Дешеві та непомітні для РЛС: що варто знати про картонні дрони, якими СБУ атакувала аеродром у Курську

Дешеві та непомітні для РЛС: що варто знати про картонні дрони, якими СБУ атакувала аеродром у Курську

Для атаки на аеродром у Курську Україна могла використати австралійські картонні БПЛА фірми SYPAQ. Оприлюднені у російських медіа фото свідчать про те, що ЗСУ змогли переобладнати дешевий розвідний дрон у повноцінний ударний безпілотник. Що відомо про БПЛА Corvo Precision Payload Delivery System і як вони можуть допомогти у боротьбі з російськими окупантами — у матеріалі "Ми-Україна".

Характеристики та особливості картонних дронів

Фото з відкритих джерел

PPDS (Precision Payload Delivery System —  "система точного доставлення вантажу") — це одноразовий транспортний БПЛА виробництва австралійської компанії SYPAQ. Його розробили у Мельбурні у співпраці з армією і в рамках контракту Центру інновацій у сфері оборони на суму $ 1,1 млн.

Основним матеріалом цього безпілотника є вощений картон із підвищеною стійкістю до погодних умов. Тому в медіа цей БПЛА отримав відповідну назву cardboard drone (картонний дрон". Постачаються у вигляді  окремих листів картону, які збираються перед застосуванням.

Основним призначенням дрона є доставка боєприпасів, провіанту і медикаментів. Але в реаліях російсько-української війни, ці БПЛА виконують повітряну розвідку та скидають вибухові пристрої на ворога. БПЛА запускаються за допомогою катапульти або з рук, а літають завдяки двигуну з пропелером.

https://www.youtube.com/watch?v=-k-2W23s3Ys

Характеристики PPDS:

  • Корисне навантаження: 3—5 кг;
  • Дальність польоту: 40—120 км;
  • Тривалість польоту: 1—3 год;
  • Вартість одного дрона: $670—3530.

Австралія повідомила про надання картонних дронів Україні в березні 2023 року. У пресслужбі Sypaq наголосили, що підтримують ЗСУ й раді допомогти українцям захистити свою країну.

Фото: SYPAQ

"Для нас велика честь підтримувати Збройні Сили України. PPDS — це австралійський потенціал, що допоможе українському народові захистити свою країну, і є доказом провідних світових можливостей автономних систем в австралійській промисловості", — заявила генеральна директорка компанії SYPAQ Аманда Холт.

Згодом головний інженер SYPAQ Росс Осборн розповів про використання картонних дронів в Україні. За його словами, компанії вдалось виконати одне з найбільш амбітних для них завдань. Вони змогли доставити велику кількість безпілотників PPDS безпосередньо на місце бойових дій.

Дрони поставляють у вигляді заготовок із пласких листів картону, із яких можна легко зібрати літальний апарат.

“Низький профіль є ключовою особливістю, ми можемо скласти їх на піддон. Ми також розробили модульну авіоніку та комплекти силових установок, які, сподіваємося, можна буде використати повторно”, — сказав він.

Як пише Forbes, саме плоска конструкція спрощує транспортування дронів: 24 з них упаковані в коробки розміром з піцу, що містяться на піддоні. Також дрони легко зібрати, використовуючи лише клейовий пістолет, ніж, ручку, скотч і гумові стрічки. Гайковий ключ потрібен лише для кріплення пропелера.

Фото: SYPAQ

У SYPAQ заявили, що українська армія отримала вже понад 60 поставок від цієї компанії. Щомісяця доставляється близько 100 одиниць австралійських картонних дронів.

Осборн підкреслив, що дрони виготовлені з розрахунку на роботу в складних умовах. "Міцний картон був просочений воском, щоб запобігти руйнуванню фюзеляжу та подальшому падінню дронів у вологих погодних умовах" — каже інженер.

Він додав, що не зважаючи на мовні бар’єри між англійською та українською, у співпраці не було проблем. Українські солдати на передовій "змогли успішно використовувати нашу систему без будь-якої нашої підготовки, лише з інструкціями та відео".

Осборн також підтвердив, що окрім виконання вантажних задач картонні безпілотники можна використовувати й для доставки бомб до цілі або проведення розвідки.

