Більше доларів, менше гривні: чому міцнішає курс нацвалюти і що буде далі

Більше доларів, менше гривні: чому міцнішає курс нацвалюти і що буде далі

Наприкінці зими та на початку весни гривня почала демонструвати укріплення. І ця тенденція триває майже два місяці. Розбираємось, завдяки чому нацвалюта укріплюється та як довго це триватиме.

Завдяки чому укріпилася гривня?

2023 рік гривня почала на позначках вищих, ніж 40 грн за долар. Проте зараз на готівковому ринку курс становить 37,2-37,87 (купівля-продаж).

Андрій Новак, голова Комітету економістів України, називає чимало причин, чому ситуація на валютному ринку може здатися парадоксальною. В країні йде війна, у неї тимчасово окуповані території, їй завдано величезної економічної шкоди військовими діями, зруйновано велику кількість великих та середніх промислових підприємств на півдні та сході. В країні заблокована діяльність аграріїв на тимчасово окупованих землях, зменшені можливості для експорту через блокування інфраструктурних об’єктів агресором. Але при цьому для зміцнення є підстави.

"Курс будь-якої грошової одиниці формується валютним балансом – балансом притоку і відтоку валюти. Зараз у нас він позитивний з двох основних причин. По-перше, іде великий притік валюти за рахунок допомоги з різних джерел – від урядів інших країн, міжнародних фінансових інституцій. По-друге, немає особливого внутрішнього попиту на купівлю валюти. Бо переважна більшість українців у такому фінансово-економічному стані, що вони не можуть собі дозволити ігри на валютному ринку", - пояснює Новак.

У Національному банку прозвітували про рекордний обсяг резервів, якого досягли завдяки надходженням від партнерів та кредиторів у березні. Зараз маємо майже 31,9 млрд доларів у ЗВР і зростання на 10% за місяць. У складі надходжень кошти від Канади, США, Світового банку, Євросоюзу та Міжнародної асоціації розвитку. Це додало резервам понад 5 млрд доларів у березні. Згодом ще й надійшов перший транш від Міжнародного валютного фонду – 2,7 млрд доларів, які також можуть використовувати для покриття бюджетного дефіциту.

Значні резерви дозволяють Нацбанку вільно почуватися на міжбанківському ринку. Але це лише частина причин, що сприяли укріпленню на інших рівнях. Економіст Олег Пендзин нагадує, що своє діло зробила посівна, незважаючи на те, що війна вплинула на її обсяги та змушувала багатьох експертів не покладати на неї великі сподівання.

"Аграрії тримають гроші в іноземній валюті або у зерні. Минулого року вони тримали у зерні менше, бо побоювалися накриття ракетами елеваторів, тому зерно продавали і переводили у валюту. Отже, почалися весняно-польові роботи, і аграрії почали долари продавати. Бо паливо-мастильні матеріали, хімія, зарплати, техніка оплачуються у гривні. Це причина укріплення гривні на готівковому рівні", - пояснює Пендзин.

Економіст нагадує й про збільшення резервів, що вплинуло на безготівковий ринок: частину коштів банки мають тримати на своїх кореспондентських рахунках у НБУ.

"З резервами все добре, немає потреби тягти валюту з готівкового ринку, переводити у безготівку та оплачувати критичний імпорт. Він за курсом 36,56 грн оплачується вчасно. Це друга причина. Третя причина: банківські структури на безготівковому ринку зазвичай складають конкуренцію з купівлі валюти, переводить безготівку у готівку. Але НБУ збільшив вимоги до резервування. Отже, зв’язав купу гривні", - додає Пендзин.

Нагадаємо, що Нацбанк підвищував вимоги до банківських резервів у лютому та березні щодо коштів на вимогу та на поточних рахунках фізосіб. Зараз вони становлять 20% в гривні та 30% в іноземній валюті, тоді як на початку року були 5% та 15%.

"Все це створило умови для укріплення гривні, бо інвалюти більше, а нацвалюти менше, адже ї виводять", - підсумовує Пендзин.

Чи є ризики для курсу нацвалюти?

