Цьогоріч Сполучені Штати Америки святкують 247 річницю своєї незалежності. 4 липня 1776 року США підписали декларацію про вільне й самостійне існування, окремо від Великої Британії. З того часу багато народів доклались до того, аби США стали однією з найбільш потужних держав світу. Серед великих американців було чимало таких, що мають українське коріння. Докладніше про цих людей та їхні досягнення — у матеріалі “Ми-Україна”.
Ігор Сікорський
Народився майбутній геній 1889 року в Києві. Перше світове визнання він здобув у 24 — його літак "Ілля Муромець" став рекордсменом у вантажопідйомності. Згодом авіаконструктор подався у Штати, де відкрив власну компанію — Sicorski Air Engineering.
Його гелікоптери використовували Збройні сили США. І саме "пташки" українського інженера першими в історії перелетіли Атлантику і Тихий океан. Так його літаки та гелікоптери з’єднали континенти і дозволили долати величезні відстані за лічені години.
Стівен Спілберг
Хоч народився всесвітньо відомий режисер у США, Спілберг походить з Одеси. Його дід з боку матері Файвл (Філіп) Познер емігрував з Одеси разом з братом — актором єврейського театру Борисом Познером. У сім'ї часто звучала українська мова, а засинав Стівен під українські колискові. Не дарма улюбленою стравою Спілберга є борщ.
Сестра Спілберга Ненсі брала участь в гуманітарній допомозі дітям Чорнобиля (благодійницька організація "Children at Heart", почесним головою якої є Стівен).
У 2022 році у зв'язку із російським вторгненням в Україну Спілберг разом із дружиною Кейт Кепшоу передав один мільйон доларів декільком українським організаціям та сусіднім країнам, які приймають біженців.
Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер
Гайді-Марія Марта Стефанишин-Пайпер народилася 7 лютого 1963 року в місті Сент-Пол (США) у сім'ї українського емігранта і німкені. На рахунку Гайді-Марії два польоти, під час яких вона здійснила п’ять виходів у відкритий космос. Вона стала третьою українкою, яка побувала у космосі.
Перший політ Стефанишин-Пайпер на багаторазовому транспортному космічному кораблі “Атлантіс” відбувся з 9 по 21 вересня 2006 року. Місія STS-115 мала на меті відновлення будівництва Міжнародної космічної станції, яке призупинилося після катастрофи шаттла “Колумбія” у 2003 році.
Гайді-Марія виконала два виходи у відкритий космос загальною тривалістю 12 годин 8 хвилин, під час яких встановлювала на станції сегменти фермових конструкцій із сонячними батареями.
Таким чином, Гайді-Марія стала загалом 445-ю людиною в космосі, 43-ю жінкою, яка виконала космічний політ, і 8-ю представницею прекрасної статі, яка здійснила вихід у відкритий космос.
Про свої враження від польоту розповідала: “Те, як красиво виглядає наша планета з космосу – неможливо передати словами… Дуже легко було знайти Чорне море, Крим, я знайшла ріку Дніпро, і Київ я знайшла із космосу”.
Ервін Чаргафф
Видатний вчений Ервін Чаргафф народився в 1905 році в Чернівцях, в заможній єврейській родині. Його батько Герман успадкував невелику банківську контору. Під час Першої світової війни банк Чаргаффа розорився і сім'я перебралася до Відня.
У 1935 році Ервін остаточно оселився у США, де працював в Колумбійському університеті у Нью-Йорку (професором, завідувачем кафедри біохімії, з 1974 — професор біохімії в лабораторії клітини). У 1940 році вчений отримав американське громадянство.
Правила Чаргаффа використовували при визначенні структури ДНК. Також він довів, що ДНК володіє видовою специфічністю, і спростував гіпотези про існування багатьох різновидів ДНК. Чаргафф був першим, хто почав досліджувати денатурації ДНК.
Любомир Романків
Уродженець міста Жовква Львівської області. 1957 року навчався у Канадів. Отримав ступінь бакалавра в Університеті Альберти. Потім закінчив магістратуру та здобув ступінь доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті в 1962 році.
Провідний науковець компанії IBM у галузі комп'ютерних технологій, співвинахідник процесів створення мікроголовок для запису інформації, що уможливили появу жорстких дисків і персональних комп'ютерів.
У 2000 році Романківа визнали винахідником року за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорку. У2001 цим титулом його нагородила Асоціація права інтелектуальної власності Нью-Йорку.
Романів отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення. Занесений до престижних видань "Хто є хто в науковому світі" та в "Хто є хто в Америці".
