Земля 3 липня досягне афелію - найвіддаленішої точки від Сонця на відстані 152 мільйони кілометрів. Це станеться сьогодні о 22:54 за Києвом, пише Earth Sky.
Водночас перигелій - коли Земля найближча до нашої зірки - припадає на січень. Наступний буде 3 січня 2026 року.
Чому влітку Сонце далі від Землі, але не холодно
Секрет у тому, що Земля крутиться як "дзиґа", з нахилом набік. Виходить, що там та частина планети, що "дивиться" на Сонце, отримує більше світла.
Наразі наша Північна півкуля нахилена до Сонця - тому в нас літо. А от Південна півкуля "відвернулася", тому там зима. Через півроку все буде навпаки.
При цьому ще діють циклічні процеси, які зсувають фактичну дату і час афелію та перигелію. Вони зміщуються приблизно на один день кожні 58 років, і цей зсув — назавжди. Менші зміни, плюс необхідність у високосному дні, роблять річну зміну на пару днів звичайним явищем.
Так, наприкінці ХІХ століття Новий рік також був перигелієм. У середині 1200-х років сонцестояння потрапляли як раз ці два особливі дні.
Як відомо, наша планета рухається навколо Сонця не по колу, а по овалу, тому іноді ми ближче, іноді далі. Цікаво, що різниця чимала — 5 млн км. Це як 125 разів облетіти Землю по екватору. Через це взимку планета отримує на 6,8% більше сонячної радіації у січні, ніж сьогодні.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 21 червня в Україні офіційно розпочалось літо, цього дня відбулось літнє сонцестояння.