У травні 2023 року наберуть чинності закони про компенсації постраждалим від російської агресії, завершить реєстрація на НМТ, а ринок переказів випробують на міцність. Які зміни чекають на українців до кінця весни?
Компенсація за шкоду здоров’ю та життю
1 травня набирає чинності закон про разову компенсацію загиблим та пораненим внаслідок російської агресії працівникам. Рада ухвалили його 20 березня цього року.
Ним передбачили компенсацію для таких категорій цивільних, що загинули, померли внаслідок поранення, каліцтва контузії або захворіння, були поранені після 24 лютого 2022 р.:
- працівники об’єктів критичної інфраструктури;
- держслужбовці;
- посадові особи місцевого самоврядування.
Її надаватимуть у таких випадках:
- в разі загибелі або смерті внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків. В цьому разі виплату отримають члени сім’ї. Це батьки, один з подружжя, який не одружився вдруге, неповнолітні діти, повнолітні діти, які або навчаються, або не мають та не мали своїх сімей, або стали особами з інвалідністю до 18 років, утриманці;
- в разі шкоди життю та здоров’ю. Виплата буде для осіб з інвалідністю внаслідок поранення, каліцтва, контузії або пов’язаного із виконанням обов’язків захворювання.
Одноразова виплата в разі загибелі складає 1 млн грн. Особам з інвалідністю компенсацію призначать після проходження МСЕК та встановлення групи:
- 200 тис. грн – особам з третьою групою;
- 500 тис. грн – особам з другою групою;
- 800 тис. грн – особам з першою групою.
Переказ коштів
1 травня завершується дія ліцензій небанківських фінустанов на переказ коштів у гривні, які вони отримали до введення в дію закону про платіжні послуги. До 1 серпня 2022 р., коли закон почав працювати, такі ліцензії видавав Нацбанк. Зараз він також їх видає, але за новими правилами. Отже, небанківські фінустанови мають отримати їх знову.
Проте у Європейській Бізнес Асоціації скаржаться на те, що документи для ліцензій в НБУ розглядають повільно, вимагають занадто багато документів, з огляду на воєнний час. Через це є ризик, що у травні багато небанківських фінустанов не зможуть працювати.
Це призведе до збоїв на ринку платіжних послуг та проблем із безготівковими розрахунками, що відчують на собі й пересічні споживачі. За даними ЄБА, у минулому році 94% переказів всередині України припадали на системи саме небанківських фінустанов.
Реєстрація юросіб
З початку травня при реєстрації юридичних осіб діють нові вимоги. Заповнюючи заяви треба враховувати, що:
- найменування юрособи не тільки англійською, але й бідь-якою іншою іноземною мовою пишеться латинкою;
- формулювання "відокремлений підрозділ" не використовується. Замість нього "філія" або "представництво";
- якщо під час подання заяви на реєстрацію в електронній формі за законом треба підтверджувати особу та підданство кінцевого бенефіціара юрособи, подаються сканкопії таких документів з накладанням кваліфікованого електронного підпису.
Такими є вимоги нового наказу Мінюсту.
Тарифи та субсидії
Від початку весни українці готувалися до перегляду тарифів на електроенергію. Варіанти підвищення розглядають вже кілька місяців, адже мораторій щодо нього не вводили. Спочатку на перегляд чекали у квітні, потім у травні. Але цієї весни Кабмін двічі подовжував терміни дії покладених спеціальних обов’язків щодо постачання електроенергії за чинними тарифами: наприкінці березня та наприкінці квітня.
Отже, у травні при споживанні до 250 кВт/год на місяць до кінця весни вартість кіловату складатиме 1,44 грн. При більшому споживанні – 1,68 грн.
Так само не чіпають поки вартість газу та похідних послуг (опалення, гаряча вода), холодної води (цей тариф вже переглянули раніше).
