Підстави з яких можна звільнитися з військової служби останнім часом зазнали змін. Наприкінці липня президент підписав два закони, які це передбачають. "Ми – Україна" розбирався, хто з військових і за яких умов може тепер звільнитися зі служби.
Як змінили підстави для звільнення мобілізованих та контрактників?
Основні норми, які стосуються підстав для звільнення, прописані у ст. 26 закону про військовий обов'язок та війську службу. Саме їх коригують закони 3096-IX та 2995- IX, які нещодавно набрали чинності.
Підстави звільнення у статті прописані із зазначенням щодо кого та коли саме їх застосовувати. Зараз тривають особливий період ( з 2014 року), воєнний стан і мобілізація (з 24 лютого 2022 року) . Отже, є окремі умови для звільнення мобілізованих та військовослужбовців за контрактом.
Мобілізовані за оновленим законодавством (ч. 4 ст. 26 закону про військовий обов'язок) можуть під час дії воєнного стану звільнитися зі служби на таких підставах:
- у зв’язку з досягненням граничного віку перебування на службі: 60 років – від рядового до старшого офіцера, 65 років – найвищий офіцерський склад під час особливого періоду;
- за станом здоров’я. Має бути рішення військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з військового обліку або з переоглядом через 6-12 місяців;
- в зв’язку із позбавленням волі за судовим рішенням.
- за сімейними обставинами. Їх цілий перелік.
Сімейні обставини, які передбачають звільнення мобілізованих зі служби під час воєнного стану:
- виховання дитини з інвалідністю до 18 років;
- виховання тяжко хворої дитини, якій інвалідність не встановлена;
- постійний догляд за хворими членами сім’ї (чоловік чи дружина, батьки свої чи подружжя), що підтверджено висновком МСЕК або ЛКК;
- наявність інвалідності у подружжя (перша, друга, третя групи) та/чи перша або друга група інвалідності у одного з батьків своїх чи подружжя;
- опіка над особою, що визнана судом недієздатною;
- постійний догляд за особою з інвалідністю першої групи;
- постійний догляд за особою з інвалідністю другої групи чи особою, яка за рішенням МСЕК або ЛКК такого догляду вимагає. Але у тому разі, якщо немає інших, хто може доглядати;
- вагітність або відпустка по догляду за дитиною для військовослужбовців-жінок;
- наявність дитини до 18 років, якщо другий з подружжя також служить;
- самостійне виховання дитини до 18 років;
- наявність трьох та більше дітей у віці до 18 років на утриманні;
- нова підстава – близькі родичи загинули або пропали безвісти під час заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони загалом та під час воєнного стану, відсічі та стримування російської агресії у Донецькій та Луганській областях (АТО/ООС). Її додав закон 3096-IX.
Щодо нової підстави близькими родичами вважають:
- чоловіка чи дружину;
- сина чи доньку;
- батьків;
- діда чи бабу;
- брата чи сестру.
Для військовослужбовців за контрактом під час мобілізації та воєнного стану перелік підстав майже той самий. В ньому лише немає підстави щодо інвалідності у дружини або чоловіка та першої чи другої групи інвалідності у батьків. Решта збігається повністю, разом із новою нормою.
Проте із застосуванням нової умови не вистачає деталей і є ризики.
"Що таке загибель "під час заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони"? В жодному нормативному акті ви цього не знайдете. Тобто це потенційно корупційна підстава, яка дає змогу за гроші давати висновки юристам та командирам і звільнятись. Чи підстава для звільнення, якщо близький родич загинув від потрапляння ракети або дрону? В законі та інших актах це не розкривається. Родич загинув – доводьте, що є підстави. Все на розсуд командира. І не зрозуміло, як йому ухвалити рішення, щоб не нести відповідальності за незаконні накази та звільнення", - каже адвокат Ростислав Кравець.
Тому, зазначає правник, в разі загибелі близького родича подання на звільнення можуть як задовільнити, так і не задовільнити. І роз'яснень для військових юристів поки немає.
Звільнення поранених військовослужбовців
Закон 2995- IX, який також набрав чинності наприкінці липня, береться вирішувати проблему із звільненням в запас військовослужбовців. Він також коригує статтю 26 закону про військовий обов'язок та військову службу.
