Дотримання закону чи кричуще порушення: що не так з роботою евакуаторів у Києві під час війни

Дотримання закону чи кричуще порушення: що не так з роботою евакуаторів у Києві під час війни

Евакуація транспортного засобу за порушення правил дорожнього руху досить поширена проблема, що супроводжується рядом неприємностей. Часто водій припарковує автівку, а повернувшись бачить, що її вже забирає евакуатор. Особливої гостроти це питання набуває під час воєнного стану. Ще гірше, коли це машина волонтера чи будь-кого дотичного до оборони країни.

Так, потреба швидко доставити допомогу військовим, стає серйозним викликом, коли волонтер вимушений забирати своє авто зі штрафмайданчика. "Ми-Україна" спробував розібратися, чи дійсно робота евакуаторів викликає невдоволення в суспільстві та розпитав думку юриста з цього приводу.

За що евакуатор може забрати машину

Фото з відкритих джерел

Тимчасово затримати транспортний засіб та доставити його на штрафмайданчик мають право лише працівники поліції або інспектори з паркування. Підстави для цього визначені у статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Забрати автівку на штрафмайданчик можуть, якщо вона:

  • Перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху. Наприклад, її припарковано на проїжджій частині в другому ряді, у смузі громадського транспорту, на тротуарі, на мосту, на залізничному переїзді, на трамвайних коліях, на пішохідному переході або ближче ніж 10 метрів від нього;
  • Заважає виїзду з прилеглих територій чи руху інших автомобілів та пішоходів;
  • Стоїть на паркувальних місцях, призначених для осіб з інвалідністю чи для електромобілів.

Також забрати авто на евакуаторі можуть, якщо у ньому виявлено серйозні несправності (наприклад, з гальмами) або є проблеми з номерними знаками.  

Якщо ж затриманий автомобіль не створює перешкод дорожньому руху та не загрожує його  безпеці, він не може бути поміщений на штрафмайданчик.

Однак не завжди працівники поліції дотримуються вимог законодавства щодо евакуації тимчасово затриманих авто. Коли евакуація авто на штрафмайданчик є незаконною?

  • Якщо ви не порушували правил паркування і у вас є докази, які можуть це підтвердити;
  • Якщо працівники патрульної поліції вже розпочали евакуацію автомобіля, і в цей час ви повертаєтеся до неї. Тоді вам мають виписати штраф і залишити автівку;
  • Якщо вас зупинила патрульна поліція і наполягає на тимчасовому вилученні авто, але не пояснює на якій підставі ви маєте віддати свій транспорт;
  • Якщо авто суттєво не перешкоджає дорожньому рухові та не створює загроз для його безпеки.

Як повернути авто зі штрафмайданчика

Фото: pixabay.com

Для цього треба сплатити штраф, а також послуги евакуації та зберігання автівки. Після цього треба  прийти на штрафмайданчик, взявши з собою:

  • Квитанції про сплату штрафу і зазначених послуг;
  • Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
  • Посвідчення водія, документ, що посвідчує особу;
  • Страховку або документ, що підтверджує право власності на авто;
  • Заяву на повернення авто.

При цьому штраф доведеться сплатити навіть якщо ви не згодні з ним. Інакше ви не зможете забрати свою автівку зі штрафмайданчика. Звісно, ви можете звернутися до суду й оскаржити постанову про адміністративне правопорушення. Якщо суд задовольнить позов, то вам повернуть суму скасованого штрафу.

Чи треба евакуювати машини під час воєнного стану: дискусія

Фото з відкритих джерел

Тему роботи евакуаційних служб під час війни актуалізував блогер і автомобільний журналіст Рауль Чилачава. У своєму Telegram-каналі він зауважив, що у Києві існує служба з евакуації автотранспорту, якщо він запаркований з порушенням правил.

“У нормальних столицях і країнах автомобіль евакуюють, якщо він заважає проїзду. Якщо не дуже заважає, але порушує - виписують штраф. Нагадаю, що у нас у країні воєнний стан, але при цьому евакуатори працюють справно”, — написав Чилачава.

