Готуємось до ймовірних блекаутів заздалегідь: що слід мати вдома на випадок відключення світла, води й тепла

Готуємось до ймовірних блекаутів заздалегідь: що слід мати вдома на випадок відключення світла, води й тепла

Президент Володимир Зеленський попередив, що російські окупанти можуть повторити терор проти української енергосистеми. Це означає, що віялові відключення світла можуть повернутися вже цієї осені або зими. Тому вже зараз варто подумати про те, як підготуватись до нових блекаутів. Докладніше про це — у матеріалі "Ми-Україна".

Які прилади варто мати вдома

Фото: pixabay.com

Коли через обстріли зазнають пошкоджень трансформатори або більш масштабні об’єкти енергоструктури, зазвичай треба чекати кілька днів, щоб у помешканні з’явилось світло, вода й тепло.

У період блекауту ми не можемо користуватись благами цивілізації. Помпи відключені, а значить вода з крана не тече. Холодильник, електрична плита, телевізор та інші побутові електроприлади також не працюють. А якщо на вулиці холодна погода, то з будинку поступово виходить тепло, адже батареї не гріють.

Що треба мати вдома, аби відключення світла не застало вас зненацька? Однією з базових речей, про які варто подумати — генератор або зарядна станція. Перший варіант підходить для власників приватних будинків, оскільки він доволі шумний та випускає багато вихлопних газів. Навряд такий агрегат буде зручно ставити у квартирі, та й сусідам це не сподобається.

Генератори та портативні зарядні станції

Фото: rozetka.com.ua

Якщо ви думаєте про придбання генератора, є кілька речей, на які варто зважати. Перш за все, зверніть увагу на потужність, адже, наприклад, обігрівач можна під'єднати не до кожного генератора. Він також може заглухнути, якщо увімкнути щось, що перевищує його потужність — наприклад, одночасно холодильник і бойлер.

На випадок аварійного відключення світла на кілька годин достатньо бензинових моделей на 800-2000 Вт. Ціна на них коливається від 3,5 до 240 тисяч гривень. Оптимальними по формулі "ціна-якість" вважаються моделі від 10 до 17 тисяч.

Дизельні генератори коштують дорожче, але мають значно потужніший двигун. Мінімальна ціна — близько 18 тисяч гривень, тоді як найдорожчі моделі можуть коштувати понад мільйон.

Газові моделі також дорогі, але вони дають найбільший рівень економії. Такі генератори можуть тривалий час живити електрикою приватний будинок або кілька квартир.  Бюджетні моделі можуть коштувати від 8 тисяч гривень, а найдорожчі — до 150 тисяч.

Зверніть увагу, що бувають прості генератори та інверторні. Останні можуть видавати струм із будь-якими параметрами, незалежно від вхідної напруги. Крім того, ці параметри їх можна регулювати.

Тобто якщо вам потрібно під'єднати прилад на 1кВт, а наявна установка генератора розрахована на 2кВт, вона функціонуватиме лише у половину своїх можливостей. Якщо в електричний ланцюг під'єднати другий прилад, генератор автоматично збільшить кількість обертів. Водночас класичні генератори не завжди видають струм, який відповідає рівню живлення наявних приладів.

Паливо для генератора слід зберігати, дотримуючись низки правил. Важливо, аби пальне стояло якомога далі від генератора. Інакше є ризик виникнення пожежі через нагрівання.

Для зберігання бензину необхідна герметична тара і прохолодне місце. Пальному завдають шкоди перепади температури й контакт з повітрям. Тара має бути непрозорою, в неї не повинно потрапляти сонячне проміння.

Найкращими місцями для зберігання каністри з бензином будуть: гараж, погріб, підвал чи комора. Оптимальна температура для бензину – 15-20 градусів тепла. Але він може зберігатись у межах від -10 до +30 градусів.

Небезпечно зберігати каністри з бензином у квартирі, на балконі чи лоджії. Також заборонено тримати каністру поблизу опалювальних приладів, навіть, якщо вони у підвалі.

Портативна електростанція — це хороше рішення для мешканців багатоповерхівок. Вона тиха, має вихід для розетки та працює як великий повербанк.  Якщо генератори створюють (генерують) електроенергію, то зарядні станції накопичують її в собі, заряджаючись від звичайних розеток, а потім роздають.

Фото: rozetka.com.ua

Ціна за цей гаджет варіюється від 4 тисяч гривень за бюджетну станцію до 550 тисяч гривень за потужні комплекти енергонезалежності. Однак оптимальним варіантом для квартири вважається станція потужністю від 500 Вт, яка коштує близько 20 тисяч гривень.

Маючи таку станцію вдома, ви зможете забезпечити роботу холодильника до 5 годин, ноутбука — до 5 годин, газового котла — до 4 годин, електроковдри — до 6 годин. А смартфони можна заряджати за потреби впродовж кількох діб.

Враховуйте також, що є прилади, які достатньо просто зарядити, а є ті, які можуть працювати лише під постійним живленням. До останніх відноситься телевізор, холодильник та більшість великої побутової техніки.