"В разі, якщо особа отримала поранення, за станом здоров'я визнана тимчасово непридатною до проходження військової служби протягом 6-12 місяців, її не могли звільнити з військової служби, - окреслює проблему юрист, - Вона знаходилась у пункті постійної дислокації. Її не можуть ні до чого залучити, бо за станом здоров'я така людина не може служити. Але при цьому й звільнитись вона не може".
Тепер маємо такі оновлені загальні вимоги. Здійснюється звільнення у запас, якщо граничного віку перебування там людина не досягла і під час воєнного стану ВЛК визнала її непридатною до служби з переоглядом через 6-12 місяців.
"Зараз цей інструмент може використовуватися двояко. З одного боку це дуже добре, що особу звільняють з військової служби. З іншого боку, людина може втратити можливість проходити медичне лікування, бо вже звільнена зі служби", - зазначає Кравець.
Звільнення зі служби строковиків
Нові закони вносять зміни в умови звільнення контрактників та мобілізованих, але й строковиків вони не оминають.
У ст. 26 закону про військовий обов'язок (ч. 2) є чотири підстави з яких строковик може звільнитися, які не чіпали:
- обвинувальний вирок суду із покаранням у виді позбавлення волі;
- за станом здоров'я за висновком ВЛК;
- закінчення встановлених строків військової служби. Вони мають бути в указі президента, але він відповідний не видає;
- за сімейними обставинами – в разі виникнення права на відстрочу чи звільнення.
Перші три умови змін не зазнали, але сімейні обставини трохи виправили. Стаття 17 закону про військовий обов'язок та військову службу прописує підстави для відстрочки. Її надає призовна комісія. Потім треба щороку до 1 жовтня подавати до ТЦК СП документи, які це право підтверджують.
Сімейні підстави для відстрочки – це наявність:
- непрацездатних батьків або одинокого непрацездатного батька (матері), непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких був призовник. Відстрочку надають, якщо немає інших працездатних осіб, які зобов'язані батьків утримувати. Непрацездатними, зокрема, є або особи з інвалідністю, або ті, які досягли 65 років чи пенсійного віку;
- неповнолітніх рідних братів і сестер, яких немає кому утримувати. Тут з'явилось важливе уточнення, і відтепер йдеться про неповнолітніх малолітніх братів і сестер, тобто у віці до 14 років;
- непрацездатних рідних братів і сестер, яких немає кому утримувати;
- дитини чи дітей у віці до 18 років на самостійному вихованні призовника;
- дитини у віці до трьох років;
- двох і більше дітей;
- вагітної дружини.
"Командування частин намагається посилатися на ст. 17 (відстрочка від призову, - авт.), хоча строковикам потрібна саме ст. 18 (звільнення від призову, - авт.), - зазначає Кравець, - Саме тут є фактично ті самі обставини, що й для інших військовослужбовців. У тому числі наявність дружини із числа осіб з інвалідністю або одного з батьків своїх чи дружини із числа осіб з інвалідністю першої або другої групи. Призовників, у одного з батьків яких є такі групи інвалідності, дійсно багато. У вас є право на звільнення саме на підставі статті 18".
Підстави для звільнення від призову на строкову службу за статтею 18:
- інвалідність або визнання непридатним до служби за станом здоров'я в мирний час;
- досягнення 27-річного віку;
- виконання обов'язків служби в резерві протягом першого і другого контрактів;
- батько або мати, рідні брат або сестра загинули, померли чи стали особами з інвалідністю під час військової служби або зборів;
- виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років або тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність;
- постійний догляд за дружиною, дитиною або батьками своїми чи дружини, необхідний за висновками МСЕК чи ЛКК;
- опіка над недієздатною особою з інвалідністю, постійний догляд за особою з інвалідністю першої групи чи другою, якщо цього вимагають висновки МСЕК або ЛКК. Але якщо більше немає кому доглядати;
- служба в інших державах до набуття громадянства України;
- засудження до позбавлення або обмеження волі;
- присвоєння звання офіцерського складу після закінчення вишу.
Вимоги до документів, за якими надається відстрочка або звільнення, є у Положенні про підготовку і проведення призову, яке Кабмін оновив наприкінці травня цього року.
"Звільнитись, звичайно, непросто, - зазначає правник, - Ми вже стикнулись із тим, що командування частин починає маніпулювати. Але в будь-якому разі наполягайте".
Раніше "Ми – Україна" розповідав про види повісток, особливості їхнього вручення та права військовозобов'язаних під час цього.