Дослідники NASA отримали свіжі знімки Марса, зроблені орбітальним апаратом Mars Reconnaissance Orbiter за допомогою камери HiRISE. На фото зафіксовано посадковий модуль InSight, який припинив роботу два роки тому.
Про це повідомляє Phys.
InSight приземлився на Марсі в листопаді 2018 року та став першим модулем, який виявив сейсмічну активність на планеті. Завдяки йому вдалося дослідити структуру марсіанської кори, мантії та ядра. У грудні 2022 року місію модуля офіційно завершили, оскільки сонячні панелі були вкриті товстим шаром пилу, через що апарат більше не міг заряджати батареї. Вчені сподівалися, що вітер здує пил із панелей, однак цього так і не сталося.
З 2018 по 2022 рік дослідники використовували дані орбітального апарата та камери самого InSight, щоб оцінити рівень накопичення пилу на сонячних панелях. Нові зображення дозволили не лише знову побачити модуль, а й оцінити зміни, які сталися за останні два роки. Виявилося, що пилу накопичилося настільки багато, що тепер InSight практично зливається з червонувато-коричневим ландшафтом Марса.
Крім того, дослідники змогли детальніше вивчити зміни в місці посадки модуля. Спостереження за тим, як накопичується пил і як його переносять марсіанські вітри та вихори, допомагають зрозуміти цикли утворення пилу та інші процеси, що впливають на формування поверхні Марса.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супермісяць, затемнення, комети: що треба знати про найбільш яскраві події зоряного неба і космосу у 2025 році
Переміщення пилу відіграє важливу роль у зміні ландшафту та формуванні тонкої атмосфери планети. Аналіз цих процесів не тільки дає глибше розуміння природи Марса, але й допомагає підготуватися до майбутніх місій. Адже марсіанський пил може суттєво впливати на роботу сонячних панелей і забруднювати технічні компоненти апаратів.
Ще під час активної фази роботи InSight вчені зіставляли дані про пилові бурі, отримані з орбіти Mars Reconnaissance Orbiter, із показниками датчиків вітру модуля. Це дозволило визначити, що пилові бурі на Марсі стають менш інтенсивними взимку, але знову активізуються влітку.
Раніше знімки поверхні Марса з камери HiRISE дали змогу детально дослідити марсіанський ландшафт. Зокрема, наявність численних кратерів вказує на вік поверхні, оскільки через відсутність руху літосферних плит вона залишається майже незмінною. Вивчення швидкості, з якою пил покриває кратери, допомагає визначати їхній вік.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, ЄКА запускає місію, яка створить 50 штучних затемнень Сонця за рік.