Вбивство, каліцтво та насильство: коли та яке покарання чекає на росіян за злочини в Україні

Вбивство, каліцтво та насильство: коли та яке покарання чекає на росіян за злочини в Україні

Путінська росія продовжує чинити злочини на території України. Поки міжнародні партнери та наші юристи розробляють механізми і алгоритми, як росіян притягнути до відповідальності, наша кореспондента з’ясувала, яке покарання може чекати рф.

Російський терор в Україні

Зруйновані міста, тисячі вбитих цивільних від катувань під час окупації, від ракетних ударів та обстрілів дронами. За півтора роки війни проти України росія здійснила низку терактів. Серед наймасштабніших – ракетний удар у березні минулого року по драмтеатру у Маріуполі, де кількість загиблих достеменно невідома, але оцінюється щонайменше у 300 осіб. Наступного місяця ще 61 людину вбило на Краматорському вокзалі під час евакуації. У Вінниці окупанти поцілили в офісну будівлю у центрі міста, вбили 28 людей, травмували ще 198.

Далі теракт в Оленівці, розстріляна колона у Запоріжжі, багатоповерховий будинок у Дніпрі. Від енергетичного терору потерпала вся Україна і зрештою росіяни підірвали Каховську ГЕС. Десятки тон води розлились на всі боки, затоплюючи домівки, вбиваючи людей, тварин та знищуючи екологію.

"Цей російський злочин найбільший за десятиліття в Європі. Більш ніж у 30 населених пунктах життя зламане, а для сотень тисяч людей у багатьох містах і селах значно ускладнений", - сказав тоді президент Зеленський.

Під водою опинилося понад 50 000 гектарів лісу, десятки тисяч птахів і щонайменше 20 000 диких тварин під загрозою загибелі. Крім цього, через знищення дамби затопило сховище пального, склади з хімікатами, склади з добривами, могильниками тварин. Все це рушило за течією далі.

Нині росія почала "гру" довкола найбільшої атомної електростанції Європи – Запорізької. Ядерним шантажем вони намагаються як зупинити український контрнаступ, так і залякати світ ймовірним викидом небезпечних радіоактивних речовин.

"росіяни абсолютно дегуманізована нація. Там гуманності немає взагалі ні краплини. Вони мають дуже чітко сформовану геноцидну політику. Вона включає цілий спектр злочинів, який вони здійснюють проти українських дітей", - розповіла радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Викрадення дітей

За викрадення дітей росією Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російської омбудсменки Марії Львової-Бєлової та президента Володимира Путіна.

Це зробило російського президента невиїзним у цивілізовані країни – аж 123, які ратифікували статут. Іншим історичним рішенням на шляху до покарання росії став запуск Міжнародного центру із переслідування за злочини агресії проти України. У команді близько 20 прокурорів з України, Євросоюзу, США, а також представники МКС.

Моделі спецтрибуналу, які пропонує Україна

Наступним кроком вже має стати створення спец трибуналу, аби притягнути до відповідальності вище військове та політичне керівництво росії. Один за одним резолюції на підтримку ухвалюють парламенти різних країн та організації. Втім, питання моделі судочинства досі відкрите.

Ймовірних моделей три:

  • Створення спецтрибуналу за резолюцією ООН, яка пропонувала генсеку укласти угоду з Україною про стовщення Міжнародного трибуналу;
  • Створення трибуналу за багатостороннім міжнародним договором, на кшталт Нюрнберзького, коли судили нацистів;
  • Гібридний – проведення суду за українським законодавством, але із залученням міжнародних структур для контролю його діяльності.

Утім, проти останнього виступає Україна.

"Рішення це має виноситись не тільки ім’ям України, але і всього світу. Адже збройна агресія торкнулась багатьох людей і країн у світі. Звичайно, найбільше постраждали українці, але це злочин проти основ безпеки світової", - заявив голова Комітету ВР з питань правової політики Денис Маслов.

Дискусії щодо моделі трибуналу триває і процес цей нешвидкий. Термінів ніхто не називає, адже судочинство має бути належним. Втім, що покарання за злочин неминучий і трибуналу бути – рішення вже остаточне.

Як писав "Ми-Україна" раніше, через зливу без світла залишились понад 300 населених пунктів.

Головне