5 травня о 17:14 в Україні можна буде спостерігати рідкісне напівтіньове Місячне затемнення. Це відбувається, коли на Місяць падає лише зовнішня тінь Землі — півтінь. Тому воно вважається неповним. Наступне подібне явище очікується аж у 2042 році. З цієї нагоди “Ми-Україна” зібрав цікаві факти про феномен місячного затемнення.
Що таке місячне затемнення
Місячне затемнення — це період, коли Місяць повністю входить у конус тіні, яку відкидає Земля. Місяць не має власного світла, але його поверхня здатна відбивати сонячні промені, тому вночі за хорошої погоди ми бачимо нашу планету-супутник.
Під час тіньового затемнення Місяць стає червоного кольору, тому це явище нерідко називають “кривавим”. З астрономічної точки зору, під час сонячного затемнення супутник стає між Землею і Сонцем, перекриваючи сонячне світло Землі.
Як виглядає "класичне" Місячне затемнення можна побачити на відео, яке опублікувала обсерваторія Гриффіт (США).
Фази Місяця і затемнення
Фаза Місяця — це освітлення супутника сонячним світлом, яке періодично змінюється. Залежно від умов освітлення Місяця Сонцем чотири основних фази:
- Молодий місяць;
- Місяць, що зростає;
- Повний місяць;
- Місяць, що спадає.
При затемненні Місяць потрапляє частково або повністю в конусоподібну тінь, яку відкидає Земля. Тому замість яскравого диска люди бачать тьмяну червону хмару. Отже, фази Місяця залежать від сонячного світла, а затемнення — від попадання супутника під тінь Землі.
Види місячних затемнень
Існує три типи затемнення нічного світила:
1. Повне. Може відбуватись лише у повний місяць, коли супутник проходить через центр повної тіні Землі;
2. Часткове. Це коли тінь від Землі затемнює малу частину Місяця;
3. Напівтіньове — на Місяць падає лише зовнішня тінь Землі, півтінь. Тому воно вважається неповним. Це явище трапляється вкрай рідко.
Саме останній вид Місячного затемнення можна буде спостерігати 5 травня 2023 року. А наступне — лише у 2042-му.
Коли можна спостерігати напівтіньове Місячне затемнення
5 травня 2022 року початок затемнення буде о 17:14, а триватиме це явище до 21:31 за київським часом. Пік затемнення відбудеться о 19:22 — у цей час можна буде побачити ту частину місячного диска, яка знаходиться у півтіні.
Спостерігати явище зможуть жителі більшої частини Європи, в тому числі й України, Африки, Азії та Австралії.
Цікаві факти про Місячне затемнення
1. Тінь від Місяця під час затемнення рухається поверхнею Землі зі швидкістю до 2000 метрів за секунду.
2. Повний цикл Місячних затемнень повторюється кожні вісімнадцять років, і якщо погодні умови хороші, то можна легко спостерігати це явище.
3. При Місячному затемненні диск супутника починає поступово затінювати. Коли вся видима поверхня вже поглинута тінню, як показують численні описи цього явища, темний диск змінює колір від світло-жовтого до червоно-коричневого.
4. Повне Місячне затемнення відбувається виключно у фазу повного місяця і може спостерігатися тільки на половині території Землі, коли Місяць перебуває над горизонтом.
5. Найбільша тривалість Місячного затемнення здатна сягнути 108 хвилин.
6. Інерція Світового океану крім уповільнення обертання Землі призводить до віддалення Місяця від Землі. Підраховано, що через 600 мільйонів років Місяць віддалиться від Землі настільки, що її буде недостатньо для “закривання” Сонця, тому Сонячні затемнення припиняться.
7. Спостерігати Місячне затемнення можна неозброєним оком, і шансів побачити його набагато більше, ніж Сонячне, тому що воно повторюється значно частіше.
8. За один рік повне Місячне затемнення може статися не більше трьох разів.
9. Атмосфера Землі переломлює сонячне світло і побічно висвітлює Місяць. І тоді супутник набуває незвичного червоного відтінку, тому що земна атмосфера проникна для променів червоного спектра. Хмари, частинки пилу здатні змінити забарвлення Місяця.
10. У записах Колумба описаний випадок, як Місячне затемнення допомогло йому запастись харчами. Під час конфлікту з місцевим населенням моряк пригрозив, що з неба зникне Місяць, якщо ті не продовжать постачати їм воду та їжу. Саме в цей час відбулося Місячне затемнення, і налякані аборигени вирішили не сердити “чародіїв”.
Нагадаємо, "Ми-Україна" зібрав неймовірних 10 знімків, зроблених за допомогою телескопа James Webb, які допомогли науковцям дізнатися більше про Всесвіт.