Горіховий Спас 2023: як відзначати, що освячувати в церкві й чого уникати в цей день

Горіховий Спас 2023: як відзначати, що освячувати в церкві й чого уникати в цей день

Цього року 29 серпня українські християни відзначають Горіховий Спас. Це третє і завершальне літнє свято, присвячене Ісусу Христу. Його також називають День пам’яті Нерукотворного образа Спасителя. Про історію та значення Горіхового Спаса, традиції святкування та заборони — у матеріалі "Ми-Україна".

Історія і значення Горіхового Спаса

Фото: pixabay.com

Свято, яке в народі відоме як Горіховий Спас, у церковній традиції називають Днем пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя. Це пов'язано з подією перенесення зображення Ісуса Христа з Едеси до Константинополя.

Згідно з переказами, Спаситель якось витерся рушником після вмивання — і на тканині відбився божественний лик. Потім  з цього рушника художники почали писати ікони Спаса Нерукотворного. Саме ж полотно вважалося цілющим.

За іншим, схожим повір’ям, тяжко хворий на проказу король Абсгар відправив свого художника до Ісуса, щоб попросити його прийти та вилікувати можновладця. У разі, якщо це було неможливо, митцю було велено намалювати Ісуса. Однак обличчя Спасителя сяяло, а риси на полотні розпливались.

Тоді Ісус витер обличчя рушником, на якому з’явився його нерукотворний лик. За іншою версією він приклав обличчя просто до полотна. Після того, як король отримав зображення святого, він вилікувався. Відтоді рушник отримав назву Нерукотворного Образу Спасителя

Вважається, що 29 серпня 944 року чудодійний образ Христа було перенесено з міста Едеси (сучасна Туреччина), куди його привезли для короля Абсгара, до візантійської столиці Константинополя. За переказами, саме з відбитка лику Ісуса Христа на рушнику й пішли перші візантійські та давньоруські ікони.

Більш відома назва Горіховий Спас пов'язана зі збором, освяченням і заготівлею на зиму волоських і лісових горіхів, яке починається наприкінці літа. Тоді ж закінчувалися жнива, люди збирали колоски з нового урожаю та пекли з них свіжий хліб. Тому ще це свято має ще одну народу назву — Хлібний Спас.

Цей день часто називали "Холодним", бо раніше у серпні літня спека спадала, ранки ставали прохолоднішими й провіщали скорий прихід осені.

Ще одна назва свята, менш популярна — Полотняний Спас. Вона пов'язана з тим, що раніше цього дня було заведено ходити на ярмарку, й купувати або продавати тканини. З цього приводу існувала приказка: "Перший Спас — на воді стоять, другий Спас — яблука їдять, третій Спас — на горі полотна продають".

Що нести до церкви і як святкувати

Фото з відкритих джерел

Горіховий Спас заведено святкувати менш урочисто, ніж Медовий та Яблучний. Однак це важливий день для християн, у який заведено дотримуватись певних традицій. Зазвичай 29 серпня віряни йдуть до храму, відстоюють службу, а потім святять кошики. В них заведено класти такі продукти:

  • Горіхи (можна будь-які, але все ж бажано лісові й волоські з нового урожаю);
  • Мед;
  • Воду;
  • Свіжоспечений хліб із зерна нового урожаю;
  • Яблука, груші та інші фрукти серпня;
  • Букети з квітів і лікувальних трав.

Після освячення продукти додому, пригощали ними рідних, запрошували в гості родичів і друзів. Було заведено накривати стіл з великою кількістю страв, обов'язково свіжими пирогами та горіховою настоянкою. Оскільки Успенський піст закінчується 27 серпня, на Третій Спас можна їсти будь-які страви. Також є традиція на третій Спас освячувати воду в криницях і будь-яких інших джерелах питної води.

Горіховий Спас традиційно вважається днем, коли люди прощаються з літом і починають чекати на осінь. Фермери й власники земельних ділянок закінчують збирати урожай жита і пшениці, а також починають сіяти озимі культури. Оскільки Горіховий Спас пов'язаний з роботою в полі та збором урожаю, церква не забороняє в цей день працювати.

В Україні існувала традиція обирати найстарішу жінку і посилати її збирати горіхи до лісу. Скільки вона принесе горіхів, стільки ж (мінімум) повинні були принести й інші мешканці села.

У давнину 29 серпня ткали полотно, вишивали рушники й шили одяг. Ішли на ярмарок, щоб виставити там на продаж своє полотно або навпаки — придбати. Ще у цей день пекли хліб і робили настоянку з горіхів. Остання вважалась такою, що має лікувальні властивості. Особливо проти  застуди й зцілення хворих суглобів.

Також існувала традиція ворожіння. Його здійснювали на першому з'їденому цього дня волоському горіху. Яким буде його смак, таким буде і наступний рік. :

  • Незрілий — чекайте на важливі новини;
  • Стиглий — прийде велика любов чи добрі звістки;
  • Червивий плід — буде біда;
  • Гіркий — до проблем;
  • Гнилий — чекайте на велику біду.

Заборони та народні прикмети

Фото: pixabay.com

Згідно з традицією, існує низка заборон, яких слід дотримуватися на Горіховий Спас. Наші предки вірили, що ці правила вбережуть від лиха протягом року. Отже, на третій Спас не можна:

  • Пліткувати, лихословити, злословити, сваритися й бажати іншим зла;
  • Відмовляти в їжі й воді бідним і мандрівникам;
  • Лінуватися, адже цей день повинен пройти у фізичній роботі;
  • Відмовляти, якщо вас попросили про допомогу;
  • Ходити до лісу без оберега (натільного хрестика), бо в цей день можна зустріти нечисту силу.

Деякі прикмети на Горіховий Спас пов’язана з погодними умовами. Так, якщо у цей день журавлі почали відлітати на південь — значить свято Покрова 14 жовтня буде морозним.

Почався дощ з грозою, то й вся осінь буде здебільшого теплою. А якщо на свято хороша погода — зима буде короткою, а весна ранньою. На небі бліді зірки — до ясної та сухої погоди наступного тижня

Також є прикмети й щодо майбутнього урожаю. Якщо цього року вдасться зібрати багато горіхів, то у наступному буде багато хліба. Знайти двійчатий або трійчатий горіх у день свята — це до великого багатства.

Серед інших народних прикмет і приказок відомі такі:

  • Багато горіхів на Спас — через рік буде хліба про запас;
  • Третій Спас — хліба припас;
  • Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали;
  • Коли гарний третій Спас — взимку буде квас;
  • Ластівки відлітають у три рази — у три Спаси;
  • Хороший урожай горіхів – до морозної зими;
  • Знайшов червивий горіх – чекай біди.
  • Горіховий Спас — сонце на осінь пішло.

Нагадаємо, Православна церква України затвердила перехід на новий календар з 1 вересня 2023 року. Коли відзначатимуть християнські свята за новоюліанським стилем.

Головне