За його словами, основний прибуток з евакуації отримує компанія, яка займається евакуацією автівок. При цьому надходжень у столичний бюджет майже немає. Блогер також згадав про скандал, який спалахнув у Києві незадовго до повномасштабного російського вторгнення.

“Компанія-евакуатор фальсифікувала факт порушення та просто вимагала гроші з водіїв. Історія нічим не скінчилася, ніхто не сів. Сьогодні побачив пост на ФБ, що люди почали чинити опір і вступають у конфлікти зі службою евакуації”, — йдеться у дописі.

У коментарях почалася дискусія, учасники якої наводили свої “за” і “проти” евакуації автівок. Загалом аргументація зводилась до наступного:

  • Евакуювати треба, бо штраф не усуває факту порушення і не усуне проблеми. “...бо потім будуть люди, які воювали і їм можна все. Те що частина грошей корумпована, то інше питання", — вважає один з дописувачів;
  • Евакуювати треба, але тільки тоді, коли автомобіль створює проблеми для руху інших авто і пішоходів. В інших випадках — штраф. "Евакуювати взагалі не можна, треба виписувати штрафи за не правильне паркування. І не зрозуміло куди йдуть гроші, які люди платять на штрафмайданчику. І ще одне, евакуатори самі порушують правила і стоять в заборонених місцях", — написав інших учасник дискусії;
  • Проблема не в евакуації авто, а в тому, що на цьому наживаються недобросовісні компанії. "За рік до війни нашу машину евакуювали за відстань від пішохідного переходу на Тичини (була за переходом, тобто не заважала пішоходам бачити транспорт). Я була розлючена, коли 1,5 тис. ми сплатили ФОПу за послуги евакуатора, 700 за стоянку (переказ на карту ФОПа) та 500 або щось таке штрафу за порушення!”, — розповіла дописувачка;
  • Правила паркування і дорожнього руху існують незалежно від воєнного стану, тож їх треба дотримуватись. Прихильники цієї тези у різний спосіб висловлювали думку, що порядок повинен бути завжди і кожне порушення має бути покаране. “...коли людина свідомо кладе болт на правила, вона заслуговує покарання незалежно від того чи є війна, чи ні”, — відреагував дописувач на пост Чилачави.

Згодом блогер пояснив свою позицію щодо роботи евакуаторів. У Facebook Чилачава зауважив, що згідно з результатами його опитування мінімум 45% українців за евакуацію транспорту, якщо він запаркований із порушенням правил дорожнього руху. Навіть під час війни.

“Хтось бачив у лютому-березні евакуатори на вулицях Києва і як вони доблесно справлялися з автомобільним хаосом у центрі міста? Я побачив лише десятки, якщо не сотні криворуких водіїв і не менш криворуких будівельників блокпостів. В результаті – сотні розбитих машин. Автівки валялися тижнями, евакуаторів не було. Напевно, вважали, що ніхто не заплатить”, — написав блогер.

На думку Чилачави, евакуація транспорту повинна проводитись лише у разі, якщо автомобіль реально заважає проїзду/виїзду автотранспорту.

”За дрібні правопорушення має бути штраф. Гроші мають йти місту, а не конторі, яка займається евакуацією. Місто Київ історію з паркуванням провалило. Евакуатори – це корупційна схема. Це моя особиста думка”, — резюмував він.

Розмова з експертом: чому робота евакуаторів викликає невдоволення

Фото: Faceboook/Адвокат Вадим Володарський

“Ми-Україна” поспілкувався з юристом Вадимом Володарським з приводу роботи евакуаторів і законності вилучення приватного автотранспорту, зокрема під час воєнного стану. На його думку, ця процедура є доволі сумнівною правової з точки зору.

“Я противник евакуації автівок, на це є юридичні та фактичні підстави. Щодо юридичних: тут цілий комплекс проблем. Адже норми закону, відповідно до яких у людей вилучають власність без рішення суду — викликають сумнів з точки зору конституційності.

