У глибинах Балтійського моря розгортається грандіозний інженерний проект, який має революціонізувати транспортне сполучення між Данією та Німеччиною. Йдеться йде про будівництво унікального підводного тунелю Фемарнбельт, який стане найдовшим у світі автомобільно-залізничним тунелем, занурюючись на глибину до 40 метрів під морське дно.
Як пише CNN, цей проєкт, що носить назву Fehmarnbelt Fixed Link, покликаний замінити існуюче поромне сполучення між данським островом Лолланн та німецьким островом Фемарн. Завдяки тунелю, час подорожі між двома країнами скоротиться з 45 хвилин на поромі до лише семи хвилин потягом або 10 хвилин автомобілем.
Він складатиметься з двох двосмугових автомагістралей, розділених службовим проїздом, та двох електрифікованих залізничних колій.
Будівництво тунелю довжиною 18 кілометрів розпочалося у 2020 році після більш ніж десятиліття ретельного планування. Проект оцінюється у понад 7 млрд євро і є одним з найбільших інфраструктурних починань у Європі. Особливістю тунелю є його конструкція: він складатиметься з 89 масивних бетонних секцій, які виготовляються на спеціально збудованому заводі поблизу данського міста Рьодбюхавн.
Видання пояснює, що хоч 50-кілометровий тунель під Ла-Маншем є довшим, але він був побудований з використанням бурильної машини, а не шляхом занурення заздалегідь створених секцій тунелю. Ціна першого, який був завершений у 1993 році, становила 13,6 млрд дол. у сьогоднішніх грошах.
Відкриття Fehmarnbelt Fixed Link, заплановане на 2029 рік, обіцяє не лише полегшити подорожі між Скандинавією та Центральною Європою, але й принести значні економічні та екологічні переваги. Зокрема, створення наземного маршруту скоротить відстань для вантажних перевезень на 160 км, що зменшить викиди вуглекислого газу.
Проєкт Фемарнбельт також передбачає створення нових природних зон та кам'яних рифів на данській та німецькій сторонах, що має позитивно вплинути на місцеву екосистему. Екологи сподіваються, що швидше сполучення зробить залізничний транспорт конкурентоспроможною альтернативою авіаперевезенням, сприяючи більш екологічно чистому майбутньому транспортної галузі.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у травні російське Міноборони підготувало документ, яким пропонувало змінити кордони внутрішніх територіальних вод рф в акваторії Балтійського моря. Як вказано у проєкті постанови, Москва розраховувала скоригувати межі на сході Фінської затоки та в районах поблизу Балтійська та Зеленоградська, що у Калінінградській області.