Космічні подорожі, у які вирушають вже не лише спеціально навчені астронавти, а і туристи-любителі, впливають на усю фізіологію людей - від голови до п'ят. Однак особливо небезпечний вплив вони мають на людський мозок.
Такого висновку дійшли профільні науковці у дослідження на замовлення NASA, пише Reuters. Вони дослідили стан здоров'я 30 людей: 23 чоловіків та сімох жінок-астронавтів з космічних агентств США, Канади та Європи. Вісім з "піддослідних" літали у космос в межах двох тижнів до початку дослідження, 18 - перебували у місіях на МКС близько шести місяців, а ще четверо – у місіях на МКС близько року.
В учасників дослідження, місії яких тримали не менше ніж пів року, значного розширення зазнали шлуночки головного мозку - порожнини в головному мозку, заповнені спинномозковою рідиною. На повноцінне відновлення їхньої діяльності потрібно було три роки. Зважаючи на це, науковці допустили, що між більш тривалими космічними місіями був би бажаний інтервал принаймні такої тривалості.
"Якщо шлуночки не мають достатнього часу для відновлення між послідовними місіями, це може вплинути на здатність мозку справлятися зі зсувами рідини в умовах мікрогравітації. Наприклад, якщо шлуночки вже збільшені після попередньої місії, вони можуть бути менш податливими та/або мати менше місця для розширення та пристосування рідини під час наступної місії", - сказала нейробіолог з Університету Флориди Хізер МакГрегор.
Вчені також помітили, що після здійснення коротких польотів - тривалістю до шести місяців - обсяги шлуночків практично не змінювались. Зміни починали відбуватись після піврічних місій, хоча і між тими, хто літав шість місяців, і тими, хто літав рік, не було жодної різниці.
"Це говорить про те, що більша частина збільшення шлуночків відбувається протягом перших шести місяців перебування в космосі, а потім починає зменшуватися приблизно через рік", - сказав МакГрегор.
Цей факт є гарною новиною для прийдешніх місій з освоєння Марсу, під час яких астронавти можуть провести два роки в умовах мікрогравітації під час подорожі.
Безперечно гарною новиною це дослідження стало для космічних туристів та компаній, які надають відповідні послуги. Більше про перспективи космічного туризму і скільки зараз коштує злітати на орбіту можна дізнатись з матеріалу "Ми-Україна" "Космічний туризм у розквіті: що відомо про комерційні рейси на орбіту, ціна квитка та перспективи".