Китайський проєкт зі створення на орбіті майбутнього мегасузір'я Qianfan ("Тисяча вітрил") призвів до появи хмари із понад 300 фрагментів космічного сміття на навколоземній орбіті.
Як пише Interesting Engineering, 6 серпня Китай запустив перші 18 супутників програми за допомогою ракети-носія Long March 6A. Після їх виведення на орбіту верхній ступінь ракети розлетівся, утворивши хмару уламків.
Космічне командування США (USSPACECOM) оперативно відреагувало на цю подію.
"USSPACECOM може підтвердити руйнування ракети Long March 6A, запущеної 6 серпня 2024 року, в результаті чого на низькій навколоземній орбіті опинилося понад 300 фрагментів відстежуваного сміття", - йдеться у дописі.
Фахівці переконані, що нове поле уламків може містити незліченну кількість дрібніших фрагментів, які неможливо відстежити, але які все одно становлять небезпеку для діючих супутників та майбутніх місій.
Проєкт Qianfan передбачає розгортання понад 14 000 супутників на висоті близько 800 кілометрів над поверхнею Землі. Ця орбіта вже густо населена іншими супутниками, і додавання такої кількості нових об'єктів може суттєво збільшити ризики зіткнень.
Як відомо, інцидент з китайською Long March 6A не є поодиноким. За даними NASA, подібна аварія сталася в листопаді 2022 року після запуску супутника Yunhai-3, що призвело до утворення 533 фрагментів космічного сміття.
Науковці застерігають, що якщо проблема космічного сміття залишиться неконтрольованою, це може призвести до серйозних наслідків для майбутніх космічних місій та навіть для безпеки на Землі.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 8 березня 2024 року металевий циліндричний об'єкт, який виявився частиною вантажного піддону, випущеного з Міжнародної космічної станції ще у 2021 році, пробив дах житлового будинку у Флориді. Власники постраждалого майна вимагають від NASA компенсацію у розмірі 80 000 доларів за шкоду, завдану їхньому будинку космічним сміттям.