У День Конституції, 28 червня 2023 року, Верховна Рада ухвалила законопроект 9342, в якому зокрема йдеться про доплати військовим від 30 тис. до 100 тис. грн. В результаті парламентських баталій принципових змін щодо них не відбулося. Проте законотворці вирішували й цілу низку інших питань. Розбираємося, що саме ухвалили нардепи.
Доплати військовим
Виплати військовим у лютому 2022 р. Кабмін ухвалив постановою №168 із такими нормами початковими нормами доплат на період воєнного стану: 30 тис. грн усім військовослужбовцям, до 100 тис. грн тим військовослужбовцям, які беруть участь у бойових діях (пропорційно періоду участі).
З 1 лютого 2023 р. принцип нарахування змінився в такий спосіб, що доплати у 30 тис. передбачені в разі виконання бойових завдань. 10 квітня законопроектом №8212 їх повернули, але документ було заблоковано. Наприкінці травня отримали новий №9342, що стосується доплат та деяких інших важливих питань військової служби.
В частині додаткової винагороди законопроект до другого читання має такі норми.
Додає нову ст. 9-2 до закону про соціальний та правовий захист військовослужбовців. У ній вказано, що на час воєнного стану військовослужбовцям щомісячно виплачують додаткову винагороду. Умови, розміри та порядок визначає Кабмін.
У прикінцевих та перехідних положеннях власне самого законопроекту прописують, що розмір додаткової винагороди під час дії воєнного стану складає від 30 тис. до 100 тис. грн (на додаткових умовах Кабміну) військовослужбовцям, які:
- беруть безпосередню участь у бойових діях або заходах для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави. При цьому вони перебувають безпосередньо у районах здійснення цих заходів, на ТОТ, на території між позиціями сил оборони та позиціями агресора (на передовій);
- здійснюють бойові (спеціальні) завдання. У той же час Головне юридичне управління ВР зазначає, що терміну "бойові (спеціальні) завдання" у законодавстві немає і це правова невизначеність.
"Військовослужбовцям щомісячно виплачується додаткова винагорода у 30-100 тис грн. Доплата виплачується на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених КМУ, тобто як зараз", - констатував член фінансового комітету ВР, нардеп Ярослав Железняк.
В результаті у законі граничні суми будуть зазначені, чого раніше не було, будуть окреслені дуже загальні підстави для їхніх виплат. Але усі умови все одно йдуть на розсуд Кабміну.
Що ж до набрання цими нормами чинності, то відбудеться це через 30 днів після опублікування прийнятого закону. Проте додаткові винагороди нарахують заднім числом, тобто з першого числа того місяця, в який проект опублікують. Скоріше за все вже с 1 липня.
Також депутати встановили (за визначеними Кабміном порядками):
- доплату для інструкторів – 15 тис. грн на місяць;
- доплату для курсантів – 2,35 тис. грн на місяць.
Нарешті переглядають і виплати строковикам, про що нижче.
Виплати пораненим після лікування
"Поранені, які пройшли ВЛК і отримали статус "тимчасово непридатні" під час воєнного стану фактично є прив‘язаними до своїх частин. Вони не можуть ефективно полікуватися і, водночас, ефективно виконувати бойові завдання теж. Частина з них – люди з інвалідністю. А ще їх виводять поза штат, а їхнє грошове забезпечення зменшують до 500-1000 грн. Так само роблять і з "обмежено придатними". Військові частини теж не можуть їх залишити на посаді, бо потрібні люди, які виконуватимуть бойові завдання. Система переведень на інші посади, які відповідають кваліфікації та можливостям військових, на практиці не працює", - окреслює проблему адвокат Масі Найєм.
Повідомлення про мізерні виплати останніми місяцями від поранених військовослужбовців надходять масово. До скасування у лютому цього року доплат на рівні 30 тис. всім військовослужбовцям із пораненими, яких виводять поза штат у розпорядження в/ч, проблема гостро не поставала. Після скасування її відчули повною мірою. Законопроектом взялися її вирішити, і це справді величезний плюс.
Норми прописали у прикінцевих та перехідних положеннях (вони наберуть чинності за тим самим принципом, що й норми про додаткову винагороду):
- військовим, які у зв’язку із пораненням (контузія, травма або каліцтво) знаходяться у стаціонарі або знаходяться у відпустці для лікування після тяжкого поранення мають отримувати винагороду 100 тис. грн на місяць. Одноразова виплата того ж рівня передбачена й у разі смерті внаслідок поранення;
- визнані за висновком ВЛК обмежено придатними або непридатними до служби з переоглядом через 6-12 місяців та йдуть у розпорядження командирів, отримають раніше призначене їм грошове забезпечення в повному обсязі протягом двох місяців;
- через два місяці і весь час, поки військові будуть у розпорядженні, їм мають виплачувати оклад за званням, надбавку за вислугу та додаткову винагороду 20,1 тис. грн на місяць.
