День українського миротворця: історія свята і роль ЗСУ в міжнародних військових операціях

День українського миротворця: історія свята і роль ЗСУ в міжнародних військових операціях

15 липня в нашій країні відмічають державне свято — День українських миротворців. До повномасштабного російського вторгнення наші військові брали участь у багатьох міжнародних місіях. Воїни ЗСУ побували у найгарячіших точках світу, допомагали підтримувати мир і безпеку в Іраку, Югославії, країнах Африки та інших регіонах. Про історію Дня українських миротворців та основні міжнародні місії наших військових — у матеріалі "Ми-Україна".

Історія Дня українських миротворців

Фото з відкритих джерел

21 травня 2013 року Верховна Рада України прийняла постанову №1165 "Про встановлення Дня українських миротворців" з подальшим відзначенням його на державному рівні. Метою цього рішення було вшанування мужності та звитяги, зразкового виконання службових обов’язків, вірності присязі учасників миротворчих операцій. Також необхідно було забезпечити збереження пам’яті українських героїв, які загинули під час виконання обов’язків у складі миротворчого контингенту та персоналу.

Країни — учасниці миротворчих операцій ООН відзначають Міжнародний день миротворців 29 травня. Цю дату встановила Генеральна Асамблея ООН 11 грудня 2002 року. В цей день вшановуються миротворці всіх країн, учасників миротворчих операцій і миротворчих місій ООН.

Водночас кожна країна встановила національні дати вшанування героїв-миротворців, представників свого народу. У зв'язку з цим Верховна Рада постановила зробити 15 липня Днем українських миротворців.

Також проголошується, що свято впроваджується для:

  • Збереження славних бойових традицій українського народу;
  • Формування гордості за сучасних воїнів героїв — миротворців;
  • Посилення патріотичного виховання громадян та формування національної пошани до видатних синів і доньок українського народу які поклали своє життя за збереження миру.

До 24 лютого 2022 року участь ЗСУ в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки мало ключове значення для нашої держави. Ця діяльність була засобом зміцнення національної безпеки завдяки створенню стабільного зовнішньополітичного середовища. Водночас миротворча діяльність була вагомим внеском України у зміцнення системи глобальної безпеки у світі.

Після початку повномасштабної війни президент України Володимир Зеленський підписав указ про повернення всіх миротворців. На той час в операціях ООН за межами країни брали участь 308 громадян України, зокрема 250 військовослужбовців і 22 поліцейських.

Українські військові у миротворчих місіях

Югославська війна (1992-1995)

Українські миротворці на блокпосту в Сараєво. Фото з відкритих джерел

Історія миротворчої діяльності українці почалася з війни в колишній Югославії. У 1992 році з метою сприяння політичному врегулюванню югославського конфлікту і захисту цивільного ООН розмістила там своїх миротворців. У зв’язку з цим Генеральний секретар організації звернувся до керівництва України й попросив ввести військовий контингент до складу сил ООН в зонах конфлікту.

15 липня того ж року два літаки з передовою групою 240-го батальйону на борту здійснили виліт з дніпропетровського аеродрому у напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовці. Опинившись на війні, підрозділи з українцями одразу мусили відбивати ворожі напади.

Часто наші миротворці використовували всі види штатного озброєння для захисту себе та місцевого населення. Вони охороняли важливі об'єкти, супроводжували конвої з гуманітарною допомогою, розблоковували позиції та блокпости. Воїни ЗСУ знищували снайперів, забезпечували евакуацію загиблих і поранених. За перші три місяці місії троє українців загинули, понад 20 отримали поранення.

Місія НАТО у Косово (1999-2022)

Косово, ІМР-2 українського контингенту. Фото з відкритих джерел

10 червня 1999 року, Косово було виведено з-під юрисдикції Белграда (Республіка Сербія) й передано під управління ООН та було запроваджено Тимчасову міжнародну цивільну адміністрацію під проводом Місії ООН у Косові (UNMIK).

Сьогодні в Косові присутні: Місія ООН UNMIK, Місія ЄС EULEX, Місія ОБСЄ, Місія НАТО з підтримки миру в Косово (KFOR). У складі останньої були й українці. У складі національного контингенту наші воїни виконували завдання у складі групи логістичної підтримки.

