Енергетична стратегія України: підготовка до зими та курс на декарбонізацію

Енергетична стратегія України: підготовка до зими та курс на декарбонізацію

15 жовтня – це умовний старт опалювального сезону в Україні. Насправді ж його починають, коли стовпчики термометрів не піднімаються вище 8 градусів тепла упродовж трьох днів. Наша енергосистема готова до осіння-зимового періоду, запевняючи у Міненерго.

Для цього енергетики провели наймасштабнішу ремонтну кампанію і продовжують відновлювати пошкоджені російськими атаками енергооб'єкти. Єдиний фактор, що може похитнути стабільність виробництва та передачі електроенергії – масовані ворожі обстріли.

Взимку можливі різні сценарії. Щоб підготуватися до всіх і оперативно реагувати на виклики, зокрема на об'єктах критичної інфраструктури, становлюють резервні типи живлення. Втім, на тепер ситуація в енергетиці стабільна, хоча ворог не припиняє щоденних атак, а енергетикам доводиться відновлювати живлення щодня до півсотні тисяч споживачів.

Цього тижня знеструмлення були в восьми областях. Загарбники знову цілили по енергооб'єктах. Ударними дронами та ракетами атакували, зокрема, енергетичну інфраструктуру Миколаївщини.

А раніше у цьому ж регіоні через аварію на високовольтних мережах без світла залишалося понад 250 тисяч споживачів. Електрика зникла і на Херсонщині. За кілька годин енергетики відновили електропостачання.

Жителі прифронтових територій та прикордоння без струму через бойові дії та обстріли. Загалом без світла близько 500 населених пунктів. Багатоквартирні будинки в Україні на 99% готові до опалювального сезону, так само як школи, садочки та лікарні. Більш детально про це дивіться у програмі "ЕнергоЛайв" на каналі "Ми-Україна".

Підготовка до опалювального сезону

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, особлива увага альтернативних джерел постачання та електрики у дев'яти прифронтових та прикордонних регіонах. Їхні потреби закриваємо перш за все. Особливо вразливі міста, які залежні від великих теплоенергетичних станцій, саме ТЕЦ і ТЕЦ Росія цілеспрямовано атакувала, знищивши або пошкодивши майже 90% усієї теплової генерації України.

Наша мета – дати цим громадам альтернативні джерела постачання тепла і електрики. Саме завдяки нашим друзям і союзникам ми отримуємо необхідні засоби для ремонтів і модернізації енергосектору. Євросоюз планує відновити 2,5 гігавати потужностей енергосистеми України.Про це заявила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон. Також вона зазначила, що внески до Фонду підтримки енергетики України зросли до 750 мільйонів євро і закликала продовжувати допомогу, адже Росія намагається занурити Україну у темряву і холод.

"Україна втратила значні можливості для опалення міст, тому що Росія націлилася не тільки на електростанції, але й на окремі об'єкти теплозабезпечення. І саме тому ми повинні надати екстрену підтримку, щоб Україна могла керувати системами теплозабезпечення. І, звісно, ми маємо переконатися, що водопостачання і система каналізації теж працюватимуть. Лише за цих умов люди залишатимуться у своїх оселях", - сказала вона.

Також Європейська комісія надасть 3 мільйони євро для роботи моніторингових місій МАГАТЕ на атомних електростанціях України. Ці кошти можна буде використати зокрема і для місій на підстанціях, що є критичними для забезпечення роботи АЕС. Країни Нордично-Балтійської вісімки нададуть Україні зимову пакет енергетичної підтримки.

Швеція, Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія та Фінляндія спрямують 44 мільйони євро на придбання енергообладнання.

"Сьогодні наш Союз ухвалив зимовий пакет для того, щоб підсилити соціальну стійкість та енергостійкість вашої країни. Ми будемо поставляти сонячні батареї, генератори та іншу продукцію, щоб підтримати вашу критичну та соціальну інфраструктуру. Швеція вклала 28 мільйонів євро у цей пакет для того, щоб надати вам електрику та чисту питну воду, і щоб допомогти пережити зиму", - йдеться у повідомленні.

Україна потребує додаткових засобів проти повітряної оборони і посилення повітряного щита. Це допоможе зміцнити енергетичну стійкість нашої держави напередодні зими.

Про це говорив міністр закордонних справ Андрій Сибіга на Раді міністрів закордонних справ ЄС. Росія не припиняє обстрілів об'єктів енергетики. Саме тому для українців важлива будь-яка допомога, зокрема і додаткове енергетичне обладнання, інвестиції у джерела генерації.