Загальні вимоги, окреслені законом, саме такі. Але й тут маємо уточнення, що умови та порядок встановлює Кабмін.
Відпустки військовим
Відпустки у зв’язку із хворобою чи пораненням. Закон про соцзахист військовослужбовців (ст. 10-1, п. 11) зараз передбачає вимоги щодо відпустки у зв’язку із хворобою. Прийнятий проект прописує більш розширений та деталізований алгоритм:
- на підставі висновку ВЛК військовослужбовцю надають відпустку для лікування у зв’язку із хворобою або після поранення (контузії, травми або каліцтва);
- максимальний термін відпустки як і був – 4 місяці (окрім виключень, що передбачені законодавством, а це, зокрема, в разі туберкульозу – 12 місяців). Проте уточнюють, що відпустка надається без урахування часу проїзду – до двох діб в один кінець;
- після безперервного лікування та відпустки для лікування збирається ВЛК, щоб вирішити питання про придатність до військової служби так само, як і до змін.
У Статуті внутрішньої служби ВСУ прописали, що військові, яким передбачена відпустка для лікування чи якщо вони визнані непридатними звертаються до ТЦК СП. Там їм надають документи від військової частини про відпустку або звільнення. Документи на відпустку для лікування чи на оформлення звільнення вони можуть подавати особисто. Порядок окремо прописує Міноборони.
Щорічні відпустки. Зараз за законом під час дії воєнного стану надається частина щорічної відпустки тривалістю не більше 10 днів. Це без урахування часу на дорогу (до двох діб) та в разі того, що одночасно у цей момент відсутні не більше 30% від загальної чисельності військовослужбовців у підрозділі. Ці норми змінюють (ст. 10-1, п. 18):
- надається частина щорічної відпустки тривалістю не більше 30 днів максимум по 15 днів кожна з частин;
- надається відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин не більше 10 днів.
Умови щодо проїзду та комплектації підрозділу під час відпустки ті самі.
Вимоги щодо мобілізації
До другого читання у законопроект додали невеликі, але принципові зміни. Їх вносять до закону про мобілізацію. А саме до ст. 23 про відстрочку від призову під час мобілізації. Там перелічені 15 категорій, які її отримують. Серед них військовозобов’язані, у яких є особами з інвалідністю:
- дружина або чоловік;
- один з батьків своїх чи дружини або чоловіка (першої чи другої групи).
До цього пункту додають пряму вимогу. Відстрочку таким військовозобов’язаним нададуть лише за умови, якщо немає інших працездатних, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб з інвалідністю. Наприклад, якщо у когось з батьків інвалідність, але дружина або чоловік, брати або сестри військовозобов’язаного працездатні відстрочка не передбачена.
Також нардепи доповнили Статут внутрішньої служби ЗСУ. Згідно із доповненнями, мобілізованих неможна допускати до участі у бойових діях без попередньої базової загальновійськової підготовки чи якщо вони не мають бойового досвіду. Тривалість курсу для тих мобілізованих, які раніше не служили у ЗСУ чи інших формуваннях, має становити мінімум місяць.
Проблема строковиків
Призов на строкову військову службу під час воєнного стану не відбувається. Але так само не завершується у цей період служба призваних раніше строковиків.
"Вони проходять строкову службу і отримують на сьогодні зарплату в розмірі 420 грн. Вони перебувають у військових частинах. Їх фактично ніхто нічому не вчить. Вони ніби за щось покарані. Їх не застосовують у військових діях, не відпускають у відпустки, не дають можливості навчатися", - констатує адвокат Ростислав Кравець.
У законопроекті є кілька умов, які на цей гнітючий стан справ впливають.
Відпустки строковиків. За оновленим законодавством під час дії воєнного стану загальна тривалість відпустки для них протягом календарного року – 30 днів. Її мають надавати частинами, кожна тривалістю до 15 днів. У цей час у підрозділі має бути не менше 70% особового складу.
Мобілізація. Термін строкової служби за законом 12 місяців (для призовників із вищою освітою та ступенем магістра) та 18 місяців (для решти). На час воєнного стану вони продовжуються із усіма зазначеними адвокатом недоліками, хоча строковики можуть укласти контракт на проходження служби. А тепер проект дозволяє строковику добровільно, за власним бажанням, перевестися на військову службу за призовом під час мобілізації. За умови, що під час воєнного стану на строковій він відслужив не менше шести місяців. Оскільки війна триває вже 16 місяців, можливість передбачена для усіх.
Виплати. На умовах та у порядку, що встановлює Кабмін, строковикам призначили щомісячну додаткову винагороду 6 тис. грн.
Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав про те, які основні законодавчі умови прив’язані до строку дії воєнного стану та пролонгуються разом із ним.