Наприклад, у вас є зарядна станція місткістю 500 Вт і телевізор, який споживає 130 Вт/год. Беремо об’єм станції та ділимо на кількість Ват, які потрібні телевізору. 500/130 — дорівнює майже 4 години роботи. Приблизно на таку кількість часу минулого року вимикали світло під час віялових відключень.

Запасаємось повербанками

Фото з відкритих джерел

Про звичайні повербанки теж не варто забувати. Навіть якщо ви маєте портативну електростанцію, слід подбати й про портативний пристрій для зарядки смартфона, ноутбука чи планшета. Є кілька типів повербанків залежно від їхньої місткості. Кожен варіант розрахований на відповідні потреби споживачів.

  • До 5000 мАг. Зазвичай це компактні “банки” Для такого пристрою завжди знайдеться місце, деякі моделі можна носити як брелоки на ключах. Повербанк з такою місткістю може підстрахувати в непередбачуваній ситуації, щоб ви не залишилися без зв’язку.
  • 5000 – 10 000 мАг. Стандартний повербанк. Досить компактний, щоб не завдавати незручностей, а енергомісткості вистачить, щоб кілька разів повністю зарядити смартфон.
  • 10 000 – 15 000 мАг. Оптимальний варіант для зарядки кількох гаджетів, наприклад смартфон та планшет. Такі  повербанки також підійдуть для недовгих подорожей. Розмір девайсу навряд створить помітні незручності, але його вага вже відчуватиметься при ходьбі й відтягуватиме кишеню.
  • 15 000+ мАг. Вважається туристичним варіантом Також велика місткість може  зарядити ноутбук. Кишеньковим такий повербанк не є, тому для нього краще тримати місце в сумці або рюкзаку.

В умовах можливого блекауту варто мати повербанк місткістю не менше 10 тисяч міліампер на годину. Ціна на нього варіюється від 300 до 6000 тисяч грн.  Докладніше різновиди повербанків їхні можливості й додаткові функції читайте в нашому матеріалі.

Подбаймо про гарячу їжу

Фото: rozetka.com.ua

Ще одним важливим питанням, яке варто заздалегідь вирішили є приготування їжі. Краще не сидіти на сухому пайку і забезпечити собі нормальне харчування. До того ж в холодну погоду часто хочеться гарячого чаю або кави.

Для цього придбайте портативну газову плитку зі змінними балончиками. Це найпростіша альтернатива, якщо відмовила електроплита чи немає газу в стаціонарній плиті. Кожного балончика вистачає на кілька приготувань їжі. 

Працює така плитка просто: потрібно вставити в неї газовий балончик, зафіксувати його і запалити Ціна приладу – від 500 до 3 тисяч гривень.

Речі для блекауту: що варто мати під рукою

Крім альтернативних джерел енергії та газової плитки варто подбати про те, аби при тривалому блекауті мати запас води, їжі, ліків та одягу.

Щодо продуктів, купуйте лише те, що зберігається довго і не псується без холодильника. Це можуть бути консерви й консервація, сухофрукти, в’ялене м’ясо, солодощі тощо.

В умовах можливого блекауту під рукою завжди мають бути запаси технічної та питної води на три-чотири дні. Об'єм необхідно розраховувати з огляду на потреби всіх членів родини.

В середньому на одну особу на добу варто підготувати близько 20 л води. З них 3 л — питна вода без газу. Зберігати воду необхідно у прохолодному, темному місці без потрапляння прямих сонячних променів.

Подбайте про світло: свічки, сірники, запальнички, ліхтарики. Найкращими вважаються воскові свічки або стеаринові. Найгіршими — парафінові, вони хоч і дешеві, але згоряють дуже швидко.

Аптечка — ще одна важлива річ, про яку варто подбати. Укомплектувати її потрібно відповідно до індивідуальних потреб родини та окремих її членів. Мають бути всі ліки, які та чи інша особа приймає регулярно. Водночас є й універсальні та необхідні речі:

  • Серветки стерильні, бинти, пластирі;
  • Термометр (не ртутний, у захисному футлярі);
  • Медичний спирт;
  • Антисептики;
  • Препарати від отруєння, діареї, алергії;
  • Заспокійливі, жарознижувальні, противірусні та знеболювальні препарати;
  • Антибіотики широкого спектра дії;
  • Вітаміни;
  • Мазь від ударів;
  • Ліки для нормалізації тиску.

Не забувайте про теплий одяг і термобілизну. Коли у помешканні холодно й немає опалення, краще надягати кілька шарів одягу, а під низ термобілизну.

У "блекаутному" наборі також мають бути засоби особистої гігієни. Збираючи їх, слід подбати про кожного члена родини та їхні потреби. Серветки, зубні щітки та пасти, вушні палички, памперси тощо — подбайте про подібні речі.

Читайте також: Як зберегти заряд смартфона — прості кроки, які подовжать роботу вашого гаджета.

Головне