У Великій Британії за останні п’ять років народилося вісім дітей із ДНК трьох людей - чотири дівчинки та чотири хлопчики, включаючи одну пару ідентичних близнюків. Це стало мжливим завдяки методу мітохондріального донорства, що дозволяє запобігти важким спадковим захворюванням, викликаним мутаціями в мітохондріях.
Про це повідомило Sky News.
Процедура була дозволена у Великій Британії, яка стала першою країною, що легалізувала подібне втручання в людський ембріон за жорсткого контролю. Метод допомагає уникнути передачі мітохондріальних захворювань, що вражають приблизно одну з 5 000 новонароджених і можуть спричинити серйозні неврологічні, метаболічні й розвиткові розлади.
Мітохондріальне донорство передбачає вилучення ядра з ембріона матері, яка є носієм хвороби, і перенесення його в донорський ембріон з вилученою ДНК. Таким чином, шкідливі мітохондрії залишаються поза ембріоном, і дитина отримує здорові клітини від донора. У результаті дитина має ДНК трьох осіб, але частка донорської мітохондріальної ДНК становить лише 0,02% і не впливає на зовнішність чи характер.
Попри обнадійливі результати, метод не є досконалим. З 22 жінок, що пройшли процедуру, лише семеро завагітніли. У трьох із восьми народжених дітей було виявлено незначні залишки мутованих мітохондрій. Утім, науковці називають це проривом, який дав цим сім’ям шанс на здорове майбутнє без тягаря невиліковної хвороби.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у столичній лікарні "Охматдит" під час російської ракетної атаки медики пересадили органи 4-річної дівчинки з Житомирщини трьом важкохворим дітям.