У березні 2012 року Любомир Романків введений до Зали національної слави США. Він є одним з десяти винахідників, ушанованих такої честі. Його ім'я у Залі слави знаходиться поруч зі Стівом Джобсом.
Георгій Кістяківський
Георгій (Джордж) Кістяківський — американський фізик і хімік українського походження, один з творців першої атомної бомби. Лауреат багатьох міжнародних професійних наукових премій і медалей.
Народився 1900 року в Боярці, тодішній Київській губернії. Після захоплення влади більшовиками, Кістяківського заарештували, але зумів утекти до Сербії, а далі — до Німеччини. Там він захистив докторську дисертацію у 1925 році.
У 1926-му Кістяківський переїхав у США. І вже у 1933 році був професор Гарвардського університету, дійсним членом Американської національної академії наук. Пізніше він став її віцепрезидентом.
Під час Другої світової війни Кістяківського призначили членом Американського комітету національної оборони (1944—1945). У цей період він став учасником "Мангеттенського проєкту" і одним з творців атомної бомби.
З 1957 року Кістяківський був радником президента США Дуайта Ейзенхауера у справах національної політики і техніки.
У книзі "Avoid Boring People" (Уникайте нудних людей) Джеймса Уотсона є згадка про Джорджа Кістяківського: "На початку Президентський комітет наукових консультантів очолив Джеймс Кілліан…, а після нього — Кістяківський, якого Ейзенхауер поважав і чиє уміння використовувати наукові досягнення у військових цілях високо цінував. Свого часу багатий досвід Джорджа в роботі з вибуховими речовинами дуже знадобився в Лос-Аламосі, де створювалась атомна бомба".
Енді Воргол
“Батько поп-арту” Андрій Варгола став легендою за життя, зробивши з реклами справжнє мистецтво. Народився геній 1928 року в сім’ї лемків, що емігрували у США. Він займався усім: створював рекламу, знімав фільми, випускав журнали та навіть мав власний телеканал. Культовими роботами стали серія "Кока-Кола" та суп у бляшанці. Далі пішли "8 Елвісів", "Монро" та інші.
У 1980-ті роки до Воргола прийшов великий комерційний успіх. Його картину було вибрано фірмою Absolut Vodka в своїх рекламах і це принесло йому ще більше слави. Останньою серією робіт, створеною Ворголом до його смерті, була серія портретів британської королеви Єлизавети ІІ.
Стів Возняк
Одним з засновників усім відомої компанії Apple є Стів Возняк, батько якого буковинець. Грандіозна компанія зародилась зі шкільної дружби зі Стівом Джобсом: двоє вірних друзів розпочали еру персональних комп'ютерів.
1 квітня 1976 Джобс і Возняк заснували компанію Apple Computer, Inc. Першою продукцією новоутвореної компанії став комп'ютер Apple I ціною 666,66 доларів. Незабаром з'явився Apple II, він був ще компактнішим і зручнішим у використанні. Успіх компанії виявився феноменальним, і 1980 року вона стала акціонерним товариством.
Наступними кроками фірми стало виробництво принтерів і програмного забезпечення. Стів Возняк написав більшу частину програмного забезпечення, яке працювало на Apple.
У 1985 році Стів Возняк покинув посаду віце-президента Apple і зараз займає в ній посаду консультанта з символічною зарплатою, володіючи пакетом акцій компанії.
Квітка Цісик
Батьки Квітки — вихідці з Західної України. Вона народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку. Батьки з дитинства навчила доньку гри на скрипці та фортепіано, а також хоровому співу. Пізніше з Квіткою працював продюсер Майкла Джексона Квінсі Джонс, голос звучав у рекламі для McDonald's, Coca-Cola, American Airlines та для Ford Motors.
За допомогою її витонченого співу свій імідж створювали корпорації ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald's, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola та інші.
Квітка записала для України два альбоми з народними піснями, які вразили не лише українців, а й США. Перший диск з українськими піснями "Kvitka" або "Songs of Ukraine" ("Пісні України") записаний 1980 року, другий "Two colors" ("Два кольори") — 1989 року. Цісик зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі попзірки США.
Джек Паланс
Джек Паланс (Володимир Палагнюк) — голлівудський актор, який ніколи не цурався свого походження. Він нагороджений "Оскаром" у 1992 році. Народився вже у США, батьки були вихідцями зі Львова та Тернопільщини.
Від росії Джек відцурався. У 2004 році він відмовився від звання народного артиста Росії, наголосивши, що нічого спільного з цією країною не має. "Я — українець, а не росіянин. Буде краще, якщо я і мої друзі просто підемо з фестивалю",— наголосив Джек Паланс.
