8 травня в Україні – День пам’яті та примирення, 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. З нагоди цих дат, розбираємось, який соціальний захист – доплати до пенсій та пільги – надає держава учасниками ДСВ, дітям війни та жертвам нацистських переслідувань.
Розмір пенсії ветеранів війни та доплати
Окремого законодавства щодо соціальних гарантій саме учасників ДСВ немає. Є загальний закон для ветеранів усіх війн, у тому числі й нинішньої,– про їхній статус та гарантії соцзахисту. Згідно із ним та з огляду на участь у Другій світовій, до ветеранів відносяться:
- учасники бойових дій. Ті, хто під час ДСВ проходили службу у армії;
- особи з інвалідністю внаслідок війни. Військовослужбовці, партизани, підпільники, працівники, що стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання під час виконання обов’язків, перебування на фронті, в зоні воєнних дій, на прифронтових дільницях;
- учасники війни. Військовослужбовці, що проходили під час ДСВ службу у ЗС, МВС, Комітеті держбезпеки СРСР, арміях союзників, навчалися у військових навчальних закладах, в школах, на курсах, особи, що працювали в тилу.
Статус ветеранів війни підтверджує відповідне посвідчення.
Пенсії ветеранів війни розраховують на підставі закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в залежності від стажу та заробітку. Або закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб. До таких інших осіб відносяться партизани, підпільники, робітники та службовці, які отримали інвалідність через участь у ДСВ. У них за цим законом права на пенсію ті самі, що й у військовослужбовців строкової служби. Якщо ж у ветерана є права на пенсію за обома законами, то треба робити вибір на користь якогось одного.
Пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни за законом про пенсії осіб, звільнених з військової служби, встановлюють такого рівня:
- 100% грошового забезпечення або заробітку – перша група;
- 80% - друга група;
- 60% - третя група.
Є ціла низка підвищень для ветеранів. До пенсії на підставі закону про статус ветеранів вони такі:
- УБД: 25% розміру прожитмінімуму для осіб, що втратили працездатність – 523,25 грн у 2023 р.;
- Особи з інвалідністю внаслідок війни: 50% прожитмінімуму для осіб з інвалідність першої групи (1046,5 грн), 40% - другої групи (837,2 грн), 30% - третьої групи (627,9 грн);
- Учасники війни: 15% прожитмінімуму для осіб, що нагороджені орденами та медалями колишнього СРСР за роботу чи службу в тилу (313,95 грн), 10% - решті (209,3 грн).
До пенсії по інвалідності внаслідок війни, за законом 1727-IV передбачена державна соцдопомога на догляд розміром від 15% до 100% від прожитмінімуму для осіб, що втратили працездатність (від 313,95 до 2093 грн).
За законом 1603-IV надається щомісячна допомога на прожиття:
- 70 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни I групи;
- 50 грн – особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп;
- 40 грн – УБД.
Також, згідно із постановою Кабміну №656, мінімальна пенсія осіб з інвалідністю внаслідок війни має бути не менше 650% прожитмінімуму (14 761,5 грн). Такий рівень для тих, у кого перша група. Особи з інвалідністю внаслідок війни другої та третьої груп з числа УБД у період ДСВ, а також УБД у період ДСВ, яким вже виповнилося 85 років (а тільки такі й лишилися, бо останній призов під час тієї війни був юнаків 1927 року народження), мають отримувати таку саму пенсійну виплату.
Якщо разом з усіма надбавками, підвищеннями, допомогами пенсійні виплати до цих розмірів не дотягують, держава має оплачувати решту.
Пільги ветеранам
Є низка пільг, яка надається усім ветеранам, зокрема:
- безоплатні ліки за рецептом;
- позачергове безоплатне зубопротезування;
- безоплатне щорічне санаторно-курортне лікування;
- забезпечення жилою площею в тому разі, якщо особи потребують поліпшення житлових умов. Для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни – позачергове, для учасників війни – першочергове;
- обслуговування підприємствами, організаціями, закладами та установами, у тому числі й тими, що надають соцпослуги з догляду, для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни позачергове, для учасників війни – першочергове.
Безоплатний проїзд. Для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни передбачений усіма видами міського пасажирського транспорту, автотранспортом у сільській місцевості, залізничним та водним приміським, автобусами приміського та міжміського сполучення.
Безоплатний проїзд туди і назад залізничним, водним або міжміським автотранспортом передбачений:
- особам з інвалідністю внаслідок війни – раз на рік;
- УБД – раз на два роки.
Комунальні знижки. Ветерани війни мають такі пільги щодо плати за користування житлом (на площу в межах норм: 21 кв. м загальної площі на кожну постійно проживаючу особу та ще плюс 10,5 кв. м на сім’ю), комунальними послугами та на вартість палива:
- особи з інвалідністю внаслідок війни – знижка 100%;
- УБД – знижка 75%;
- учасники війни – знижка 50%
Абонплата за користування телефоном також із пільгами:
- особам з інвалідністю внаслідок війни – 100%;
- УБД та учасникам війни – 50%.