Що стосується ціноутворення. Евакуацію подають як платну послугу. Але відповідно до закону про захист прав споживачів людині не можна нав’язувати жодні платні послуги. Якщо людина сама не замовляла ці послуги, а їй кажуть, що не повернуть машину, доки вона не заплатить — це грубе й кричуще порушення прав споживачів. Щодо встановлення цін на евакуацію автомобіля, тут можуть бути питання з боку антимонопольного комітету. Не знаю, чому цим досі не займаються”, — говорить експерт.

На його думку, людям умисно створюють умови, які б сприяли евакуації автівок і, як результат, сплату водіями штрафів.

“Тепер про фактичні підстави. Якщо ми говоримо про Київ, то, на жаль, навіть ті паркомісця, які раніше були, зокрема й платні — їх у багатьох місцях умисно знищують. Складається ситуація, коли в цілому районі припаркуватись фактично неможливо. Тобто людей штовхають паркуватися так, аби потім їхні автомобілі забирали евакуатори. Я вважаю, що це робиться свідомо”, — упевнений Володарський.

За його словами, така позиція столичної влади щодо автомобілістів має кілька аспектів — як фінансових, так і  політичних.

“По-перше, це питання коштів за евакуацію і штрафмайданчики, які йдуть не до міського бюджету. А по-друге, у нас біля міської влади організувалась група так званих урбаністів, які є противниками будь-якого використання приватного автотранспорту. Вони вважають, що всіх треба пересадити на велосипеди й громадський транспорт”, — каже юрист.

Володарський зауважив, що бажання зменшити кількість приватного автотранспорту шляхом створення незручностей для водіїв є хибною політикою.

“Уже були заяви з боку столичної влади про те, що вони хочуть пів мільйона автомобілістів пересадити на громадський транспорт. Який, до речі, не справляється з кількістю пасажирів і не працює під час повітряної тривоги. До того ж, є люди, потреби яких не може задовольнити велосипед або громадський транспорт. Але владі та урбаністам байдуже, вони навмисно проводять таку політку, щоби користуватись автомобілем було незручно. В результаті страждають звичайні люди, які використовують автомобілі в робочих цілях”, — зазначає експерт.

Він також припустив наявність корупційної складової в роботі евакуаторів, які отримують більше прибутки від своєї діяльності, ніж міський бюджет.

“Є підстави припускати, що проблема (корупції — ред.) є. Але без доказів неможливо точно стверджувати. Дійсно, бувають випадки, коли автомобілі евакуюють навіть тоді, коли вони стояли без порушень і не створювали реальних перешкод для руху. До того ж кошти за евакуацію йдуть не в дуже прозорому напрямку й більшість — поза міського бюджету. У поєднанні зі свідомим знищенням паркомісць навіть там, де вони роками були, виникають питання (щодо корупційної складової — ред.)”, — каже Володарський.

Він також запропонував рішення, яке б дозволило зменшити кількість неправильних паркувань і, відповідно, евакуацію автівок на штрафмайданчики.

“З юридичної точки зору це питання могло б бути вирішене військовою адміністрацією. Правила дорожнього руху самі по собі не змінюються, навіть під час воєнного стану. Але питання не в ПДД, а у використанні евакуаторів. Єдине дієве рішення, яке б зняло цю проблему — збільшення паркомісць до необхідного рівня. Адже цей дефіцит створений абсолютно штучно”, — говорить експерт.

Володарський також назвав кілька методів боротьби з незаконною евакуацією автівок.

“По-перше, це оскарження самих постанов, які накладаються за порушення права зупинки та стоянки у випадках, коли є для цього підстави. Також є можливість стягнення коштів згідно з законом про захист прав споживачів, адже ці послуги (роботу евакуатора — ред.) не замовляли. І треба, щоб люди звертались до Антимонопольного комітету стосовно ціноутворення і нав’язування послуг”, — радить юрист.

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала законопроєкт, який дозволить українцям самостійно проходити теоретичну частину перед іспитом на отримання водійського посвідчення.

Головне