"Притік валюти на ринок і відсутність високого попиту на неї дають ефект зміцнення гривні, і поки я не бачу ризиків, які б вплинули на ситуацію кардинально і цей баланс порушили. За офіціальними заявами наших партнерів, Україна отримуватиме допомоги стільки, скільки знадобиться. Це стосується не лише зброї, але й фінансів. Й на покриття дефіциту бюджету, й на поповнення золотовалютних резерві обсягів допомоги буде достатньо", - запевняє Новак.

"За минулий рік НБУ надрукував 400 млрд грн. Ці гроші пішли на валютний ринок і курс підскочив з 29 до 34 грн за долар. Якщо цього року НБУ не робитиме емісію, серйозних подразників для валютного курсу теж не буде. Наскільки ж мені відомо, НБУ емісію проводити не збирається", - додає Олег Пендзин.

Отже, з резервами та емісією якихось надзвичайних подій найближчим часом не чекаємо. Але це не означає, що на валютному ринку не буде коливань.

"Думаю, десь у середині травня, коли добігатимуть кінця весняно-польові роботи, буде невеличке послаблення гривні. Бо ті доходи, що отримуватимуть аграрії, вони переводитимуть у валюту. Хоча великого тиску на ринок не чекаю. Вимоги до резервів його зніматимуть. Десь на рівні 37-37,5 грн за долар, гадаю, будемо триматися десь до середини липня. І коли я це говорю, я закладаю чисту економіку. А щодо військових ризиків, то можливо що завгодно", - каже Пендзин.

Але до того часу, як можуть з’явитися тенденції до послаблення, маємо майже місяць, і експерт звертає увагу на святкові особливості готівкового валютного ринку.

"Якщо не буде військових ризиків і, сподіваємось, у окупанта добігають кінця запаси ракет та не буде масованих атак шахедами, тоді до свят і трошки після них, матимемо укріплення гривні, - пояснює Пендзин. - Бо зараз багато українців їдуть на Великдень в Україну. Вони везуть валюту, продаватимуть її, купуватимуть продукти, смаколики. Офіційний курс 36,6 грн за долар буде притягувати до себе готівковий курс. Але нижче він точно не піде".

Як на ринок впливає офіційний курс?

Офіційний курс на рівні 36,56 грн за долар має стримуючий фактор для укріплення гривні на готівковому ринку. Вартість інвалюти може дрейфувати до цієї відмітки, але її не перетне. Бо як тільки наблизиться, на готівковий ринок вийдуть великі гравці з ринку безготівкового. Тому маємо червону лінію, яку може накреслити на іншому рівні тільки Нацбанк. Але чи перегляне він офіційний курс?

Андрій Новак вказує на те, що в Україні відсутня базова категорія для формування офіційного курсу – немає курсової стратегії Нацбанку.

"Якщо ж ми хочемо мати фундамент для економічного росту, стратегія має включати те, що вже вказано у законі про НБУ. Тобто, що забезпечення стабільності курсу національної грошової одиниці і є основою. Це не про фіксований курс, що є крайністю. Це перший обов’язок НБУ. Коливання а ринку є, будуть і мають бути. Але амплітуда має бути мінімальною для стабільності. Маємо орієнтуватися на тверді валюти. Якби курсова стратегія була, ми б розуміли, що задля її виконання й використовуються резерви. Її немає, тому й поведінку НБУ спрогнозувати та оцінити з боку логіки неможливо", – каже Новак.

Голова комітету економістів констатує, що можна лише здогадуватися, як саме поводитиметься регулятор, чи зближуватиме офіційний та готівковий курс. У меморандумі з МВФ віддалені плани щодо курсової лібералізації є, але від НБУ не чекають цього вже зараз і якийсь графік перегляду офіційного курсу не затверджували.

"Офіційний курс буде триматися доти, доки НБУ буде поступово знімати валютні обмеження, - резюмує Пендзин. - Думаю, що до кінця року він буде на рівні 36,6 грн за долар і трохи, можливо, його відпустять у вільну конвертацію. Але все залежить від бойових дій".

Раніше "Ми - Україна" з’ясовував, як вплине на вартість пального повернення з 1 липня акцизів та ПДВ до довоєнного рівня.

Головне