Жертви нацистських переслідувань: пільги та доплати
До жертв нацистських переслідувань за законодавством відносять малолітніх ув’язнених концтаборів (яким на той момент було до 14 років), що визнані особами з інвалідністю, неповнолітніх ув’язнених концтаборів (було до 18 років), колишніх в’язнів концтаборів, дружин чи чоловіків жертв нацистських переслідувань, що не одружилися вдруге. Їхній статус підтверджує відповідне посвідчення.
Пільги. Законом передбачені наступні, в залежності від статусу:
- медичні. Безоплатні ліки за рецептом, безоплатне зубопротезування, щорічне санаторно-курортне лікування та щорічне медобстеження передбачені всім жертвам нацистських переслідувань;
- транспортні. Безоплатний проїзд громадським транспортом, приміськими та міжміськими автобусами, приміським залізничним та водним транспортом – малолітнім та неповнолітнім в’язням. Безоплатний проїзд залізничним, водним, автобусним міжобласним маршрутом, повітряним транспортом раз на два роки – колишнім неповнолітнім в’язням, раз на рік – малолітнім в’язням з інвалідністю першої та другої групи;
- комунальні. Знижка оплати за користування житлом (у межах тієї ж норми, що і для ветеранів війни), за компослуги, вартості палива неповнолітнім в’язнім – 75%, малолітнім в’язням – 100%, в’язням концтаборів та чоловікам чи дружинам померлих жертв – 50%. Знижка на абонплату за користування телефоном для всіх – 50%;
- трудові. Переважне право на залишення на роботі, 100% розміру зарплати по тимчасовій непрацездатності, використання щорічної відпустки у зручний час передбачені для всіх в’язнів концтаборів;
- житлові. Забезпечення житлом, в разі, якщо особа потребує поліпшення житлових умов. Позачергове для малолітніх в’язнів з інвалідністю та чоловіків чи дружин померлих жертв, а для інших – першочергове.
Доплати до пенсії. Відсоток від прожитмінімуму, який щомісяця мають доплачувати на додачу до пенсії або щомісячного грошового утримання:
- неповнолітнім в’язням концтаборів – 25% (523,25 грн);
- малолітнім в’язням концтаборів з першою групою інвалідності – 50% (1046,5 грн), другою групою – 40% (837,2 грн), третьою групою – 30% (627,9 грн);
- в’язням концтаборів, що нагороджені орденами та медалями – 15% (313,95 грн), іншим, а також чоловікам та дружинам жертв нацистських переслідувань – 10% (209,3 грн).
Травневі виплати
Ветерани війни та жертви нацистських переслідувань щороку раніше отримували разову виплату до 5 травня. Це передбачено профільними законами, а сам розмір виплати встановлює Кабмін. Проте з цього року дату змінили та прив’язали до Дня Незалежності, 24 серпня. Закон про відповідні зміни набрав чинності 15 квітня 2023 р. Розмір виплати уряд визначить ближче до дати.
Діти війни: пільги та доплати
Соціальний захист дітей війни прописаний у відповідному законі. Такий статус мають особи, яким на 2 вересня 1945 р., тобто на день капітуляції Японії та завершення ДСВ, ще не виповнилося 18 років. Згідно із законодавством, для них передбачили шість видів пільг:
- трудові. Вони мають право на переважне залишення на роботі в разі скорочення, на використання щорічної відпустки у зручний час та на лікарняні виплати в розмірі 100% середньої зарплати;
- житлові. Дітям війни надають право на першочергове відведення земля для індивідуального будівництва. Також їм можуть надати 25% знижки за комуналку у межах середніх норм споживання. Але є умова за пів року сукупний доход сім’ї в розрахунку на одну особу має бути не більший за дохід, що дає право на податкову соціальну пільгу. Це розмір прожитмінімуму для працездатної особи на 1 січня (2684 грн), помножений на коефіцієнт 1,4 та округлений до десяти гривень. У 2023 році це 3760 грн;
- медичні. Передбачені тільки для осіб з інвалідністю. Вони мають право на стаціонарну меддопомогу у госпіталях ветеранів війни та військово-медичних закладах.
До пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання дітям війни мають надавати підвищення. Розмір Кабмін закріпив у постанові №1381 і він складає 66,43 грн. Пенсійний фонд нараховує її автоматично, відштовхуючись від наданих під час оформлення пенсії документів. У виплаті вона не відокремлюється, тому чи оплачує держава належне, можна з’ясувати, якщо особисто звернутися до ПФУ.
Нагадаємо, що раніше "Ми - Україна" розповідав, навіщо потрібен, як працює та чим допоможе реєстр зниклих безвісти.