Люди, які страждають на тяжку форму депресії - меланхолію, мають нові надії на раннє лікування. Пацієнтам показують емоційно насичені фільми і дивляться на їх реакцію.
Про це повідомляє Science Alert.
Симптоми "меланхолійної" депресії
Дослідження встановило, що реакції людей з меланхолійною депресією суттєво відрізняються від реакцій пацієнтів із легшими формами розладу.
Це відкриття може допомогти швидше діагностувати меланхолію, дозволяючи пацієнтам отримувати необхідне лікування на ранніх етапах та уникати складніших втручань у майбутньому.
"Оскільки депресію вважали станом, ще за часів стародавніх греків, було помічено, що деякі люди страждають від депресії, яка, здається, має дуже фізичні прояви..Вони перестають їсти, вони втрачають здатність спати, вони здаються сповільненими, ніби вони ходять крізь бетон. Їх швидкість мислення помітно знижується, і вони часто дуже хворі", - пояснив нейропсихіатр Філіп Мослі з австралійського Інституту медичних досліджень QIMR Берггофера.
Він додав, що цей підтип депресії зазвичай не піддається психологічному лікуванню, що робить ранню діагностику ще важливішою.
Як проводилось дослідження
Мослі та його команда провели експеримент, у якому 70 пацієнтам із депресією (30 із меланхолією та 40 із немеланхолійною формою) показали два фільми: комедійне відео та емоційний короткометражний фільм. Реакції фіксували за допомогою камер і МРТ.
Хоча пацієнти з немеланхолійною депресією все ще були в депресії, вони відповідали мімікою та хихиканням. При цьому пацієнти з меланхолійною депресією були абсолютно незворушними. Мослі описує їх як "статуї", у яких "зовсім немає руху обличчя, немає усмішки, немає сміху".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий засіб проти депресії: що говорять дослідники про електростимуляцію мозку
Аналогічно, під час сканування мозку активність у пацієнтів із меланхолією була мінімальною, особливо в зонах, що відповідають за емоційні реакції.
Рухи м’язів, які спостерігали під час дослідження
Ці дані можуть допомогти створити швидкі й неінвазивні методи діагностики, що дозволять почати лікування значно раніше. Ліки часто ефективні на ранніх стадіях меланхолії, але за пізньої діагностики пацієнтам можуть знадобитися складніші процедури - як електросудомна терапія чи магнітна стимуляція мозку.
Окрім практичної користі, це дослідження відкриває нові горизонти у вивченні депресії.
"Меланхолія, яка довгий час вважалася окремим типом депресії ще в літературні часи, і навіть стародавні греки писали про неї, справді відрізняється з точки зору мозку та фізичних проявів депресії", - підсумував Мослі.
Як повідмоляв "Ми-Україна" раніше, британські вчені виявили прямий зв'язок між надмірним гортанням стрічки на смартфоні та погіршенням психічного здоров'я.