Макс Левчин
Українці відзначились і у Силіконовій долині, де сконцентровані високотехнологічні американські компанії. Серед них і Максиміліан Левчин — головний інженер PayPal та віцепрезидент з розробки в компанії Google.
Макс народився в Києві у сім'ї художника і науковиці. У 1991-му, коли юнакові минуло 16, його сім'я дістала політичний притулок у США. У свої 27 киянин Левчин створив систему платежів PayPal, якою зараз користується цілий світ.
На сьогодні він є одним з найуспішніших та найбагатших програмістів Кремнієвої долини. У 2021 році став мільярдером.
Володимир Горовиць
Володимир народився у Києві в 1903 році. Вже у 5 років сів за фортепіано під керівництвом матері. А з 10-річного віку почав займатись у Київському музичному училищі. У 21 він виконав 155 творів, що було феноменально для його віку. Далі — у репертуарі 12 концертних програм, додамо, професіонали на той час мали таких максимум 4.
Володимир спочатку переїхав до Берліна, згодом — до Америки, де у 1944 році отримав громадянство. Горовиць є володарем 25 премій "Греммі". Платівки з його записами ставали справжніми бестселерами, квитки на концерти розкуповували миттєво.
За словами біографа Горовця, він часто згадував рідний Київ. Якось, граючи з англійським оркестром, розлютився і сказав: "Я українець і покажу англійцям, що таке темп".
Георгій Гамов
Георгій Гамов — радянський та американський фізик-теоретик, космолог українського походження. Народився в Одесі (Україна) 4 березня 1904 року. Навчався в Одеському (тоді Новоросійському) та Петроградському університетах у 1921-1927 роках.
Стажувався у Німеччині, Данії, товаришував з нобелівським лауреатом Нільсом Бором. Останній добився надання Гамову Карлсберзької стипендії Королівської академії наук Данії.
1934 року будучи разом із дружиною у відрядженні в Брюсселі Гамов відмовився повертатися до Радянського Союзу. Він емігрував до США, де став професором Університету імені Вашингтона у Вашингтоні, а потім — університету штату Колорадо.
Світове визнання одержав за розробку теорії Великого вибуху, тобто походження Всесвіту, розрахунок генетичного коду, відкриття способів передачі спадкової інформації. Як фізик вивів формулу, що започаткувала теоретичне обґрунтування альфа-розпаду атомного ядра. Гамов — автор теорії утворення хімічних елементів, згідно з якою вся речовина первісно складалася з нейтронів.
Стів Дітко
Стів Дітко – американський художник-аніматор українського походження. Один із творців образу "Людини-павука". Народився в США у бідній сім'ї емігрантів. Мати-українка вела домашнє господарство, а батько, чех за походженням, працював столяром.
Стів з дитинства захоплювався коміксами, а коли підріс, вчився у професіоналів. Його наставником став творець "Бетмена" Джеррі Робінсон.
У 1956 році Дітко почав співпрацювати із компанією Atlas Comics, яка пізніше стала називатись Marvel Comics. Якось сценарист компанії Стен Лі захотів створити комікс про старшокласника, який після укусу радіоактивного павука стає супергероєм.
Дітко дуже вдало зобразив невпевненого в собі хлопця Пітера Паркера. Він тихий і завжди який залишається поза увагою дівчат. Тисячі американських хлопців впізнали у Пітері себе — і полюбили його.
Після шаленого успіху "спайдермена" Дітко самостійно вигадував історії та приносив сценаристу готові комікси. Останньому залишалося тільки додати в них діалоги.
Чак Паланік
Письменник і журналіст Чак Паланік також може похвалитися українським корінням. Його дід по батьківській лінії був українцем, який емігрував до США. Він поїхав на Захід через Канаду, південні штати до Північної Дакоти, і врешті-решт осів у Нью-Йорку в 1907 році. До речі, брат американця й досі живе в Україні.
Паланік писав, що трансформував своє прізвище, коли побував на могилі баби з дідом, яких звали Павлина та Микола. У всіх офіційних документах його ім’я англійською пишеться як Palahniuk (Палагнюк). А Чак сам себе називає "Паланік".
Автор всесвітнього бестселера "Бійцівський клуб" поки що жодного разу не відвідував свою історичну батьківщину.
Нагадаємо, нещодавно США оголосили новий пакет військової допомоги Україні на $500 млн та надали перелік озброєнь, які до нього увійшли.