Україна розпочинає розробку першої великої мовної моделі (LLM) національного масштабу, що стане потужним поштовхом до розвитку ШІ-продуктів і стартапів у країні.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Створення такої моделі відкриє можливості для масового виробництва локалізованих інструментів штучного інтелекту — від віртуальних асистентів на кшталт ChatGPT до текстогенераторів і помічників для програмістів, як-от GitHub Copilot.
Це також питання національної безпеки. Іноземні LLM формуються на базі даних, що можуть включати російську пропаганду, а відтак — суперечити українському контексту. Власна модель дозволить обробляти дані всередині країни, що критично важливо для оборони, урядових структур, медицини та фінансового сектора.
Національна LLM забезпечить державі та бізнесу швидкий і зручний запуск українських ШІ-інструментів, адаптованих до нашої мови, діалектів та термінології. Її інтегрують у цифрові сервіси держави, зокрема Дію, Мрію та армійські платформи. Модель стане основою для створення голосових асистентів, AI-консультантів, чатботів та інших рішень у маркетингу, фінансах, логістиці тощо.
Офіційно про початок розробки було оголошено на Forbes AI Day 2025. Реалізацію проєкту координує WINWIN AI Center of Excellence. Запуск LLM заплановано на листопад–грудень 2025 року. Важливо, що розробка фінансуватиметься за участі бізнес-партнерів, без залучення державних коштів.
"Запуск LLM дасть бізнесу й державі можливість виробляти власні інноваційні ШІ-продукти та зміцнить бренд України як високотехнологічної держави", - підсумував Федоров.
Як писав "Ми-Україна" раніше, компанія Microsoft оголосила про закриття Skype – колись одного з найпопулярніших сервісів відеодзвінків, який налічував сотні мільйонів користувачів. Сервіс припинить роботу у травні 2025 року.