Дослідники з Оксфордського університету продемонстрували телепортацію квантових станів між різними комп’ютерами, що відкриває перспективи масштабування квантових систем без втрати їх продуктивності.
Про це повідомляє Science Alert.
Хоча експеримент проводився на короткій дистанції - всього два метри, його результати доводять, що у майбутньому можна створювати квантові мережі, які з’єднуватимуть модулі на великих відстанях.
Як це працює?
Телепортація в квантовій фізиці означає перенесення інформації через явище квантового заплутування. При цьому оригінальний стан частинки не передається фізично, а відтворюється на іншому об’єкті після спеціальних вимірювань.
Іншими словами кажучи, змішуючи невизначені стани різних об’єктів у процесі і ретельно вибираючи відповідні вимірювання, можна змусити заплутаний об’єкт прийняти квантову ідентичність оригінального об’єкта на відстані.
Варто зауважити, що цей тип телепортації не призначений для миттєвого переміщення людей через космос, але він ідеально підходить для обміну квантовою інформацією, необхідною для логічних операцій у квантових процесорах.
На відміну від класичних комп’ютерів, які працюють із бітами, квантові комп’ютери використовують кубіти – складні математичні суперпозиції станів. Щоб створити потужні квантові обчислювальні системи, необхідно поєднати сотні або навіть тисячі таких кубітів без втрати їхніх характеристик.
Що дає ця технологія?
- Об’єднання кількох процесорів у квантові суперкомп’ютери;
- Передача квантової інформації без ризику її спотворення;
- Можливість реконфігурації квантових мереж для нових досліджень.
Під час експерименту вчені досягли 86% точності телепортованих квантових станів, чого достатньо для виконання базових квантових алгоритмів.
"Завдяки з’єднанню модулів за допомогою фотонних каналів наша система отримує цінну гнучкість, дозволяючи оновлювати або замінювати модулі, не порушуючи всю архітектуру", – заявив провідний автор дослідження Дугал Мейн.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, Міноборони створює інноваційний полігон для тестування ШІ-технологій розмінування.