Доплати військовим, правоохоронцям та рятувальникам: що змінилося в нарахуванні

Доплати військовим, правоохоронцям та рятувальникам: що змінилося в нарахуванні

Кабмін переписав постанову №168 про доплати військовим під час воєнного стану. "Ми – Україна" розбирався, які тепер розміри та умови додаткової винагороди?

На виконання закону

Нову редакцію постанови уряд ухвалив 9 серпня. Тоді ж прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що "справедливі" виплати "внормували".

"Так, на час дії воєнного стану розмір доплат становитиме 30 тисяч гривень щомісяця", - сказав прем'єр.

Оновлення постанови відбулось на вимогу нового закону 3161-IX, який набрав чинності 30 червня, і це важлива для призначення додаткових винагород та виплат дата. Після 1 лютого 2023 р., коли доплати 30 тис. грн в тилу скасували, їх намагались повернути законодавчо. Ухвалений варіант закону не категоричний, але кілька важливих норм затверджує, бо згідно із ним:

  • розмір додаткової винагороди військовим визначили на рівні 30 тис.-100 тис. грн. Тобто вказані на рівні закону граничні суми, чого раніше не було;
  • призначають доплату із прив'язкою до виконання бойових (спеціальних) завдань, тлумачення яких не надали;
  • доплата визначається на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабміном. Тобто закон зобов'язав уряд переглянути постанову №168;
  • норми щодо виплат щомісячних винагород усім військовим, а також інструкторам та курсантам та додаткових виплат пораненим, полоненим, а також сім'ям загиблих наших захисників набирають чинності з першого числа того місяця, коли чинності набрав закон. Тобто, хоча постанову Кабмін переписав у серпні, застосовувати їх мають з 1 червня.

У новій редакції постанови – деталі.

Кому повернули доплати 30 000 грн?

Військовослужбовці. Додаткова винагорода в розмірі 30 тис. грн має щомісячно виплачуватися військовослужбовцям, якщо вони здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період заходів з оборони. Розмір мають визначати пропорційно часу виконання таких завдань.

Визначення "бойові (спеціальні) завдання", нагадаємо, у законі та і ніде у законодавстві немає. Як затвердив уряд, їхній перелік із прив'язкою до доплат встановлюють міністерства та держоргани із погодженням у Мінфіні та Мінекономіки. Також з урахуванням завдань, які покладені на: ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР Міноборони, Нацгвардію, Держприкордонслужбу, Управління держохорони, Держслужбу спецзв'язку, Держспецтранспорту.

Якщо перекласти з бюрократичної на звичну мову, то за рішенням керівництва 30 тис. грн в тилу, під час ротації можуть як призначити, так і не призначити. Умова про бойові (спеціальні) завдання є гнучкою. Офіційні роз'яснення від фінансистів у частинах військові, до яких зверталася авторка, ще не отримували. Неофіційно, поки все залишається як було і на повернення 30 тис. грн у тилу не чекают.

"На мій погляд, формулювання у постанові Кабміну не відповідає тому, що стосовно доплат є у законі. Військовим, навіть якщо вони не в зоні бойових дій, мали б доплачувати 30 тис. грн. І за духом закону, і за нормами", - зазначає адвокат Ростислав Кравець.

Положення з закону наводимо дослівно:

"Військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, а також здійснюють бойові (спеціальні) завдання, у період здійснення зазначених заходів (завдань) щомісячно виплачується додаткова винагорода від 30000 до 100000 гривень на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України".

"Кабмін загубив норму "або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України", - каже Кравець, - У постанові цього немає, і вона не відповідає положенням закону. Оскільки закон вищий за постанову уряду, військові можуть оскаржувати. Але дуже неприємно, коли військовим за виплатами доводиться звертатися до суду. Також можуть бути зловживання з боку командирів та військових частин, які трактуватимуть норми постанови про бойові (спеціальні) завдання не на користь військовослужбовців".

ДСНС, НАБУ (начальницький склад управління спецоперацій), Нацполіція. Додаткова винагорода призначається до 30 тис. грн на місяць пропорційно. В даному випадку про бойові (спеціальні) завдання вже не йдеться. Щоправда у постанові прямо не зазначили пропорційно чому мають призначати доплату. Але порядок, умови та розміри за відповідними міністерствами (у даному випадку МВС) із погодженням у Мінфіні та Мінекономіки.