З травня на новий неопалювальний період перепризначатимуть субсидії. Більшості отримувачів їх пролонгують автоматично, без додаткового звернення. Але є кілька категорій, які знову мають звернутися до Пенсійного фонду із заявою та декларацією. Переоформити субсидію доведеться, якщо:
- у складі сім’ї є ВПО;
- отримувачі орендують житло, сплачуючи при цьому комуналку;
- у квартирі чи будинку проживає менше людей, ніж зареєстровано;
- субсидія передбачена на зріджений газ, тверде або рідке пічне паливо.
Декларування
1 травня завершується кампанія з декларування фізичними особами доходів за 2022 р. На відміну від минулого року, у цьому виникло чимало проблем щодо відповідного звіту для біженців. Адже за законодавством українці мають звітувати про отримані за кордоном доходи.
Під час війни соціальну допомогу, яку біженці отримують від урядів інших держав, не оподатковують. Проте зафіксувати отримання перед податківцями мають. Виправити це має ухвалений 11 квітня законопроект №7632. Згідно із ним про соцдопомогу біженці вже ж не повинні звітувати. Поки що його не підписав президент, але після візування цю проблему буде усунуто.
Лишилися відкритими питання щодо інших випадків: якщо біженці влаштувалися на роботу вже за кордоном і якщо продовжують дистанційно працювати на українських роботодавців.
Поки що декларування ґрунтується на таких принципах. Ті біженці, які є податковими резидентами інших країн, мають звітувати та сплачувати податки відповідно до профільного законодавства своєї країни перебування. Якщо вони є податковими резидентами України, то мають звітувати під час кампанії та подавати декларацію за українським законодавством.
Більше деталей щодо статусу податкового резидента та особливостей оподаткування для біженців нещодавно опублікувало Міністерство фінансів. Там підготували анкету із набором податкових запитань, які стосуються біженців з України, та надали її податковим органам різних країн.
Зараз є відповіді з вісьмох: Австрії, Бельгії, Данії, Італії, Латвії, Литви, Польщі, Чехії. Знайти роз’яснення можна за посиланням. Вони стосуються статусу резидента в іншій країні, угод про уникнення подвійного оподаткування, видів доходів, що підлягають оподаткуванню.
Також нагадаємо, що хоч деклараційна кампанія 1 травня й добігає кінця, українці можуть звітувати про доходи до кінця року в тому випадку, якщо вони претендують на податкову знижку. Тоді декларацію подають і наймані працівники. Але при її заповненні треба робити відмітку про мету, з якою вона подається.
Реєстрація на НМТ
Цьогоріч учні 4-х, 9-х та 11-х класів не проходитимуть державну підсумкову атестацію. Четвертий рік поспіль їх законодавчо звільняють від цього.
У 2023 році випускники шкіл для вступу до вишів складатимуть проходитимуть не ЗНО, а Національний мультипредметний тест. Основна сесія проходитиме з 5 по 23 червня (результати до 28 червня).
У травні завершується реєстрація для участі. Вона розпочалася 3 квітня. Останній день подачі документів – 3 травня. До 7 травня є можливість внести зміни до реєстраційних даних.
Для того, щоб зареєструватися потрібні сканкопії або фотокопії паспортного документу, документу про освіту (довідка зі школи або атестат), документ про податковий номер. Вимоги до копій: повний розмір, без обрізки сторін, чіткість, формати png або jpg, розмір до 1 МБ.
Реєструватися треба у сервісі УЦОЯО, створивши персональний кабінет, заповнивши форму, додавши копії документів. Підтвердження реєстрації має надійти до кабінету протягом сімох днів. Тоді можна сформувати Сертифікат НМТ. Із ним та паспортом треба буде з’явитися до місце проведення тестування (інформація про адресу з’явиться у персональному кабінеті за десять днів до тесту).