"Ми вдячні ЄС за зусилля зі зміцнення стійкості енергосистеми України та задоволення наших негайних потреб в енергетичній сфері. Йдеться як про відновлення, так і про підключення додаткових джерел та стабілізацію системи. Ми цінуємо готовність ЄС втілити низку додаткових кроків, які задовольнять частину потреб у енергоспоживанні цієї зими", - Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України.

Європейський Союз надасть 160 мільйонів євро для підтримки енергетичної безпеки України. Частина коштів – це замороження активи РФ.

Разом з тим, головний дипломат ЄС Жозеп Борель зазначив, що важливо не тільки підтримувати Україну фінансово, але й перешкодити Росії руйнувати енергосистему.

"Ми маємо закінчити цикл. Вони руйнують, ми відновлюємо. Ми маємо уникати знищення, зима вже на порозі. А враження електросистеми продовжуються, і війна триває. Українці чинять опір, але їм вкрай потрібна підтримка", - повідомив він.

Міжнародна підтримка енергетичного сектору України

Загалом, країни G7 та інші партнери від початку повномасштабного вторгнення Росії зібрали понад 4 мільярди доларів на відновлення енергетичної інфраструктури України. І ця допомога не припиняється. У Фонді підтримки енергетики України партнери акумулювали близько 700 мільйонів євро для ремонту і модернізації енергосектору.

Крім того, Єврокомісія працює над збільшенням максимального обсягу постачання електроенергії в Україну.

До роботи взимку готові усі дев'ять енергоблоків на підконтрольних Україні АЕС.

Планово-профілактичні ремонти «Енергоатом» виконав із випередженням графіків. Це додає потужності і можливості покривати попит на електроенергію, що зазвичай зростає в опалювальний період. Загалом Україні цієї зими необхідно близько 17 гігават електроенергії.

Проте через російські атаки було знищено 9 гігават генерації. Тому необхідно розбудовувати атомну енергетику. Про це говорили на другій міжнародній конференції атомні можливості для розвитку країни, воєнний час і повоєнна відбудова.

АЕС забезпечують близько 60% генерації в Україні. Та зараз, коли росіяни знищили 90% теплових та гідропотужностей, важливість атомної енергетики зростає.

Нині приєднані до мережі усі дев'ять атомних енергоблоків, що на підконтрольній Україні території. І це забезпечить нам світло і тепло взимку. 

З початком опалювального сезону атаки на енергетику посиляться, переконаний секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Литвиненко. Щоб убезпечити від ракетно-дронових ударів Росії ядерні об'єкти, в Україні працюють місії МАГАТЕ. Ми повинні захищати інфраструктуру ядерної енергетики України не лише тому, що аварія може мати серйозні наслідки.

"Ми повинні зберегти це важливе джерело електроенергії для України. Експерти Міжнародного атомного агентства чергують на підстанціях, до яких підключені АЕС. Також є графіки, вони, відповідно до графіку, будуть присутні на цих підстанція", - повідомив він.

Водночас Україні важливо не лише захищати атомні потужності, а й розвивати ядерну енергетику, переконані у МАГАТЕ. .

Україна знову матиме одну з найбільших в Європі ядерних енергетичних програм. За стратегією розвитку до 2050-го року українська енергетика повинна мати 24 гігавати потужностей. І працювати над цим необхідно вже зараз, переконані у Міненерго.

Розвиток атомної енергетики

Енергоатом взяв на себе зобов'язання звести нові енергоблоки. Ці завдання ми виконуємо в кооперації з нашими партнерами з компанією «Вістингаус», з яких заключена відповідна угода і вже розпочата робота по будівництву і проєктуванню нових енергоблоків, 9 енергоблоків.

Також триває підготовка до будівництва двох блоків на південноукраїнській атомній станції. Усі за технологією АІПІ-1000. АІПІ-1000, який є на сьогодні реакторами покоління 3+, найпередовішими реакторами.

"Найближчим часом ми повернемось до розгляду питання про добудову тих енергоблоків на Хмельниччині і не тільки. Я вірю, що і на Черкащині з'явиться Чигиринська атомна електростанція, і ми зможемо забезпечувати не лише Україну екологічно чистою атомною енергетикою, але й зможемо її експортувати до Європи по завершенню війни після нашої перемоги", - йдеться у повідомленні.