Основними завданнями українського контингенту було забезпечення свободи пересування підрозділів KFOR, розвідка. Наші військові також займались розмінуванням і знешкодженням вибухонебезпечних предметів. Крім того, військові ЗСУ допомагали у будівництві доріг для патрулювання, відновленням та будівництвом бункерів.

Місія в Іраку (2003-2008)

Український БТР-80 в Іраку. Фото з відкритих джерел

Ще однією великою операцією українських миротворців у рамках ООН стала місія в Іраку. Рішення відправити наших військових до цієї країни ухвалили в травні 2003 року.

Україна відгукнулася на заклики США та ООН допомогти встановити стабільність в Іраку. 11 серпня 2003 року перша колона українського миротворчого контингенту перетнула іракський кордон і здійснила марш в район постійної дислокації — місто Ель-Кут провінції Васит. Там українці були у складі міжнародної коаліції, проти якої тривала вели партизанську війну ісламські бойовики.

Ірак, український миротворець веде вогонь. Фото з відкритих джерел

Перші серйозні бої в Іраку розпочались навесні 2004 року. Так, 28 квітня  біля міста Аз-Зубадія був атакований механізований патруль українських миротворців. БТР-80, який замикав колону з трьох бронетранспортерів, був в упор обстріляний з двох сторін з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів. У результаті загинув 1 і були поранені 2 військовослужбовців.

Через Іракську місію з серпня 2003 по грудень 2005 року пройшли 5-та, 6-та і 7-та механізовані бригади, а також 81-ша тактична група ЗСУ. Всього через Ірак пройшли понад 6000 військовослужбовців ЗСУ. 18 із них загинули, понад 40 дістали поранення.

Миротворча місія у Конго (2012-2022)

Український Мі-24 у ДР Конго. Фото з відкритих джерел

Місію ООН зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго було засновано 30 листопада 1999 року. З 2012 року від України завдання у складі міжнародних військ виконує 18-й окремий вертолітний загін.

Основними завданнями наших пілотів були: перевезення вантажів, персоналу Місії та високоповажних осіб. Українці також перевозять медичне транспортування, евакуюють поранених, ведуть повітряну розвідку та спостереження.

Також загін проводив заходи щодо стримування та вогневої підтримки наземних сил ООН. Зокрема наші миротворці беруть участь у пошуково-рятувальних операціях. Місцем дислокації були аеродроми Бені та Гома.

Конго, аеропорт Гома — місце базування 18-го окремого вертолітного загону. Фото з відкритих джерел

Українські миротворці брали участь і в бойових діях. Так, у серпні 2018 року загострилась ситуація у протистоянні повстанців та урядових військ. Бойовики здійснили напад на базу з українськими миротворцями та отримали гідну відповідь. На щастя, обійшлось без жертв з боку наших військових.

У листопаді того ж року було проведено широкомасштабну операцію "Скорпіон" зі знищення терористичної організації ADF. Тоді 18-й окремий вертолітний загін зарекомендував себе найпотужнішою зброєю Місії ООН у  Конго. Всього за кілька днів українські гелікоптери відпрацювали 124 задачі з вогневого ураження сил та позицій ворога.

У вересні 2022 року в Україну повернулись останні військові, які виконували миротворчу місію в Конго. З того часу наші миротворці захищають Батьківщину від російського агресора.

Повернення українських миротворців додому. Фото з відкритих джерел

"На прохання Уряду України українські війська офіційно виведені з миротворчої місії MONUSCO. Командувач силами генерал-лейтенант Маркос да Коста високо оцінив їхній 10-річний величезний внесок у справу служіння народу ДРК", – зазначили у місії ООН.

Починаючи з 1992 року у міжнародних військових операціях взяли участь близько 44 тисяч українських миротворців. Вони здійснили понад 25 миротворчих операцій.

Фото з відкритих джерел

Наші воїни побували в таких регіонах і місіях світу: Косово, Боснія і Герцеговина, Східна Славонія, Ангола, Північна Македонія, Гватемала, Таджикистан, Афганістан, Хорватія, Кувейт, Сьєрра-Леоне, місії ООН та ОБСЄ у Грузії, Молдова (Придністров’я), Ірак, Ліберія, Ліван, Малі, Ефіопія та Еритрея, Судан, Кот-д’Івуар, Конго.

Читайте також: NASAMS, Patriot і гарантії безпеки: що отримала Україна в результаті саміту НАТО.

Головне