Це дійсно так, PPDS літає автономно й без необхідності контролю з боку оператора. І хоча він використовує навігацію GPS там, де це можливо, якщо сигнал пропаде, програмне забезпечення може визначити своє положення на основі швидкості й заданого курсу.

Це означає, що дрон може виконувати завдання навіть в умовах повного радіоглушення, що є важливим для України, яка вимушена діяти в умовах потужної радіоелектронної боротьби з боку рф.

Дрон запускається за допомогою невеликої катапульти й з огляду  на максимальну дальність польоту 120 км, може передавати зображення на відстані 60 км. Цього достатньо для коригування вогню тих же HIMARS чи артилерії.

Фото: SYPAQ

Ефективність картонних дронів підтвердив посол України в Австралії Василь Мірошниченко. Він також зауважив, що їх використовують не лише для розвідки й доставки вантажів, але й для бомбардувань ворога.

“Це схоже на те, у що можуть грати діти, але коли ви бачите, на що ці дрони здатні, це справді приголомшливо. Вони дуже добре вміють завдавати шкоди, великої шкоди противнику" — сказав дипломат британській газеті Daily Express.

Як показали  себе картонні дрони на озброєнні ЗСУ

Фото з відкритих джерел

Про ефективну роботу картонних дронів стало відомо від російських окупантів. Вони опублікували фото збитого вантажного БПЛА, який українці модифікували для ударів по об’єктах супротивника Це перше задокументоване підтвердження застосування цих БПЛА в ролі ударних дронів.

Фото з відкритих джерел

У фюзеляж безпілотника встановили протипіхотну уламкову міну спрямованої дії МОН-50, а також радіодетонатор ВП-2а на крилі. Невідомо, чи має модифікований БПЛА камеру, чи інші системи для наведення на ціль.

Міна МОН-50 дозволяє уражати цілі на відстані до 30 метрів. Боєприпас оснащений 700 грамами вибухівки та має близько 485-540 готових уражаючих елементів.

Нещодавно окупанти стали жалітись, що для атаки на аеродном в Курську ЗСУ використали рій картонних дронів. Про це  27 серпня написав рашист Ілля Туманов у своєму Telegram-каналі.

"Основна особливість цього дрону його модульність і одноразовість, бо зроблений він майже повністю з просоченого воском паперу і гуми, що робить його практично непомітним для РЛС. Сьогодні вночі українці використали їх купою, впереміш з дрони з бойовою частиною із порожніми дронами. Не знаю точно, які двигуни стояли на дронах, але якщо стояли електричні, то запускали їх не з України", — пожалівся окупант.

Він додав, що картонні дрони також мають глушники GPS-сигналу, частот Starlink й інших відомих частот управління дронами. А матеріал, з якого побудовані PPDS, робить їх практично непомітними для ворожих РЛС.

Фото з відкритих джерел

Звісно, крім бойових функцій ЗСУ використовують картонні дрони для логістичних завдань. PPDS доставляють боєприпаси та медикаменти на лінію фронту, а також виконують розвідувальні польоти.

Однак те, що українські захисники переобладнали австралійські БПЛА в дрони-камікадзе свідчить про наявність у ЗСУ наддешевого засобу ураження, який можна використовувати у великих кількостях.

Підтвердженням цьому є атака на інфраструктуру в Курську в ніч на27 серпня. За словами місцевого населення, вибухи було чутно в районі залізничного вокзалу. Загалом пролунало від шести до тринадцяти “надпотужних хлопків”.

Тієї ж ночі контррозвідка СБУ здійснила атаку на курський аеродром. Українці атакували дронами аеродром з російською військовою технікою та авіацією.

Згодом стало відомо про ураження чотирьох літаків Су-30 та одного МіГ-29. Також були знищені два "Панциря" та радари комплексу С-300. Майже усі безпілотники змогли долетіти до своїх цілей. За попередньою інформацією, тільки три з них були ліквідовані російською ППО.

Нагадаємо, "Ми-Україна" розбирався, чи можуть вітчизняні водні дрони стати вирішальним фактором у протистоянні росії у Чорному морі. 

Головне