З 3 по 7 травня можна буде внести зміни до таких реєстраційних даних:
- населений пункт, де ви перебуватимете під час НМТ;
- необхідність взяти участь у додатковій сесії НМТ;
- навчальні предмети з додаткового блоку. Нагадаємо, що обов’язкові – українська мова та математика, а додаткові на вибір: історія України, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, фізика, хімія.
Виплата до 5 травня
Кожного року за рахунок коштів держбюджету через структурні підрозділи з питань соцполітики місцевих рад здійснювалася "виплата до 5 травня", що передбачена для УБД, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни, осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною, колишніх в’язнів концтаборів.
Але чекати на виплату у травні 2023 року не варто. Бо 15 квітня набрав чинності закон 2983-IX, який цю виплату переносить до Дня Незалежності Україні, тобто прив’язує до 24 серпня. Розмір, як завжди, визначить уряд. Минулого року він склав 1491 грн.
Воєнний стан та мобілізація
До 20 травня президент має видати укази, а Верховна Рада затвердити їх законами про продовження строків дії воєнного стану та мобілізації. Останнього разу терміни продовжували на 90 днів, які спливають за три тижні.
Нагадаємо, що за Конституцією (ст. 64), є 18 статей Основного закону, що є непорушними навіть під час воєнного стану. Серед них рівність прав перед законом, неможливість позбавити громадянства, право на життя та повагу до гідності. Непорушним і в особливих умовах є права на особисту недоторканність на житло, на оскарження рішень в суді, на відшкодування від держави за матеріальну та моральну шкоду, на відмову від свідчень в суді про себе, сім'ю та близьких родичів. Презумпція невинності воєнним станом не скасовується, як і право не виконувати злочинні розпорядження і накази.
Але із запровадженням ВС великої кількості конституційних прав і свобод громадян можуть позбавляти. Наприклад, прав на недоторканність житла, таємницю листування та особистого життя, свободу думки та віросповідання, свободу об'єднання та мирних зборів.
Компенсація за знищене та пошкоджене житло
22 травня набере чинності закон про компенсацію за пошкоджене та знищене внаслідок російської агресії житло. До того часу Кабмін має ухвалити чималий обсяг нормативних актів, що деталізують цей процес. Загальні умови такі.
Об’єкти, щодо яких передбачена компенсація:
- квартири;
- житлові приміщення у будівлі;
- будинки садибного типу;
- садові та дачні будинки;
- об’єкти будівництва, якщо зведені несучі конструкції та зовнішня огорожа, щодо яких є право на виконання будівельних робіт;
- складові частини об’єктів будівництва, зокрема квартири в домі, де були несучі конструкції, зовнішня огорожа та на будівництво яких був дозвіл.
Право на компенсацію мають:
- власники нерухомості;
- замовники будівництва;
- власники спеціальних майнових прав на об’єкти незавершеного будівництва;
- інвестори у будівництво;
- члени кооперативів, які викупили право на квартиру, житло, будинок, але не оформили на це право;
- спадкоємці всіх, хто перелічений вище, після того, як отримають свідоцтво про право на спадщину.
Щодо об’єктів спільної власності, право на компенсацію отримають:
- ОСББ;
- житлові кооперативи;
- управителі;
- особи, уповноважені співвласниками.
Для власників знищених будинків садибного типу, садових дачних передбачили можливість отримати виплату грошима на спецрахунок. За бажанням замість цого вони зможуть отримати сертифікат на придбання нового об’єкті в будь-якому куточку України на власний вибір, окрім тимчасово окупованих територій та зони бойових дій.
Українці, що втратили квартири у багатоквартирних будинках отримають підйомні тільки через сертифікат.
В законі тільки згадано, але не прописано порядок компенсації за пошкоджене житло. Його нещодавно ухвалив Кабмін, і тестуватимуть програму "єВідновлення" у травні. Обсяг виплати на поточний чи капітальний ремонт обмежили 500 тис. грн.
Раніше " Ми - Україна" розповідав про головні умови нового закону та про те, як саме працюватиме програма "єВідновлення".