До того ж, саме розбудову атомної енергетики передбачає курс АЕС та США на заміщення викопного палива, до якого приєдналася і Україна.

Декарбонізація та "зелена" енергетика

Національний план з енергетики та клімату до 2030 року передбачає з-поміж іншого і розвиток атомної енергетики. І мова не лише про енергетичну безпеку і енергоефективність, а й про декарбонізацію, скорочення викидів парникових газів. Атомні електростанції працюють без викидів вуглецю та інших забруднювачів повітря, що провокують екологічні проблеми.

Дешеве у виробництві, надійна та стабільна. Це головні переваги атомної енергетики. А ще ця енергія екологічна. Звичайно, атомна енергетика, вона фактично протягом останніх двох років признана зеленим джерелом електроенергії. Вона включена в відповідну логістику Євросоюзу, як така, яка виробляє чисту електроенергію.

І через те фактично розвиток атомної енергетики, це і декарбонізація, і зниження викидів вуглецевого газу в атмосферу України. Жодних вуглецевих викидів, тож Європарламент включив ядерну енергію до переліку 17 так званих «зелених» технологій. В Європі у 2022 році вперше було прийнято рішення про те, щоб інвестиції в атомну енергетику назвати сталими.

Це значить, що європейські країни визнають потенційно важливу роль атомної енергетики в декарбонізації господарської діяльності континенту. До 2050 року ЄС прагне стати економікою з нульовими викидами парникових газів. Декарбонізація в світі – це перехід на низьковуглецеві способи ведення господарської діяльності людини.

Сам енергосектор продукує найбільше парникових газів, і декарбонізувати його найскладніше. За даними Міжнародного енергетичного агентства, щоб глобально скоротити викиди до 2050 року, виробництво ядерної енергії потрібно приблизно подвоїти.

Стати вуглецево-нейтральною країною прагне і Україна. Тому у 2015-му приєдналася до Паризької кліматичної угоди. Згодом уряд затвердив мету до 2030 року зменшити викиди парникових газів на 65% від рівня 1990 року.

Урядові програми підтримки енергонезалежності

Вже після початку аеликої війни в Україні запрацював фонд декарбонізації. Проте агресія Росії поглибила проблему. Триваюча агресія Росії не лише призвела до незлічених втрат життів, будинків та інфраструктури, але й сама війна значно посилила зміну клімату. За останніми оцінками, викиди парникових газів значно збільшилися через повномасштабну війну, яку веде Росія.

Тому міжнародні партнери підтримують розвиток атомної енергетики, а Енергоатом впроваджує технології та досягає домовленостей з іноземними компаніями для розбудови потужностей. Ядерна енергія – це чиста енергія. Тому вона безумовно сприятиме зменшенню викидів вуглецю в Україні та допоможе рухатись до Європи.

Посилення енергонезалежності – це ще й урядові кредитні програми. Позики на пільгових умовах можна отримати на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок, купівлю генераторів, будівництво сонячних електростанцій. І банки вже схвалили таких кредитів на 8 мільярдів гривень, а видали на 2 мільярди. Лише бізнес залишив майже 2500 заявок на встановлення енергообладнання. Банки кредитують і населення. Тільки у вересні українці отримали понад тисячу кредитів на 133 мільйони гривень.

Українці, нагадаю, мають змогу самі забезпечувати себе електроенергію і навіть її продавати, якщо скористаються урядовою програмою, ініційованою Міністерством енергетики, нульовий кредит для домовосподарств. Так можна придбати сонячні чи вітрові електростанції потужності до 10 кВт та системи накопичення електроенергії. Банки нададуть позику на суму до 480 тисяч гривень на 10 років.

Вимоги до охочих отримати кредит на власні електростанції прості. Головне не бути громадянином росії та не притягуватися до кримінальної відповідальності за злочини проти Нацбезпеки. 

"Ця програма в якійсь мірі користується попитом. Є банки, які акредитовані в цих програмах, зокрема, це державні банки і частина приватних банків. Самий простий спосіб, я б радив завітати до найближчого відділення однієї з державних банків, чи ті банки, які є приватними, які акредитовані в цій програмі", - йдеться у повідомленні.

Сплатити рахунки за світло українці можуть за допомогою програми «Національний кешбек». За придбання товарів українського виробництва держава повертає 10% їх вартості. Загалом так можна отримати до трьох тисяч гривень на місяць. Для участі у програмі потрібно замовити віртуальну картку і додати її в застосунку «Дія» у відповідному розділі. 

Головне