Нобелівську премію з хімії 2024 року отримали троє науковців за два окремі винаходи. Девіду Бейкеру присудили премію за розробку обчислювального дизайну білків, а Деміс Хассабіс і Джон Джампер були нагороджені за створення методу для передбачення структури білків.
Про це повідомили в Нобелівському комітеті.
Девід Бейкер створив абсолютно нові типи білків, тоді як Деміс Хассабіс і Джон Джампер розробили штучний інтелект для вирішення багаторічної проблеми прогнозування білкових структур.
Білки є основою життя, беручи участь у всіх хімічних реакціях організму, а також виконують функції гормонів, антитіл і будівельних блоків тканин. Обидва відкриття відкривають нові перспективи для дослідників у цих галузях.
Білки складаються з 20 різних амінокислот, що є їхніми будівельними елементами. У 2003 році Девід Бейкер використав ці амінокислоти для створення нового білка, який не мав аналогів. З того часу його команда створила білки, які використовуються у фармацевтиці, вакцинах, наноматеріалах і сенсорах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Документалісти HBO розкрили імʼя творця біткоїна Сатоші Накамото: чи є Пітер Тодд тим, ким його вважають
Інше досягнення стосується передбачення структури білків. Амінокислоти в білках утворюють довгі ланцюжки, які згинаються у тривимірну структуру, що визначає їхні функції. Вчені намагалися передбачити ці структури з 1970-х років, але це було складним завданням до 2020 року.
Тоді Деміс Хассабіс і Джон Джампер представили модель штучного інтелекту AlphaFold2, яка змогла передбачити структури практично всіх відомих 200 мільйонів білків. Її використали вже понад два мільйони дослідників зі 190 країн. Цей прорив дозволяє краще розуміти стійкість до антибіотиків і створювати ферменти для розкладання пластику.
Завдяки цим інноваціям науковці тепер здатні не лише передбачати структури білків, але й створювати їх, що має величезне значення для розвитку науки і медицини.
Як відомо, лауреатами першої Нобелівської премії цього року стали американські вчені Віктор Амброс та Гері Равкан. Водночас Нобелівську премію з фізики отримали за метод машинного навчання за допомогою нейромереж.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, Верховна Рада схвалила зміни до Кримінального кодексу через Римський статут.