у космос, був Султан бін Салман Аль Сауд, на кораблі "Діскавері" в 1985 році.
Алі Аль-Карні
Аль-Карні також є астронавтом Саудівської космічної комісії, який бере участь у місії Ax-2 разом з Барнаві як спеціаліст місії. Разом вони стали першими арабами та саудівцями, які стартують в одній космічній місії. Аль-Карні братиме участь у наукових дослідженнях екіпажу та взаємодіятиме зі студентами в Саудівській Аравії.
Яким був перший комерційний вояж SpaceX
Перша приватна місія на Міжнародну космічну станцію відбулась у квітні 2022 року. Чотири туристи вирушили на МКС на космічному кораблі Crew Dragon. Вони провели на орбіті понад 2 тижні.
В команду увійшли колишній космонавт NASA Майкл Лопес-Алегрія з компанії Axiom, а також три бізнесмени — Ларрі Коннор, Ейтан Стіббе і Марк Паті.
Запуск ракети Falcon 9 із кораблем Crew Dragon із космодрому, розташованого на мисі Канаверал у штаті Флорида, відбувся о 18:17 у п'ятницю, 8 квітня. На станцію туристи потрапили 9 квітня, а їхнє повернення на Землю відбулось 19 квітня цього року. Безпосередньо на МКС астронавти провели вісім днів.
Скільки коштує злітати в космос і які перспективи у космічного туризму
Кожна туристична місія на МКС обійшлася у $55 млн для одного члена екіпажу. За угодою зі SpaceX польоти з космічними туристами за програмою компанії Axiom планується здійснювати два-три рази на рік. Наприкінці 2023 року планується здійснити третій рейс (Axiom-3), у рамках якої екіпаж із чотирьох туристів проведе на МКС два тижні.
Загалом плани Axiom щодо комерційних рейсів у космос доволі амбітні. Компанія анонсувала програму, в рамках якої країни зможуть реалізовувати програми пілотованих космічних польотів без необхідності розвитку власної інфраструктури.
Проєкт пропонує замовникам багаторівневий підхід до польотів астронавтів та проведення досліджень спочатку на Міжнародній космічній станції, а в майбутньому на власній комерційній орбітальній станції Axiom.
Один з керівників Axiom Теджпол Бхатіа повідомив, що концепція являє собою "космічну програму в коробці". Основним її нововведенням є доступ "під ключ" за доступними, стійкими та передбачуваними цінами.
Проєкт Axiom передбачає можливість отримання різних рівнів доступу:
- У рамках базового доступу компанія надасть замовникам консультації та необхідну інформацію, а також пріоритетний доступ на участь у майбутніх космічних польотах;
- Другий рівень дасть змогу країнам-партнерам проводити власні дослідження і розробки на космічних станціях;
- Третій передбачає проведення регулярних польотів астронавтів у космос;
- Четвертий – дасть змогу брати участь у розробленні елементів орбітальної станції Axiom.
Першим партнером Axiom став Азербайджан, який має намір співпрацювати з американською компанією у сфері створення супутників. У програмі беруть участь Нова Зеландія та Узбекистан, а також ізраїльська компанія Rakia Mission. Ще одним партнером Axiom є Італія, яка співпрацює з компанією з 2018 року. Очікується, що італійський астронавт стане частиною екіпажу комерційної місії Ax-3, яка вирушить на МКС наприкінці цього року.
За словами Бхатіа, уряди країн становлять першу частину клієнтської бази, яку Axiom формує для своїх комерційних модулів на МКС та майбутньої космічної станції.
Другу частину ринку становлять приватні космонавти, які бажають працювати поза державними програмами. "Вони хочуть піти. Вони знаходять нас", — каже Бхатіа.
Третя і потенційно найбільша частина ринку — це корпорації. Своє завдання Axiom бачить в тому, щоб переконати компанії, що вони можуть проводити дослідження та розробки в космосі, які принесуть прибуток.
Отже, комерційні рейси у космос передбачатимуть не лише туризм, а в першу чергу бізнесові проєкти. Наукові розробки, дослідження, пошук нових ресурсів — схоже, приватні космічні компанії налаштовані доволі утилітарно. Втім, можливість отримувати прибутки поза Землею лише посилить бажання компанії збільшувати кількість комерційних рейсів у космос, зокрема й в суто туристичних цілях.
Нагадаємо, космічна компанія SpaceX провела успішний запуск ракетоносія із 51 супутником мобільного інтернету Starlink.