Науковці японської Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) провели успішний експеримент із викликання блискавки за допомогою дрона. Про це пише IFL Science.
Якщо у фільмі "Назад у майбутнє" Док Браун зазначав, що проблема з блискавкою в тому, що ніколи не знаєш, коли і куди вона вдарить, то у 2025 році ситуація кардинально змінилася. Японські дослідники зробили прорив, навчившись не лише передбачати, але й контролювати цю нищівну силу природи.
NTT провела серію експериментів із запуску блискавок з використанням дрона в період із грудня 2024 року по січень 2025 року. Випробування відбувалися в гірській місцевості міста Хамада, за 100 км на північ від Хіросіми.
Дрон, піднятий на висоту 900 м, був оснащений спеціальною провідною кліткою, яка захищала його від пошкоджень при ударі блискавки. До апарата був прикріплений провідник, що з'єднував його з електричним вимикачем на землі.
Головний експеримент дослідження було проведено торік 13 грудня. Того дня команда NTT виявила наближення грозової хмари, а коли дрон вже був розгорнутий, інженери перемкнули вимикач, який подав 2000 вольтів між дротом і землею. Незабаром після цього було зафіксовано удар блискавки по дрону. Захисна клітка зазнала лише незначного оплавлення, а сам пристрій продовжував працювати без проблем.
Розробникам експерименту довелося вирішити одразу два складних завдання:
- спроєктувати клітку, яка могла б витримувати екстремальну енергію та температуру, що створюються ударами блискавки,
- знайти спосіб викликати саму блискавку.
Після серії випробувань клітка витримала 150 кілоампер (kA), що в п'ять разів перевищує потужність типового удару блискавки.
За підрахунками NTT, блискавки щороку завдають Японії збитків на суму до 200 мільярдів єн (близько 1,4 млрд дол.). Ця технологія "блискавок, викликаних дронами" має на меті захистити міста та важливу інфраструктуру.
"Ми прагнемо не лише викликати і контролювати блискавки, але й використовувати їхню енергію. Майбутні зусилля будуть зосереджені на розробці технологій уловлювання та зберігання енергії блискавок для потенційного використання", - заявила команда в пресрелізі.
Як писав "Ми-Україна" раніше, за два роки існування на платформі Brave 1 було зареєстровано більше ніж 3600 продуктів, серед яких - дрони з донаведенням, унікальний РЕБ ближньої дії, дрони-перехоплювачі, укранські "Ланцети" та "Мавіки".