Щороку 23 серпня Україна відзначає День державного прапора. Цей день нагадує про події 1991 року, коли до будівлі Верховної Ради група народних депутатів внесла синьо-жовтий стяг. Сьогодні, під час війни з російськими окупантами, український прапор є не лише одним з атрибутів державності. Це також символ незламності та боротьби за незалежність. Про історію свята й цікаві факти про державний стяг — у матеріалі "Ми-Україна".
Історія Державного прапора України
День прапора України 2022 відзначають напередодні Дня Незалежності. Національний Прапор – один із трьох державних символів, разом із Гербом та Гімном України. Указ про встановлення Дня прапора у 1994 році підписав другий президент Леонід Кучма.
За президентства Віктора Ющенка указ про День прапора доповнили й починаючи з 2004 року відбувається урочисте підняття українського прапора під час проведення великих свят. У 2023 році День прапора відзначають 20-й раз. Однак історія державного прапора у синьо-жовтих кольорах значно давніша.
Перша згадка про поєднання синьо-жовтої гами в офіційній символіці датується 1256 роком – саме тоді заснували місто Львів. Герб цього міста, зокрема, прикрасив золотий лев на синьому тлі.
А з XIV ст. золотий і синій кольори офіційно використовувалися в гербі Руського королівства. Ці барви також є на гербах місцевих князів і шляхти.
Символічні для України кольори були й в добу козацтва. Починаючи з XVIII ст. у запорожців часто були сині стяги, прикрашені золотими орнаментами — образами православних святих або ж козаків.
На початку XX ст. поєднання синього і жовтого кольорів остаточно стало національним. Це сталося в часи існування Української Народної Республіки. 22 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного як стяг УНР.
За правління гетьмана Павла Скоропадського на основі цих кольорів формувалися різні службові прапори. Також синьо-жовтий стяг оголосила державним прапором і Західноукраїнська Народна республіка.
Коли до влади прийшли більшовики, синьо-жовтий прапор був заборонений аж до моменту здобуття Україною незалежності. Так, 18 вересня 1991 року президія Верховної Ради ухвалила постанову про синьо-жовтий прапор як офіційний державний символ.
А 28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову Про затвердження Державним прапором України національного прапора.
"Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3", — йдеться я постанові.
Поштовхом до запровадження офіційного та урочистого свята стало занесення блакитно-пшеничного прапора до сесійної зали Верховної Ради активістами народних депутатів. Це сталося 24 серпня 1991 року. Серед тих, хто заніс прапор у Раду, були В’ячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач та Володимир Крижанівський.
Цей момент за ініціативою тодішнього Голови Верховної Ради Івана Плюща закарбував художник Олексій Кулаков на картині "Державотворення". Потім прапор освятив священник УАПЦ Петро Бойко. Нині освячена реліквія зберігається в музеї Верховної Ради України.
Цікаві факти про синьо-жовтий стяг
- Немає офіційної відповіді, чому прапор України синьо-жовтий. Найпопулярніше "народне" тлумачення говорить, що синя смуга означає ясне небо, а жовта — золоте пшеничне поле під ним. За іншою версією, кольори прапора здавна символізували головні стихії природи — вогонь і воду.
- Існує пояснення схожості українського і шведського прапорів. Вважається, що сучасні кольори державного символу України з'явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи. Шведський король дозволив йому використовувати в символіці кольори прапора своєї країни. Під синьо-жовтим прапором Мазепа й бився з Петром I у Полтавській битві.
- Досі не відомо достеменно, в якому порядку розташовувалися кольори на прапорі УНР. Цілком імовірно, що використовувалися як синьо-жовтий, так і жовто-синій варіанти.
- За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли засудити на два роки ув'язнення. Поява українського прапора у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія.
- Вперше в СРСР люди масово вийшли на вулиці з синьо-жовтими прапорами, під час акції Живий ланцюг до Дня соборності України 21 січня 1990 року. Тоді організаторам вдалося залучити, за різними підрахунками, від 500 тисяч до 3 млн українців.
- Офіційна назва Державного Прапора України — синьо-жовтий. І порядок розташувань кольорів відповідний: зверху — синій, внизу — жовтий. Але деякі люди пропонують поміняти кольори на прапорі місцями, адже вірять, що "перевертання" прапора принесе розквіт Україні.