Нині є діючі накази МВС №775 та №35, яким виплати поліцейським та складу служби цивільного захисту вже унормували. Ними встановлені додаткові винагороди до 30 тис. грн тим, хто служить в окремих регіонах та в районах завдання ракетних ударів та БПЛА. Решті - до 10 тис. грн. Поки що ці накази змін не зазнали. Тож і цій категорії очікувань щодо доплат немає.

Керівники та інструктори-викладачі навчальних центрів. Доплату призначили розміром від 15 тис. до 30 тис. грн на місяць. Сума залежить від:

  • кваліфікації;
  • часу підготовки та навчання персоналу.

Серед прописаних у постанові, а перед тим у законі, виплат також:

  • 2350 грн – щомісячна додаткова винагорода курсантам. Призначають пропорційно часу навчання;
  • 6000 грн – щомісячна додаткова винагорода строковикам. Пропорційно часу проходження служби;
  • 20 100 грн – щомісячна додаткова винагорода пораненим військовослужбовцям, яких ВЛК визнають обмежено придатними чи непридатними (переогляд через 6-12 місяців) та яких зарахували у розпорядження військових частин. Перші два місяці після зарахування за законом їм мають виплачувати раніше призначене грошове забезпечення в повному обсязі. Потім – 20 100 грн на місяць.

Кому призначили 50 000 грн?

До 50 тис. грн. Додаткову винагороду до цієї порогової суми призначають рятувальникам (ДСНС), начальницькому складу НАБУ та поліцейським вже у тому разі, якщо вони виконують бойові (спеціальні) завдання у складі:

  • органу військового управління;
  • штабу угрупування військ (сил);
  • штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угрупування військ. Якщо він управляє частинами та підрозділами на лінії бойового зіткнення у першому ешелоні оборони чи наступу.

Умови та розміри визначає Міністерство внутрішніх справ.

50 тис. грн. Доплата військовослужбовцям щомісяця пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у складі:

  • органу військового управління;
  • штабу угрупування військ (сил);
  • штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угрупування військ;
  • командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) у тому числі поза зоною бойових дій. Але якщо веде управління частиною, підрозділом першого ешелону оборони чи наступу.

Кому призначили 100 000 грн?

До 100 тис. грн. Додаткову винагороду до граничного рівня та пропорційно участі у бойових діях чи заходів в зоні бойових дій призначають:

  • рядовому та начальницькому складу воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби;
  • поліцейським;
  • рятувальникам;
  • начальницькому складу управління спецоперацій НАБУ.

100 тис. грн. Доплату призначають військовослужбовцям щомісяця на період участі у бойових діях та пропорційно цьому.

Командири складають накази про доплату 100 тис. грн. До них та для призначення того ж рівня винагороди включають військовослужбовців, поліцейських, рятувальників, начальницький склад управління спецоперацій НАБУ, рядовий та начальницький склад воєнизованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби у таких випадках:

  • поранення (контузія, травма, каліцтво), яке пов'язане із захистом Батьківщини, саме у такому формулюванні, для поліцейських та складу служби цивільного захисту – із участю в бойових діях, під час стримування агресії у тому числі на ТОТ та у "сірій" зоні. Доплата передбачена на час лікування у стаціонарі та відпустки для лікування після тяжкого поранення;
  • полон, перебування у заручниках, інтернування в нейтральні держави, відсутність безвісно. Доплата передбачена у тому разі, якщо у полон здалися не добровільно. Це уточнення урядова постанова дублює із закону;
  • загибель, смерть внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини. Виплата надається за той місяць, в якому людина загинула.

Уточнення щодо одноразової грошової допомоги

У постанові про доплати другий пункт описує виплату одноразової грошової допомоги. Розмір складає 15 млн грн та виплачується сім'ям загиблих, померлих внаслідок поранення.

Є загальні положення, які не чіпали. Зокрема про те, що день виникнення права на цю допомогу – дата загибелі, вказана у свідоцтві про смерть. Про те, що виплата розподіляється рівними частинами між усіма, хто має на неї право. Також у постанові були та лишають вказівки про зарахування на рахунок у держбанку, про вирішення за згодою осіб чи у суді суперечок щодо перерозподілу допомоги між членами сім'ї.

Проте одну норму Кабмін додав. Порядок та умови одноразової грошової допомоги визначають міністерства та держоргани за погодженням із Мінфіном та Мінекономіки. Тобто за структурами, підлеглі яких загинули чи померли внаслідок поранення, право визначати особливості виплати.

Нагадаємо, що раніше "Ми -  Україна" розповідав про те, як змінилися умови звільнення з військової служби.

Головне