Зокрема китайська художниця Мао Мао в 1992 році просила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі. Таке поєднання, на її думку, Мао, символізувало біди для держави.
- У 2014 році найбільший прапор розгорнули в Артемівську (з 2016 місту повернули історичну назву Бахмут) – 300-кілограмовий синьо-жовтий стяг площею 2400 м². А найдовший прапор сягає 9,5 км і знаходиться на Тернопільщині.
- У 2018 році Дніпровський прапор отримав два рекорди: як найбільший прапор над містом і як прапор з найвищим флагштоком – його висота 72 метри.
- У 2016 році українські альпіністи встановили синьо-жовтий прапор на висоті 6872 метри на вершині Охос-дель-Саладо в Андах — найвищому вулкані у світі.
- У 2014-2015 роках, під час захисту Донецького аеропорту, українські “кіборги” знов і знов вивішували національний прапор над будівлями. Синьо-жовтий стяг весь цей час майорів над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.
Привітання й листівки
Вітання у віршах
Державний прапор України –
Це стяг із двох подовжніх смуг.
Він символ вільної людини,
У ньому український дух!
У синім – небо Батьківщини,
Його безкрайність і блакить,
І вище нього, Україно,
Хай пісня нації летить!
У жовтім кольорі – колосся,
Багатство нашої землі.
Щоб у достатку всім жилося,
І в люднім місті, і в селі.
Нехай він нас завжди єднає,
Його із гордістю несуть.
А світ, побачивши, впізнає:
Під стягом Українці йдуть!
***
З Днем українського прапора, браття
Хай майорить незалежності наше багаття
Хай прославляють країну у світі усьому
А добробут міцніє у кожному домі!
***
Синій, як море, як день, золотий —
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
Гляньте, на ньому волошки цвітуть,
Гляньте, жита в ньому золото ллють.
З жита й волошок наш прапор ясний.
З неба і сонця, як день весняний.
***
Це прапор – вільної країни,
Це прапор – міста і села,
Це стяг моєї Батьківщини,
І в ньому вічності добра.
Він майорить, як синє небо,
Безхмарний – символе добра,
А жовтий – золоте колосся,
Відбиток віри та тепла.
І він, звеличиться над нами,
Показуючи вірний шлях,
Блакитним й жовтим кольорами,
На небі й на своїх полях.
***
Нехай прапор рідний над нами в’ється,
У країні – гідно всім живеться!
Йдемо до успіхів правильним шляхом,
Пишаємося нашим стягом!
Привітання у прозі
Вітаю з Днем Державного прапора України! Бажаю, щоб небо над головою було завжди ясним і блакитним, а урожай щедрим і багатим. Нехай прапор України гордо в'ється на вітрі й наповнює душу патріотизмом і прагненням до світлого майбутнього.
***
Прапор нашої країни несе в собі її історію. Настільки багато всього у двох кольорових смугах. Це і вірність, і мужність наших громадян. Їх відвертість та чесність. Готовність до самопожертви та віра в нашу державу. З Днем Прапора України!
***
Зі святом Державного прапора України! Бажаю, щоби блакитне небо було мирним і ясним, щоб жовті поля пшениці давали добрий урожай. Хай наша країна росте і процвітає, а синьо-жовтий прапор розвивається на вітрі й дарує добру надію українцям на щасливе життя.
***
Свій прапор – свій символ, свій особливий маяк серед безлічі держав. Нехай його двоколірні переливи ніколи не зникнуть. Нехай він гордо майорить в височині, ловлячи тільки попутний вітер великих і райдужних змін. Зі святом, дорогі краяни! З Днем прапора!
***
З Днем Державного прапора! Хочу побажати щедрих врожаїв жовтих полів, мирного блакитного неба, насичених фарб в житті народу, успішного розвитку країни, веселих пісень і красивих танців, великої гордості й почуття патріотизму у кожного українця за чудовий прапор і чудову країну.
Листівки
Нагадаємо, міський голова Києва Віталій Кличко заборонив проведення будь-яких масових заходів до Дня Незалежності.